| Inferno a întrebat:

Astazi am iesit sa fac putina miscare prin cartier.
Am mers pe strada din fata blocului vreo 9 metri.
Dupa am cotit la dreapta pe o alta straduta si dupa 5 metri de mers ma regasesc facand dreapta pe o alee ingusta.
Nu mai stiu sincer cat am mers pe aici, dar la un moment dat imi amintesc ca am facut iar dreapta.
Am mai mers o bucata de drum, din nou, nu imi amintesc cat, dar dupa cateva minute de mers fac stanga pe un nou drum. Si dupa stanga iar pe un bulevard cunoscut. Sa fi mers vreo 7 metri pe acest bulevard, pana cand fac dreapta pe o alee intunecata, ia capatul careia urmeaza sa cotesc la dreapta pentru a 5-a oara. Dupa cativa metri constat ca am ajuns in fata blocului, fix de unde am pornit initial.

Oare cati metri sa fi mers in total?
Toate drumurile erau perpendiculare intre ele.

3 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Ai aplicatie pe telefon de numarat pasi si de distanta si GPS la nevoie pentru astia mai in varsta care se ratacesc in jurul blocului
rolling on the floor

| Inferno explică (pentru kalasnicov22):

Nu aveam telefonul la mine. Nu poti sa calculezi si fara?

| Seba2013 a răspuns:

Daca vrei sa ne inveti Probleme nu asa se face...
In loc sa ne ceri REZULTAT trebuie sa ne inveti ALGORITMUL (procedura).

Ne spui exact ce simboluri din sistemul international apar in problema si care este formula.

Altfel esti un om rece fara mila. Pana si profesorii iti da PROBLEME cu Tematice pe care le faci in clasa.

Deci ne spui UNITATILE DE BAZA si ce formule trebuie sa aplicam. Iar noi dupa aceea iti rezolvam probleme.
Spui asa: Azi va dau probleme de măsurare a lungimii.

Cum LIMBAJUL matemátic este unul CONVENTIONAL avem nevoie prima data SA INTELEGEM LIMBAJUL. Cand tu ne inveti LIMBAJUl conventional noi dupa aceea ITI REZOLVAM PROBLEMELE.

In loc sa ne ceri REZULTATUL mai bine ne intrebi ce UNITATI DE BAZA apar in probleme. Asa vei fii mai constructiv. Tebuie sa ti cont de interlocutorii din fata si sa intelegi sociologíe. Cand inveti sociologíe vei stii cum sa o iei pas cu pas. Ti cont de oameni. Vezi progresul lor, etc.
Totusi eu spun 32m.