| RAY a întrebat:

As vrea raspunsuri serioase de la persoane care au habar de stiinta, nu raspundeti aiurea

se poate cumva creierul reptilean sa fie extirpat adica sa numai functioneze si doar neocortexul sa functioneze? cum ar fi persoana aia?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu am sa ma uit prea mult in seara asta, dar constat ca creierul reptilian, ca cel mai vechi, se ocupa cu respiratia, digestia si reproducerea. Eu deja m-am reprodus suficient, dar ma indoiesc ca daca nu as respira si nu as digera as fi o persoana mai buna.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cred ca ar fi o persoana fara probleme. Adica moarta. Pe masura ce au aparut noi sectoare ale creierului, cele vechi si-au pastrat atributiile, ba chiar si-au gasit noi utilizari.

| RAY explică (pentru minrest):

Nu chiar ar fi o persoana rationala

| minrest a răspuns (pentru RAY):

O sa caut sa ma informez, chiar m-ar mira.

| RAY explică (pentru minrest):

Desi practic as fi mort, dar memoria unde este localizata?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

In neocortex, in lobul frontal.

| RAY explică (pentru minrest):

Stiu ca s-a facut operati pe creier parca si sa extirpat neocortexul nu?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Neocortexul in sine nu, pentru asta trebuie sa decopertezi creierul. O parte din lobul frontal, si in general pana pana la 25% din creier, da.

| RAY explică (pentru minrest):

Atunci de ce luam decizi asa multe emotionale daca Neocortexul e asa mare?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu am sa ma uit prea mult in seara asta, dar constat ca creierul reptilian, ca cel mai vechi, se ocupa cu respiratia, digestia si reproducerea. Eu deja m-am reprodus suficient, dar ma indoiesc ca daca nu as respira si nu as digera as fi o persoana mai buna.