| membrugirl2010 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Dumnezeu a creat primii oameni, dar cu GRECII ANTICI, gen legendele Olimpului cum a fost?
funda

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Alea sunt legende ca le spune si numele.Toate zeitatile, Afrodita, Neptun, Ares sunt legende si n-au existat in realitate. S-a descoperit mai pe urma de fapt Dumnezeu ne-a revelat ca El exista apoi dupa mult timp a venit si Mantuitorul Hristos ca sa ne intareasca si mai tare credinta.Numai bine

| ramona30 a răspuns:

Pai fiecare civilizatia a avut zeii ei. Si inainte de greci au fost, asirieni, egipteni, babilonieni etc. fiecare a avut zeii proprii si fiecare a avut creatori ai oamenilor. Crestinii au avut mai mult noroc ca era o religie mai usor de inteles, fiindca aveau un singur zeu, dupa aia au facut pe ea de religie cand a aparut duhul lui D-zeu, copilul lui d-zeu, nevasta-sa, apoi popi, papi, ingeri, arhangheli si tot asa o armata de oameni ca nu mai stii care dracu' mai conduce pe cine.

| ramona30 a răspuns:

Ne chinuim degeaba sa le explicam ca zeii greci si zei iudei sunt la fel. Adica inexistenti.

| DorelSudoru a răspuns:

Deah...na existat nici un zeu vreodata si nici no sa existe

| Kosuchin a răspuns:

Pai, depinde daca crezi in teoria evolutionista (adica maimute==>oamenii) sau cea creationista(in cazul de fata Adam & Eve).
Oamenii intotdeauna s-au raportat la fiinte superioare lor pentru a explica ceea ce nu stiau...(la vremea aia)

| as0ter a răspuns:

Basme happy, legendele lor au deviat mult, la fel de mult ca biblia si originile noastre... s au pierdut informatii multe din pacate intentionat.Sunt doar cativa care cunosc adevarul si probabil ei ne conduc. Peace

| Blue_2910 a răspuns:

Oamenii au dorit sa-si explice anumite fenomene(de ce apare ploaia, fulgerele, seceta, etc?) si cum nu exista stiinta care sa le poata demonstra, oamenii si-au folosit imaginatia ca sa le explice. Cum fenomenele astea erau mult peste puterea lor de intelegere li s-a parut plauzibila idea ca acestea sunt provocate de cineva superior lor si pe acesti "superiori" i-au numit zei. Religia, se zice ca a aparut si ea cu un scop, nu acela de a explica fenomene, ci acela de a manipula mase de oameni. Nu stiu prea multe despre mitilogia greaca, dar ma gandesc ca si acolo oamenii au un creator care probabil nu se numeste Dumnezeu, ci are alta denumire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeii greci sunt mult mai plauzibili decat dumnezeul crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma, Zeus nu a existat, dar Dumnezeul tau e real...laughing.