Apache
| Apache a întrebat:

Asta e lumea in care traim...esti lasat sa mori. nu insemni nimic pentru nimeni
http://stirileprotv.ro/......moara.html
Societate civilizata nu? ...asta-i omul, asta e adevarata lui fata!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Șocante imagini. Un comportament inuman.
Deși nu cred, că dacă ar fi fost vorba despre o altă țară (nu China, unde se mănâncă și nou născuții), reacțiile oamenilor au fi fost aceleași. Ține mult, cred eu, de felul în care sunt crescuți și educați. Iar chinejii sunt arhi-cunoscuți pentru cruzimea sa și lipsa de respect pentru viață.

| Vizitiul a răspuns:

De ce se vede mereu "adevarata fata" a omului doar atunci cand dezamageste? De ce nu se vede si atunci cand acesta uimeste prin fapte demne de laudat? Pentru ca omul n-are doar o singura fata, nu poate face doar bine, omul are doua fete, poate face si rau. E trist ce s-a intamplat, de acord, dar nu poti cataloga ca fiind drept "adevarata fata " a omului. E prea mult spus. Ce se intampla cand doi oameni inarmati (ambii cu drept de-a purta arma) se someaza reciproc? Cine-i necivilizatul, ala care trage primul?

| FucktheSystem a răspuns:

Hai taci că l-ai fi ridicat să vezi dacă era țigan, că atunci nu-l lăsai muribund, aveai grijă să și moară laughing

| FucktheSystem a răspuns:

Poate aveau haine noi și n-au vrut să le murdărească, alt explicație n-am...

| Leocerba a răspuns:

Apache,nu stiu cum as reactiona in realitate,nici nu-mi doresc sa ma confrunt cu asa ceva dar hai sa apreciem, pe baza raspunsurilor celorlalti, acum-aici, care-i fața omului:
1. Apache-iau indignarea ta ca pe o certitudine ca ai fi ridicat copilul.
2. Klepto-citesc exemplul cu sacosele ca pe un raspuns ca ar fi ridicat copilul.
3ArdMocnit-tristetea in fata accidentului spune clar ca s-ar fi implicat si ar fi ridicat copilul.
GenOm-raspunsul lui pare destul de clar,banuiesc ca ar fi ridicat copilul.
Wooden-nu am nici macar o indoiala,ar fi ridicat copilul,macar pentru a vedea daca-i tigan sau nu.
Eu-da.
Deci,Apache, nu stiu cat de civilizati suntem si nu stiu daca de civilizatie e vorba cand ridici un copil ranit dar, asta-i fața omului.

| Klepto a răspuns:

Nu este ceva iesit din comun in societatea moderna, a mai fost o stire prin Italia parca, o persoana era intinsa pe jos intr-un loc populat si prea multi oameni au trecut si nici macar o privire n-au schitat.
Suntem prea ocupati cu vietile noastre ca sa ne implicam pentru ceilalti.Suntem din ce in ce mai defecti, poate suntem umani, dar suntem sintetici pe dinauntru.Chiar si cainii sunt mai "umani" decat noi http://www.youtube.com/watch?v=DgjyhKN_35g.
Imi vine in minte o intamplare, eram acum 2 saptamani prin piata si vad o vecina de bloc mai batrana care avea prea multe bagaje.Ma ofer ca ultimul prost sa i le car(doar prostii fac asta, este o lume a nesimtitilor acum) vecina ma analizeaza din cap pana-n picioare si debia debia scoate un sunet.Pana la urma ma lasa sa o ajut, dar se citea pe fata ei intrebarea aia "Pana la urma ce vrea asta si de ce a vrut sa ma ajute?".Pot ca sa spun ca imi este sila ca unele dintre actiunile mele sincere starnesc repulsie si intrebari retorice.Nu mai suntem oameni printre oameni, ci caini care se mananca intre ei, doar ca as insulta cainii daca as spune asa.

| Dumnezău a răspuns:

Cat de idioata a ajuns rasa noastra! Nu meritam nimic,si soarecii s-ar purta mai uman decat majoritatea dintre noi; fara consideratie,fara respect reciproc,fara inima-cat o sa mai continue oamenii asa? In momente de astea iti vine sa te ridici din pat,sa-ti faci un costum strans pe tine si sa incepi sa imparti dreptatea,poate chiar o sa existe vreodata un supererou din asta si in realitate...
Totusi,nu pot sa nu observ cat de grotesc s-au degradat oamenii in cativa zeci de ani,nu mai e glorie, nu mai e onoare, am devenit niste salbatici! straight face

| Downfall a răspuns:

E absolut socant caracterul lor. Cum au putut sa ignore pur si simplu un copil atat de mic? Au trecut pe langa ea ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Nu pot sa cred ce au ajuns oamenii in ziua de azi, ce caracter slab au si o lipsa de educatie si de bun simt de nu-ti vine sa crezi. Pe cuvantul meu ca am inceput sa plang cand am vazut cum trecea camionul peste fetita, si desi a vazut-o si-a continuat drumul, fara sa opreasca macar si sa cheme ajutoare...e chiar de necrezut.

| Brittanie a răspuns:

Am inceput sa plang.Chinezii mananca si capuri de copii.Sunt prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, tata, eu nu ma regasesc in niciunul din indivizii aia. Poate tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate da, asta-i adevarata fata a omului. Comportamentul asta inuman il descoperim cind stam linistiti si lecturam un roman si-l simtim pe pielea noastra cind iesim in societate. De unde altundeva sa se fi inspirat cei care au scris romanele alea care ne captiveaza? De unde sa-si fi gasit personajele, eroi si ticalosi? Din viata reala. Oamenii sint falsi, ipocriti, sint ticalosi, meschini, nepasatori, hulpavi, egoisti, profitori. Societatea civilizata este o iluzie. Civilizatia se impune prin lege si de teama pedepselor si a oprobiului public, oamenii joaca teatru si dau impresia ca sint altfel decit in realitate. Dar in momentul in care scapa de "ochiul" legii si al societatii, isi dau arama pe fata si se prezinta in toata splendoarea meschinariei lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apache credeam ca e vrajeala sau facatura.omenire nebuna.nebuna,nebuna.nebuni.asa ceva e strigator la cer.o fetita? si doi criminali? si atatia indiferenti? astia sunt oameni? astia sunt demoni.nici animale nu le pot spune.

| AlexDamacus a răspuns:

Trist