| suffarstar a întrebat:

"Aproximativ 72% din corpul uman este H2O – apa in stare lichida. La fiecare 16 zile, aproximativ 100% din apa organismului este schimbata intr-un organism sanatos. Elementele grele, cum ar fi carbon, sodiu si potasiu iti pot ocupa organismul aproximativ 8-11 luni. De exemplu, calciu si fosforul din oase sunt inlocuite printr-o dinamica de cristalizare – dizolvare, care face ca oasele noastre sa fie inlocuite complet cu timpul.

Inlocuirea atomica a altor organe poate fi estimata:

•Captuseala stomacului si intestinului la fiecare 4 zile;

•Gingiile sunt inlocuite la fiecare 2 saptamani;

•Pielea este inlocuita la fiecare 4 saptamani;

•Ficatul este inlocuit la fiecare 6 saptamani;

•Captuseala vaselor de sange este inlocuita la fiecare 6 luni;

•Inima este inlocuita la fiecare 6 luni;

•Celulele de suprafata implicate in procesul de digestie – de la nivelul cavitatii bucale, pana la nivelul intestinului gros – sunt inlocuite la fiecare 5 minute;

Aceste date uimitoare au fost mai intai subliniate de catre Dr. Paul C. Aebersold in anul 1953 intr-o lucrare de referinta prezentata la Institutul Smithsonian, ce poarta denumirea "Radioisotopes – New Keys to Knowledge".

In aproximativ un an de zile din acest moment fiecare atom din corpul tau va fi schimbat. Nu exista nici macar un singur atom din corpul tau care se va afla acolo pentru totdeauna si exista o sansa de 100% ca alti oameni din istorie au fost detinatorii acelorasi atomi care formeaza organismul tau in prezent.

La fel de fascinant este si faptul ca aproximativ 33% din greutatea organismului tau, nu esti chiar "tu", ci este un conglomerat de bacterii, virusuri, paraziti si alti vizitatori. De fapt, in cazul bacteriilor, in comparatie cu celulele organismului tau, acestea formeaza un numar de 10 ori mai mare.

Datele prezentante mai sus, ne lasa cu o intrebare filosofica foarte importanta: "Daca fiecare atom din corpul nostru este inlocuit in fiecare an, cine suntem noi, asta in cazul in care nu suntem celulele organismului si nici atomii care formeaza corpul nostru fizic?". "
E-Dimineata

Ce credeti, cine suntem noi?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Interesante informaţii.

Suntem fiinţe evoluate şi complexe, celulele cărora se înlocuiesc în permanenţă, dar circuitele din creier, care ne fac să fim noi, care ţin de personalitate, raţiune, rămân în esenţă aceleaşi.

| mgtow a răspuns:

Eu cred ca noi santem un fel de inteligenta extraterestra modelata in forma umana, se tot zice ca extraterestrii au incercat sa ne omoare in trecut dar nu au facut-o si acum ei ne tot viziteaza la ocazie.

| Inferno a răspuns:

Cand citesc ce ai postat ma gandesc la problema barcii lui Theseus.
Practic suntem intr-o permanenta schimbare, eu de acum nu am aproape nimic in comun cu eu de acum 10 ani. Atomii din care eram alcatuit atunci acum nu mai sunt.
Ceva ramane insa neschimbat si nu imi pot da seama exact ce este. Am putea spune ca exista o esenta a fiecarui lucru? Forma?

| suffarstar explică (pentru Inferno):

Chiar si forma se modifica, fie ca ne inaltam, micsoram, slabim sau ingrasam.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

La asta ma gandeam si eu, The ship of Theseus.

| relian a răspuns:

Informatia in general ramine aceiasi, cauza pentru care sintem tot noi indiferent de cite ori te multiplici.Ma refer la organism.Informatia se replica si ea odata cu organismul dar nu la infinit pentru ca apar greseli, motiv pentru care trebuie si sa mai murim.Este ca si cum ai o masina alcatuita din piese, care se uzeaza si trebuiesc inlocuite la un moment dat.Insa inlocuiesti piesele uzate cu unele noi dar exact la fel.Ca urmare masinaria va functiona ca si cind nimic nu s-ar fi intimplat.Astia sintem noi, asta e univrsul in care traim.Chestia este ca nu se inlocuieste tot organismul deodata.Nici nu s-ar putea asa ceva.Ramin ceva piese vechi, sau celule se inlocuiesc pe rind, cele noi avind posibilitatea sa preia informatia de la cele vechi.Sintem o masinarie al dracu de complicata si bine pusa la punct, masinarie care functioneaza se pare f bine.Viata in genere este o masinarie de genul asta.

| relian a răspuns:

Aaa sinca ceva.cifrele aratate de tine mai sus nu sint reale, adica nu toata viata se intimpla asa ceva.Cifrele astea sint valabile cind sintem tineri, pe masura ce inaintezi in virsta toate incep sa scada.Deci este esential a se specifica clar cin aceste cifre sint valabile, pentru a nu se creea confuzii.Nu poti spune captuseala stomacului se inlocuieste la fiecare 4 zile in cazul unei persoane de stiu si eu 50 sau 60 de ani. Poate la 15 ani da, insa dupa cred ca deja toate procesele incep numaratoare inversa.

| Croampa a răspuns:

Cred ca suntem toate care le-ai enumerat si ceva mai mult....sentimente, ganduri, idei, imaginatie etc.
Poate ca teoria evolutionista si cea creationista nu sunt opuse, poate se imbina.

| ErrorFound a răspuns:

"Noi" suntem reprezentati prin gandurile noastre, amintirile noastre, mentalitate si personalitate, adica informatie transmisa de la un atom la altul. Cum este transmisa informatia? Impulsuri electrice. Ce fel de electricitate? Bioelectricitate. Spus altfel? Energie. Noi suntem energie.

Umm...cred ca puteam sa-ti explic asta mai simplu spunandu-ti ca materia este energie, dar intr-o alta forma. De aici rezulta ca totul este energie sub diverse forme...

| OOOLEOOO a răspuns:

Un microcosmos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pornim de la atom care este cea mai mica parte dintr-un element.Mai multi atomi, grupati, formeaza molecule, iar moleculele grupate formeaza celule.In celula se depoziteaza memoria, aceasta avand denumirea de "memorie celulara"-care este ca un bilet in care este notat tot ce a facut celula(pana la ultimul atom).

| Greenscarf26 a răspuns:

Eu spun ca daca vei sta mereu sa citesti chesti de stiinta sau vei interpreta mereu tot ce se spune despre corpul nostru atunci vei pierde esenta vietii: sa traiesti happy happy happy