| Exilee a întrebat:

Arunc un pix jos si cade. Cine-l atrage? Nu forta gravitationala? Asa este conform legilor newtoniene. Acum, lasand la o parte principiul actiune-reactiunea, de unde credeti voi ca apar aceste "forte"? Lasam la o parte ideile legate de bosoni gravitonici...
As putea spune ca in fiecare clipa se exercita forte, fie de catre om, fie catre om, dar de unde "vin" ele?

Răspuns Câştigător
| Robin0744 a răspuns:

Forțele există pur și simplu în natură, observarea lor este empirică. În cazul căderii pixului e forța gravitațională proporțională cu produsul maselor pixului și a pămîntului supra pătratul distanței dintre ele. Observăm că între doi conductori parcurși de curent se exercită o forță de atracție. Acesta este un fapt care ține de natura universului. „Așa stau lucrurile". Fenomenele sînt legate de noțiunea de cîmp (gravitațional, electric, magnetic etc.) cate ține de natura substanței.

8 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Aceste forte exista fac parte din matricea realitatii pamantului, sunt ca regulile intr-un joc, reguli create cu scopul de a avea o anumita interfata care sa-ti faciliteze o anume experienta in acel joc;
cine le-a creat, de unde vin, eu as spune de la noi, oameni, colectiv;
asa cum regulile unui joc pot fi schimbate si fortele acestea pot fi indoite sa zic, modelate si aici ma refer la forta gravitationala

| KodrutZ a răspuns:

De la dumnezo', bineinteles. Se stie ca forta dumnezeiasca e egala cu acceleratia dumnezeiasca ori masa dumnezeiasca, de exemplu.winking

| RAY a răspuns:

Gravitatia atrage totul insclusiv noi, gravitatia e cauzata de masa pamantului care deformeaza tesatura spatiului creaza o gaura in care totul cade si luna cade spre pamant asa cadem si noi mereu, viteza caderi e de 9, 8 metri pe secunda ea se mareste de 3 ori, acum gandeste-te ce putere ai nevoie sasi iei zborul?

| RAY a răspuns:

Apoi atomi se atrag si ei intre ei de ce? elctronii atrag alti electroni ca magnetul

| robijam a răspuns (pentru RAY):

Deci ca sa inteleaga unii, nu Dumniezau o pus un magnet in mijloc, pentru a isi bate joc de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ieri ma intrebam asta... Si pot sa ma tot intreb, sa tot pun intrebari filosofice, cum ar fi: Daca exista Dumnezeu de unde a aparut El, si de unde a aparut toata materia din univers, etc.
Inpacate cu ideea ca nu ai cum sa aflii unele lucruri. Cum ar fi telepatia, stiinta nu o poate explica... De fapt, nu cred ca o poate explica cineva. Ea doar exista...

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

Deci, vrei sa spui ca putem considera acest fenomen ca fiind o axioma?

| VIP3r a răspuns:

Ba da, este atras de forta gravitationala, formula sa parca era F=m*g, m fiind masa corpului iar g acceleratia grvitationala din cate imi amintesc.
Principiul actiunii si al reactiunii este intalnit in cazul ciocnirii dintre 2 corpuri sa spunem, cu toate ca siaici actioneaza mai multe forte, sper ca intelegi ideea...
Fortele pur si simplu apar, si miscarea este rezultatul unei forte daca stai bine si te gandesti, in urma consumului mancarii se genereaza energie in corp care este folosita pentru diverse activitati, fiecare lucru pe care il faci presupune anumite forte, forta in fond e o marime, pur si simplu apare, e inevitabil.