| LauraOT a întrebat:

Aseara sor-mea a dormit la o prietena si prin urmare am ramas singura in camera sa dorm. M-a luat somnul pe la 1 nopatea si m-am trezit brusc inghetata de frica pentru ca am avut un vis:in visul meu se facea ca dorm in camera mea singura si ca ma strange ceva nevazut de gat, tin sa spun ca mi s-a parut realitate si nu stiam cum sa ma salvez si ce sa mai fac. Dupa ce m-am trezit m-am dus la ai mei in camera si am dormit cu ei si nu ma mai luat somnul pana pe la 6.VISUL L-AM AVUT LA ORA 4 dimineata... ce poate insemna visul asta? doar paranoia din partea mea...prea multe filmne de groaza?!

15 răspunsuri:
| Thunder a răspuns:

Ce filme de groaza, oamenilor? A dormit singura in camera si i-a fost frica.

| Sconcsiş a răspuns:

Eu cred ca prea multe filme de groaza, sau poate esti suparata pe cineva tare

| Sconcsiş a răspuns:

Sau te-ai simtit singura pentru ca nu erai obisnuita

| powergirl a răspuns:

Ppoi daca iti palc filmele de groaza se poate ca in subconstientul tau sa nu fi uitat vreo faza de asta si ti-a aparut in vis ca fiind reala, sau fara sa iti dai seama ti-e frica de ceva te sperie ceva in realitate si in vis s-a traspus in alta forma. mai lasa filmele de groaza poate un timp bafta si cand visez ceva asa urat eu ma gandesc la ceva frumos care ma incanta super tare si uit de fazele din vis si usor adorm incearca poate merge si la tine bafta

| Sunshinee a răspuns:

Si eu am trecut exact prin acelasi lucru, doar contextul era diferit. Sunt diverse vise, foaaarte ciudate, care pur si simplu nu isi gasesc explicatie. Odata am visat ca mi-a sunat alarma, am inchis-o, m-am ridicat din pat, m-am spalat, apoi am plecat la scoala. Dupa ceva timp aud o voce.Mai, dar tu nu mai pleci la scoala? Era mama. Eu dormeam de fapt. Bineinteles ca am intarziat, dar pur si simplu.Nu mi-am dat seamastraight face. Altadata a venit mama sa-mi ureze noapte buna, apoi am adormit si am visat exact ce ai visat si tu, numai ca in plus incercam sa tip si nu-mi ieseau sunete pe gura. A fost terifiant. Motivul? Nu stiu ce sa iti zic. Paranoia nu cred ca e.ar insemna ca multi dintre noi suntem. Poate au legatura si filmele de groaza, si anumite intamplari negative din viata noastra care actioneaza mai mult in subconstient decat in constient.in fond cred ca la asta se rezuma, la subconstient. Incearca pe viitor sa. te incarci cu sentimente pozitive, sa zambesti cat mai mult si sa fii optimista, sa te rogi inainte de culcare ( eu asa fac mereu, mai ales cand sunt speriata ) si totul va fi ok. Bafta! (:

| Jadis a răspuns:

Pt unii filmele de groaza nu afecteaza visele, nici la mine. E normal, toti avem vise, cosmaruri, iti e frica la inceput da te obisnuiesti. Eu odata am visat ca ma inecam (nu stiu sa inot) si era multa lume in juru meu si nu ma ajuta nimeni si in somn simteam ca nu aveam aer si m-am trezit tot asa ca tine. E normal sa nu iti faci griji. Poate nu iti place sa dormi singura... e si asta o posibilitate tongue

| mdaria a răspuns:

Http://jorjette.co.cc/despre-natura-umana/povesti-de-groaza/
Citeşte comentariile de la acest articol, este vorba de aceeasi problema pe care o ai si tu...

| vasiledumitru a răspuns:

Visele reprezinta activitatea creierului din timpul noptii, mai precis subcontientul tau se mai gandeste la unele lucruri si dupa ce te trezesti iti amintesti la ce te-ai gandit ultima data, adica la ce s-a gandit subconstientul. Creierul actioneaza si pe timpul noptii, de aia poti sa respiri cand dormi pentru ca creierul dirijeaza aceasta functie. Insa in timpul noptii creierul lucreaza la un nivel mai redus, se mai odihneste si el.
Si partea din creier care lucreaza, e mai inceata, lucreaza mai greu, e ca hibernarea la ursi, creierul lucreaza la minim de capacitate ca sa se odihneasca.
Deci visele reprezinta activitatea creierului, o activitate care e inconstienta si nu poate fi controlata de om.

| vasiledumitru a răspuns:

Si iti recomand sa nu te mai uiti la filme de groaza, ca chiar o sa devii paranoia ca nu o sa mai distingi realitatea de fictiune.

| iri a răspuns:

Prea multe filme, cred tongue E normal sa ai si cosmaruri din cand in cand. Cu totii avem vise din acestea din cand in cand. Cred ca erai prea afectata de faptul ca a trebuit sa dormi singura.

| Îți dăăă ariiiipi! a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la fenomene straniibig grin si eu fac la fel [mrg n-am vise ciudate] dar tot incep sa am halucinatii dar nu ma pot opri din a ma uita
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pres multe filme de groaza... totusi fa-ti si u un doamne doamne inainte de nani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa i s-a intamplat si lui bunicu. in 2 zile s-a dus saracu

| MarryRose a răspuns:

Probabil prea multe filme, mai ales daca ai vazut unul inainte sa adormi. incearca sa te uiti din cand in cand la ceva comedii daca nu esti genul care se uita la filme romantice. Sau daca te uiti la un film horror, dupa ce se termina asculta niste muzica si uita-te la niste poze!

| negostina a răspuns:

Si mie imi plac filmele de groaza, si adeseori visez asemenea tie dar nu pot renunta la ele, asa ca pune visul pe seama filmelor.