| Aicilef a întrebat:

Am si eu o intrebare.De ce nu se sarbatoresc Sfintzii Moise, Daniel, Iov, etc sh se sarbatoresc Sfintzii Constantin sh Elena, Sfantul Gheorghe, etc care nici nu apar in Biblie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine spune ca trebuie sarbatoriti? am fost la multe petreceri de genul acesta, si nu am vazut nici un sfant prezent la propria petrecere.am vazut doar oameni care mancau, beau si dansau, urandui altuia sa traiasca CU NUMELE.adica cum?

5 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Cum sa nu se sarbatoreasca? Sfantul Prooroc Moise se sarbatoreste pe 4 septembrie, Sfantul Prooroc Daniel pe 17 decembrie, iar Dreptul Iov la 6 mai.

| adrian_6103 a răspuns:

Biblia nu ne spune sa sarbatorim nici un sfant. An biblie daca cauti nu gasesti decat unul si acela e Isus. Mai presus de toate gasim scris :

- Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
- Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
- Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc.
Dar noi ce facem cand este vreo sarbatoare cu vreun sfant (asa zis sfant) noi dai pe bautura si pe mancare ca doar nu? trebuie sarbatorit! Vai de mama noastra halal crestini.
f3f3 Moise sau Daniel nu au fost sfinti au fost profeti sa nu confundam lucrurile cu apostoli sau ucenici, caci de sfinti nici nu se pune vorba sa fie vreunul.
Au fost Profeti, cel putin M oise vorbea cu Domnul.
Caci prin Moise le vorbea Dumnezeu poporului israel
Citeste Exodul 33:17-23

Domnul a zis lui Moise: „Voi face şi ceea ce-Mi ceri acum, căci ai căpătat trecere înaintea Mea şi te cunosc pe nume!"
Moise a zis: „Arată-mi slava Ta!"
Domnul a răspuns: „Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumuseţea Mea şi voi chema Numele Domnului înaintea ta; Eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur şi am milă de cine vreau să am milă!"
Domnul a zis: „Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu poate omul să Mă vadă şi să trăiască!"
Domnul a zis: „Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă.
Şi când va trece slava Mea, te voi pune în crăpătura stâncii şi te voi acoperi cu mâna Mea, până voi trece.
Iar când Îmi voi trage mâna la o parte de la tine, Mă vei vedea pe dinapoi; dar faţa Mea nu se poate vedea."

Tot ce faceti sa faceti din dragoste
ps:Cine cugetă la Cuvântul Domnului găseşte fericirea, şi cine se încrede în Domnul este fericit.

| nolan a răspuns:

Sf. Gheorghe dateaza din perioada pre-crestina sau pagana. El a fost preluat de reprezentantii noii religii, considerandu-se probabil util.
In ceea ce-l priveste pe imparatul Constantin, el era un barbar si un criminal in serie care si-a omorat chiar si membrii ai familiei. Acesta nu merita nici macar sa fie numit om, dar sfant... Dar se pare ca in biserica scopul scuza mijloacele. Ni se vorbeste despre el ca despre o papusa barbie. Realitatea nu pare sa conteze catusi de putin. Conteaza doar imaginea.

| esy72bj a răspuns:

Pentru ca Moise si Daniel sunt personaje din Vechiul Testament (religia iudaica) iar noi suntem crestini. In ce priveste C-tin si Elena este de fapt un abuz al bisericii. Daca vrei sa stii mai multe despre ce fel de imparat a fost C-tin cauta si informeaza-te si sa-mi zici dupa aceea daca ti se pare genul de persoana care sa merite sa fie canonizata ca sfant. Sfantii din calendar nu sunt facuti de catre D-zeu ci de catre biserica, in functie de interesele clericilor la momentul istoric respectiv.

| danycosty a răspuns:

Nuj, poate pentru ca acestea sunt niste nume pe care le au mai multe persoane.Astfel mai multa lume poate sarbatorii ziua de nume, pe cand "Moise" este un nume rar.Chear daca acestia nu apar in biblie au facut si ei fapte destul de importante.Constantin de exemplu a dat frau liber crestinatatii care era interzisa pana atunci, mama lui Elena sustinandu-l.