| ramona30 a întrebat:

As dori sa stiu ce parere aveti despre o eventuala unire a Romaniei cu Republica Moldova. Adica e clar ca nu se poate face pe loc si, probabil, inca e prea devreme. Dar oare se poate face? Romanii ar fi oare de acord? Moldovenii ar accepta oare? Dar ce ar spune si statele din jur, gen Ungaria, Ucraina, Rusia?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai întâi să răspundem punctual la întrebări:
1. De putut se poate. Doar nu se mută ţările. Chiar şi politic vorbind se poate.
2. Sincer mă îndoiesc. Eu unul m-aş opune vehement.
3. Proşti ar fi să n-accepte. Ei ar avea doar de câştigat de pe urma unui astfel de demers.
4. Ungariei i s-ar rupe. De asemenea şi Ucrainei. Rusiei în schimb i s-ar părea un afront şi ar face foarte-foarte urât!

Unirea cu Moldova e o glumă proastă. Din simplul motiv că nici măcar toţi moldovenii de etnie română nu se consideră români ci de "etnie moldovenească". La naiba ei au avut şi-n Constituţie până recent ca limbă de stat "limba moldovenească". În caz de nu ştiai, a existat şi un "dicţionar" român-moldovenesc insinuându-se insistent c-ar fi vorba de două limbi distincte.
De fapt e vorba de două limbi: În Moldova se vorbeşte limba română din anii '40. Româna nu a mai evoluat la ei. De-aceea cuvintele noi sunt fie românizate din engleză (ca să fie "pă trend", sau "pi triend" cum zic ei) fie luate direct din rusă şi articulate ca-n română.
Unirea cu Moldova ar însemna definitiv şi irevocabil falimentul şi colapsul economic al eventualei noi Românii. Gândeşte-te numai la faptul că românii o duc rău cu 17-18 milioane de locuitori (refuz să cred că mai suntem 20 - dar aflăm în octombrie la recensământ). O infuzie de 3-4 milioane de cetăţeni ar pune capac ţării ăsteia.

Ai fost vreodată în R. Moldova? Ai calculat cât vine în RON un salariu de-acolo? Numai indexarea pensiilor şi salariilor publice ale lor ne-ar costa o grămadă imensă de bani!
Dacă şoselele din România sunt groaznice, ale lor sunt inexistente! (exceptând Chişinău-Leuşeni - care nici măcar nu e făcută de ei)
Investiţiile minime care ar trebui făcute în aducerea infrastructurii lor la standarde minime de bun simţ se ridică la peste 10 miliarde de dolari. Şi asta numa' aşa pentru început!
Moldova românească ne trage şi-aşa în jos (economic vorbind). Adăugând încă o Moldovă ne semnăm singuri condamnarea la moarte economică.
În plus, avem deja două minorităţi care ne creează probleme politice (ţigănească şi maghiară). Chiar ne mai trebuie una? (cea rusă) Ai rămâne surprins câte grupări cu mesajul "проци румини из Молдаве" sunt în Moldova.

Pe scurt, e o idee proastă şi care nu se va aplica niciodată după părerea mea. Iar dacă se va aplica, nu va fi în timpul vieţii noastre.
Şi-aşa e dubios faptul că studenţii moldoveni care vin la studii în România au mai multe drepturi decât studenţii români care studiază în România. Ca să nu mai vorbim de elevi care vin să studieze la noi, îşi iau cetăţenie şi după aia umblă prin Europa şi dacă fac prostii tot în capul nostru se sparge.

Ai fost vreodată cu un moldovean din Republică de la Budapesta la Kiev via România? La vama românească (şi la vămile europene în general) se simt "români" iar la vămile din CSI se simt ruşi.

Numai bine.

30 răspunsuri:
| Elena_3253 a răspuns:

Buna,Romanii de azi numai au curajul sa mai faca ceva pentru tara lor,tot tineretul pleaca in strainatate isi ajut familia, si cei ramasi sunt batrani care se multumesc cu ce au, si cei bogdati care fura de la cei saraci traiesc ei bine ne vand si tara si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.Republica Moldova este foarte frumoasa si oamenii sunt mult mai harnici si mai draguti.Eu nu as fi de acord cu aceasta eventuala Unire.Basescu ar distruge aceasta mica tara. Deci nu sunt de acord si pariez ca moldoveni nici atat

| anyia a răspuns:

Ma doare in cot si nici acolo de ce ar spune Ungaria, Ucraina, Rusia etc. Pe cuvant! Bineinteles ca ar fi de acord moldovenii, ca doar suntem unul si acelasi popor[ce prostii zic!]. Dar hai sa fim realisti, romanasii nostri au impresia ca in Moldova traiesc oamenii batuti de soarta, fara apa/lumina/caldura. Toti sunteti "genii" de mi-e greata sa va vad, dar hai s-o las balta cu astea. Eu una consider ca ar fi cel mai bun lucru care s-ar putea intampla... unirea asta. La inceput am fost un "tot", acum ne-am separat dar ne uitam originile. Va compatimescsad
PS:vreau sa cred ca nu esti unul din aceia care sunt anti-moldoveni si sper ca, in curand, Romania va fi plina de oameni ca noi("cei prosti") care vor fi de acord cu aceasta unire.

| miradoniz a răspuns:

hee hee se va facehee hee cu ajutorul Domnuluihee hee suntem frați,va fi greu,dar ne luptămhee hee dacă subiectul te interesează cu adevărat, cauta pe net, petiția pentru unirea României cu Moldovahee hee cu cât mai mulți semnează cu atât mai binehee hee și românilor le e frica(chiar dacă nu spun mereu cu voce tare)-de altfel și unor moldoveni-de repercusiunile economice.Deci dacă vrei sa cauți sa te documentezi ca sa argumentezi ca totuși,ar putea fi un atu economic și asa mai departe. Oricum, timpul ne va spune, nu teama; cred totuși ca argumentul economic va juca un rol important

| MagicSmile7 a răspuns:

Majoritatea populatiei nu doreste o unire cu Romania(ma numar si eu printre ei), nici la nivel politic nu este dorita aceasta unire(in general).Tot ce vor moldovenii, este ca sa obtie o circulatie libera in UE; motivul pentru care multi ar fi de acord cu o unire.Istoria trecutului ne uneste, istoria prezentului ne desparte.Multi basarabeni nu au o parere buna despre romani si invers.Am avut relatii stranse cu rusii, care de altfel si-au impus ideologiile comunismului si au si-au batut joc de poporul din spatiul Pruto-Nistrian. Avem nevoie de o relatie mult mai stransa ca sa realizam o "Romanie" mare.Desi stagnam de 20 de ani cu toata integritatea teritoriala, optez pentru independenta, mai departe depinde de relatiile tarilor romane, mentalitate, situatia ecomomica s.a.m.d."'Unirea României cu Moldova este posibilă doar în rezultatul unui război civil', a declarat Klimenko agenţiei de ştiri Omega, specificând că în cazul realizării ideilor unioniste, în Moldova va apărea 'un număr impunător de oameni care se vor opune acestui lucru şi care vor fi gata inclusiv să apere statalitatea Moldovei cu arma în mână'.

Klimenko consideră că în cazul unei confruntări civile, în conflict va fi implicată nu doar Federaţia Rusă, care 'va onora angajamentele luate în privinţa apărării cetăţenilor săi de peste hotare', dar şi alte state prezente în Moldova prin intermediul etniilor minoritare din această ţară. 'Sunt mai mult decât sigur că în cazul unei confruntări civile, care ar fi provocată de dorinţele unora de a alipi Moldova la România, în acest proces s-ar fi implica şi Ucraina, şi Bulgaria, şi Turcia. Şi atunci, va fi foarte grav', a subliniat politicianul moldovean."

| Marcian a răspuns:

Eu ma consider un patriot deci as vrea si cred ca se poate chiar daca ar insemna un dezavantaj economic. Consider ca intregirea neamului este mai importanta decat banii. Problema este ca politicienii moldoveni nu vor asta deoarece probabil ca nu ar mai avea la fel de multa putere dupa uniunea cu Romania.

| miradoniz a răspuns:

hee hee @MagicSmile7hee hee "Tot ce vor moldovenii, este ca sa obțină o circulație libera în UE; motivul pentru care mulți ar fi de acord cu o unire" -motivele profunde ale oamenilor le știu numai ei înșiși-în cel mai bun caz; multor români le e teama ca moldovenii ar putea profita de eihee hee dar,hai sa nu generalizam! știu o mulțime de moldoveni, care au obținut deja o circulație libera în UE, și care continua sa spere.Ma simt întotdeauna ca acasă,cu ei,poate chiar mai mult,decât pe lângă unii "fitosi",dacă pot spune asa.E adevărat ca nu am trecut niciodată Prutul.și e adevărat ca politica de acolo e o bătaie de cap; dar câte sute de ani am așteptat ultima data? important nu e neapărat rezultatul imediathee hee cu voia Domnului,s-o împlini și voia noastrăhee hee Important mi se pare ca,noi aici și voi acolo, sa continuăm sa luptăm, sa păstram vie flacăra iubirii de neam și patrie.Suntem o țară, un popor, împărțim o limba și un suflet! Ne ajunge.

| MagicSmile7 a răspuns:

@georgiana, cu ceva timp in urma aveam aceleasi ideii ca si tine. Faptul ca nu vreau o unire nu ma determina sa fiu indiferenta fata de tara\tari, dar realitatea nu este echivalenta cu aspiratiile noastre; deci trebuie sa luam in consideratie totul in raport cu ceea ce se intampla in prezent ca sa nu comitem o alta mare greseala, si in consecinta sa ne aduca la impact atat economic, cat si spiritual. Ex:Ma enerveaza ca politicienii nostri au adoptat in costitutie legea cu privire la limba de stat (art. 13),fiind moldoveneasca si nu romana, sau ca nu mai invatam istoria romanilor, ci pur simplu istoria, etc.Astfel de actiuni formate cu scopul de a ne distruge identitatea nationala, nu trebuie lasate la voia intamplarii, dar nici sa ne grabim sa face prostii.

| Hombre a răspuns:

Sansa reuniri Romaniei cu Republica Moldova s-a ratat in 1991 cand s-a dezintegrat fosta URSS. Situatia politica din acea perioada era favorabila pentru ca cele doua tari sa revina la unire. La Bucuresti s-a facut incercari in parlamentul Romaniei de catre Ion Ratiu, Corneliu Coposu, Radu Campeanu si alti dar marea majoritate a comunistilor din parlament a retezat din fasa initiativa. Republica Moldova neavand sprijinul Romaniei a intrat in CSI (Comunitatea Statelor Independente) si este in continuare sub influenta Rusiei. A fost un act de lasitate si teama a puteri politice majoritare de la acea vreme. Acum situatia dintre cele doua este mai rece ca oricand de la 1990 iar reunirea nu se intrezareste absolut de loc.

| miradoniz a răspuns:

@Hombre:a fost Iliescu; a fost o noapte:26-27 august,în care moldovenii ne-au așteptat:dimineață,Iliescu a dat motiv economia și am fost prima țară care le-a recunoscut independenta! dacă românii ar fi ieșit pe strada în noaptea aceea, Unirea s-ar fi făcut! dar nu ne-a spus nimenea, deci nu am făcut nimic

| wales a răspuns:

Ar fi frumos, dar deja sa trasat granița UE și NATO, sunt alte interese care nu ajung să satisfacă curiozitatea publicului larg.
Acum se dorește o singură conducere mondială.

| miradoniz a răspuns:

@waleshee hee "nu știau ca este imposibil-deci l-au făcut "hee hee

| Hombre a răspuns:

@georgiana nu am mai nominalizat numele comunistilor care a fost impotriva intentionat. Iliescu presedinte, Alexandru Barladeanu Presedintele senatului, Petre Roman prim ministru, si alti Oliviu Gherman, Octav Cosmanca etc

| miradoniz a răspuns:

@MagicSmile7@kongeriket Exista un proverb nemțesc,care spune:"Cine vrea,găsește"CUM",cine nu, găsește"DE CE"! Deci,CUM s-ar putea rezolva problemele astea,din moment ce toata lumea e de acord,ca e o idee buna,dar momentul e nepotrivit.hee hee MS,e clar ca o unire cu România,ar rezolva orice problema de identitate naționalăhee hee Dar fii puțin mai clara,te rog:ce anume te-ar deranja:mie,personal, mi se pare ca românii nu va sunt de mare ajutor-iar acum, nu vorbesc de posibilități-ci de un sprijin frățesc; și poate nu aveți ce face cu o națiune de depresivihee hee Kongeriket 4)îmi pare rău sa o spun,dar mi se rupe mie de Rusia! îmi place mult de starețul Siluan,a fost un rus, a iubit Rusia, e ok; literatura rusa e geniala.Reacția politica a Rusiei ca și țară, NU exista:a fost și va fi întotdeauna reacția unui grup de oameni influenți, și este datoria mea de creștin sa (încerc) sa îi iubesc și sa îi înțeleg.Dar a înțelege e diferit de a accepta.Vezi tu,bine ne-a învățat Prea Genialul Iisus "sa dam Cezarului ce e al Cezarului și lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu"hee hee nu mai bine lăsam grupul nostru de oameni influenți sa aibă problema grupului lor de oameni influenți(oricum se înțeleg ei mai bine,ca doar vorbesc aceeași limbahee hee ) -iar noi,cei mici, sa ne punem la mila Domnului,nu a oamenilor? cât despre economie,perfect de acord,exista o problema-și as spune ca nici lor nu le place cu adevărat sa fie tratați de sus,drept sărăntoci,ca sunt oameni și au mândria lor:dar ce putem face? sa îi ajutam sa își facă sosele? nu pe bani,dar ca frații,nu știu sa chemam de exemplu vara studenții,și pe cine mai vrea și poate,la munca voluntara-cerem fonduri de la UE,deci trebuie oameni inteligenți care sa facă un proiect(tot fără bani)...s.a.m.d.hee hee sau poate sunt alte soluții, dar dacă le-am găsi ÎMPREUNA?hee hee hai sa ne punem în serviciul fraților noștri, ca sa ne fie noua binehee hee

| Hombre a răspuns:

@georgiana, ai veleitati de predicator si politician,
Muicăăă, ce le mai imbârligesti
Chiar dacă-s cuvinte drăcesti,
Jonglezi si manevrezi drăcia
Cuvintele-ţi magice, arată luminăţia.

| MagicSmile7 a răspuns:

Sunt de acord cu @kongeriket; Romania si asa se afla in faliment economic, nu mai este nevoie si de noi ca se sparga plasa.Conducerea e putred de corupta, cine in prezent lucreaza pentru interesele nationale?@georgiana mai exista si expresia:"frate, frate, dar branza-i cu bani".P.S Ne bagam intr-un razboi civil cu minoritatile nationale si cu cei care accepta regimul comunist ca intr-un final sa realizam ca noua conducere nu ne va da nimic.Depinde si de orgoliu personal; moldovenii nu vor acepta niciodata o parere inferioara despre ei, iar romanii nu vor acepta basarabenii drept romani in toata legea(desi mergem cu ideea ca ne numim frati). Oamenii au nevoie de un trai prosper, nu ca sa-si implineasca sentimentele patriotice(care de altfel ma indoiesc ca le mai au); viata le-a intins prea multe curse ca sa mearga la sacrificii(fara vreun fundament sigur).

| Denisa444 a răspuns:

Intr-adevar aceasta unire fictiva e mai mult un vis desuet al romanticilor lipsiti de simtul realitatii si prezentului. Un fel de: ce frumos ar fi ca fratii nostri moldoveni etc etc si viseaza cai verzi pe pereti. Am o intrebare pentru cei care inca isi doresc aceasta "romantica unire" : credeti ca vi se va schimba existenta? daca da cum? va simtiti incompleti fara ei? Sau e vb doar de un maladiv confort psihologic de genul: oh ce bine ca suntem uniti... Asa ca, sa fim seriosi.

| ramona30 explică:

Ca autor al intrebarii nu am vrut sa intervin in discutie sa nu impun (indirect) vreun trend al acesteia. Ca o concluzie, observ ca foarte multi dintre voi nu cred (si au argumente serioase) ca se va face, cel putin nu in curand. Asa ca dorinta, observ ca, inca mai exista sentimentul de apartenenta, legatura cu moldovenii (romanii din Moldova), ceea ce se poate constitui intr-o baza de plecare. Asta inseamna ca o minima sansa (reala) exista, dar sunt atatea probleme de depasit.
Va multumesc!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Rog pe cel/cei care mi-au considerat răspunsul stupid/nefolositor să-şi argumenteze opinia.
Georgiana: Te rog nu mai amesteca marfa cu ambalajul şi nu mai compara mere cu scobitori încercând să înţelegi navete spaţiale!
Faptul că ai tu "o părere de creştin" e total irelevant într-un context politic internaţional.
Faptul că unii cetăţeni români şi unii cetăţeni moldoveni se simt "fraţi" e total irelevant în faţa realităţii economice. Cifrele nu mint! Apelul la sentimente însă da!

Ramona: Ai citit în ultima vreme ştirile din Republica Moldova? Te sfătuiesc s-o faci. E o veritabilă teocraţie de facto ticsită cu habotnici creştinopaţi!

Was alekum saalam.

| Hombre a răspuns:

@kongeriket, ce importanta are votul stupizograurilor acestia, asta e realitatea pe care ai spus-o tu si cei mai multi care a postat, insa un lucru nu intelege unii. Sentimentele nu-si gaseste locul in politica, si tocmai de aceea ei animati de aceste sentimente se exteriorizeaza prost.

| miradoniz a răspuns:

@Denisa444hee hee părerea mea,lasă pe ceilalți, și afla ce crezi, vrei și îți convine țiehee hee @MagicSmile7hee hee @kongerikethee hee greșiți dacă credeți ca noi nu știm ca e "imposibil"! dar continuam, discutam și explicam.Noi suntem frați și când nimeni nu ne asculta strigam la Cel de Sus ca altfel,la cine? Asta au făcut românii de-a lungul secolelor,de asta existam încă! V-am întrebat ce ați putea face pentru Moldova, și nu mi-ați raspuns:iată ce vreau sa fac eu:vreau sa merg în pelerinaj în Transnistria, sa aduc o floare.Nu am cum sa fac încă; dar ma rog ca poate odată și odată mi-o da Domnul destule zile, curaj, și îndemânare și m-oi duce peste Prut.Acasă.

| Birjaru a răspuns:

Se poate orice, bile sa fie...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Georgiana: Am bătut republica Moldova în lung şi-n lat de mai multe ori decât unii dintre userii acestui site au ieşit din casă.
Aproape de fiecare dată când am vrut să implementez câte un proiect turistic sau de infrastructură m-am lovit de o incompetenţă crasă, indolenţă şi chiar veritabilă prostie. Viziunea autorităţilor locale din R. Moldova e cam aşa: Vin românii să ne-ajute să ne civilizăm? Foarte bine! Să facă ei tot şi noi facem doar recepţia!
Puturoşi din cale-afară!
Cât priveşte proiectele educaţionale, am avut succes doar în câteva locuri unde directorul liceului mai văzuse cum se face educaţie şi prin altă parte. În rest... ciu-ciu!
Şi ia ghici, apropo de pelerinaj, cine mi-a pus cele mai multe beţe în roate în proiectele educaţionale?! Corporaţia Ortodoxă Moldavă prin agenţii lor de vânzări iluzii - pardon - preoţii parorhi.
Sigur că nu-i băgam în seamă şi-i evacuam din sală instant dar e deranjant să te trezeşti cu cretini care vin să-ţi oprească o acţiune educaţională pentru simplul motiv că "îi învăţ prostii pe elevi". Sigur, îi învăţam despre HIV, despre BTS, despre politică europeană, despre secularism - îi şi cred - asta înseamnă mai puţin misticism din partea elevilor.

Părerea pe care o am despre R. Moldova se trage tocmai din faptul că la un moment dat am fost implicat într-o serie de încercări de a ajuta unele comunităţi din Moldova şi unde m-am lovit de un zid imens de ignoranţă, indolenţă şi incompetenţă.

Dacă insişti, îţi zic şi zonele şi persoanele din APL cu care am avut probleme în a discuta raţional. De fapt, am impresia uneori că a discuta raţional este interzis în Moldova din moment ce puţinii oameni raţionali se feresc să spună public lucrurilor pe nume şi sunt de acord cu tine doar pe la colţuri.

Shalom.

| miradoniz a răspuns:

"e fapt, am impresia uneori că a discuta rațional este interzis în Moldova din moment ce puținii oameni raționali se feresc să spună public lucrurilor pe nume și sunt de acord cu tine doar pe la colțuri."-cei pe care îi cunosc eu sunt foarte raționali,chiar dacă întradevăr,foarte credincioși. Orice om, vezi tu, urmează o anumita logica.Sa înțelegi logica asta,modul de gândire,cum i se mai spune, e diferit de a accepta-o. Însa îți permite a avea un dialog rezonabil.Iar moldovenii sunt chiar mult mai de treaba la nivelul asta,decât anumiți români cu gura mare(ma refer acum la țigani sau la cei care le-au preluat obiceiurile).Ca sunt greoi sau înguști la minte,poate se întâmpla,ca peste tot.Dar cum sa îți dau dreptate,când chiar zilele trecute discutam despre cum sa scăpăm de imbecilitățile alea de la "ora de religie", știi, cu muzica satanista, cipuri și alte tâmpenii.De fapt,mai mulți cred ca e exagerat ce se întâmpla,însa considera,ca Biserica trebuie sa propună un sistem moral.iar cel actual-are avantajul de a exista.Ei bine,ideea de a trece(ne întoarce) mai degrabă la un sistem inspirat din filosofia stoica,care totuși nu are vârsta-a "prins".Am buna speranță ca o sa apară niște articole, ceva, sa începem sa răspândim ideea.Vezi tu,lucrurile se mișcă.cu ajutorul lui Dumnezeu,poate într-un an,doihee hee cinci, zecehee hee cine știe? nu e mare lucru, dar e un pas înaintehee hee vezi tu ce frumos ar fi-sa îl facem împreuna?hee hee

| MagicSmile7 a răspuns:

@kongeriket, din simpla curiozitate imi zici zonele unde ai avut probleme in a discuta rational?(nu ma supar daca spui si persoanelebig grin).

| miradoniz a răspuns:

@MagicSmile7 tu nu preferi sa îți faci o opinie personala, chiar ai nevoie sa judece alții pentru tine? of, of

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

MagicSmile7, raionul Rîşcani (persoana: preşedintele consiliului raional din perioada 2004-2007), raionul Soroca, raionul Streşeni/Străşeni, Municipiul Chişinău (ministrul educaţiei).

| Denisa444 a răspuns:

Draga georgiana, daca vei reciti tot dialogul cu siguranta vei observa ca ai avut ceva de comentat tuturor asa ca poate ar trebui sa iei in considerare faptul ca exista sansa ca problema sa fie la tine.nu stiu, asa zice lumea...bye

| miradoniz a răspuns:

@Denisa444hee hee este foarte posibilhee hee ar trebui sa ma deranjeze, presupun?hee hee

| Pufoshenialuwpisicilechele a răspuns:

Vezi si tu vraja miraculoasa :X http://www.fetesibaieti.ro/vraja.html :X