| Adrian_Oprea_1972 a întrebat:

Am vazut de curand un video pe youtube care spunea ceva de functiile trigonometrice ei bine acestea sunt sinusul consinusul tangenta contangenta, eu stiam ca se rezolva astfel sin=cat. op. supra ip cos=cat.alat. supra ip. ....etc pe youtube am vazut un mod diferit de rezolvare ce consta in grafice, este acest mod de rezolvare in grafice ale functilor trigonometrice corect?

2 răspunsuri:
| e7d7n7 a răspuns:

Păi aia ce ştiai tu e de pe la gimnaziu, aia ce ai văzut tu e de prin liceu.

| e7d7n7 a răspuns:

Alea ce ştiai tu sunt funcţiile trigonometrice aplicate în triunghiuri, şi aia ce ai văzut tu probabil e legat de Cercul trigonometric.