| anonim_4396 a întrebat:

Astronomia si-a pierdut din „stralucire" datorita astrologiei.

Ce parere aveti?

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cine este destul de luminat si inteligent va vedea ca astronomia este cea dupa care trebuie sa ne bazam si sa ascultam si sa o studiem si astrologia e doar o nascocire umana fiindca niste simple stele si planete nu ne pot arata viitorul.
Eu personal mai degraba cred in Iisus Hristos decat in astrologie.
Astronomia e interesanta, misterioasa iar astrologia e pur si simplu falsa, o pierdere de timp.
E mai frumos sa te uiti la o planeta cu un telescop decat sa iti ghicesti singur viitorul stiindu-ti zodia.

| AstroAlex59 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Primi care au stiut de nasterea lui dzeu inaintea celorlalti au fost magii, calauziti de acea stea... prin urmare daca ei erau astronomi de ce ar fi urmarit steaua? clar ar fi incercat sa ii afla intensiitatea sau distanta fata de pamant nu sa o urmareasca, prin urmare acei magi, cel putin unul dintre ei era astrolog, astfel cunoascad semnificatia stelei au urmarit-o pana ce au ajuns la isus. Astrologia este mult mai complicata, ea nu are in vedere doar zodia, ci foarte multe aspecte, astrologia este o matematica aplicata la nivel cosminc. Fiecare este liber sa creada in ce doreste, dar mai intai sa analizeze ceea ce nu crede sa fie sigur ca este falswinking

| thealchemist a răspuns:

Poate invers, astronomia a furat din "stralucirea" astrologiei.
desi adevarul e ca nu exista nici o legatura intre una si cealalta asa ca nu are sens nicicum.

| Inferno a răspuns:

Astrologia a fost prima. Eu cred ca astronomia este incurcata foarte des cu astronomia, nu atat din cauza obiectului de studiu, car al numelui.

| RAY a răspuns:

Astrologia e o pesudo stiinta
astronomia este o stiinta, cred ca majoritatea oamenilor aprecieaza stelele, planetele astronomia in general
da pentru omul simplu conteaza si astrologia desi e un basm

| sublime89 a răspuns:

De ce si-ar fi pierdut astronomia din stralucire datorita astrologiei? Astrologia a fost prima, nu astronomia. Iar apoi astronomia a distrus total astrologia, aia s-a intamplat. Astrologia mai exista in prezent doar pentru ca sunt destui prosti in lume.

| SergiuOsan a răspuns (pentru sublime89):

Astrologia a fost prima? Nu sunt foarte sigur. Nu o putem considera astronomie observatiile celor din antichitate? Dovada sta Stonehenge, dispozitia celor trei piramide de la Giza, calendarul maias si multe altele. Cred ca putem spune ca astronomia are mai mult de 2000 de ani. De astrologie nu stiu, dar nu cred ca are o vechime mai mare. Sau are?

| sublime89 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Nu prea a existat distinctie intre cele doua in antichitate. Dar putem spune ca erea mai mult astrologie decat astronomie pentru ca inca nu exista abordarea stiintifica a problemei. Oamenii au inventat zodiile inainte sa apara primele civilizatii, deci putem spune ca astrologia a fost prima. Astronomia a aparut in momentul in care am inceput sa cautam explicatii rationale universului din jurul nostru. Dar da, si egiptenii, si mayasii si altii au calculat si prezis pozitiile stelelor, lunii, a soarelui pe cer, si putem numi astronomie ce faceau ei. Dar in acelasi timp era si astrologie pentru ca ei credeau ca corpurile ceresti sunt zei, sau ca le influenteaza viata in mod direct.

| SergiuOsan a răspuns (pentru sublime89):

Aaa mda... ai dreptate happy

| AstroAlex59 a răspuns (pentru sublime89):

Imi place modul tau de a vedea lucrurile esti interesat/a de astrologie?

| sublime89 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu prea. De astronomie sunt interesat, nu de astrologie.

Răspuns utilizator avertizat
| KateMiddleton a răspuns:

Trist,dar adevarat, oamenii cred mai mult imostorilor de astrologi, decat savantilor adevarati astronomi.

| AndaDaniela a răspuns:

1.Misto joc de cuvinte.
2.Lumea se schimba si nu cred ca ar trebui sa ne frapam atat!

Răspuns utilizator avertizat
| Sp3ciaL0pS a răspuns:

Cei care ingnoua nu stie ce inseamna astronomia e de o mie de ori mai inportanata ca astrologia astrologia e o tampenie astronomia inveti ceva cu adevarat ex: cati ani are soarele daca va exploda si se va face o stea mica si astronomia e ceva ce oameni de stiinta cauta pe alte planete pe care ar putea locui cine stie cand timp mai traim noi pe terra nuiasa cautam si surse de energie ex din aer ca soarele arunca materiale supra incalzite spre noi si ele detin energie poate incurang pamantul va deveni nisipos fara apa si noi cautam surse de apa astrologia o tampenie inventata de copii lasatii astrologia daca stiti voi ce va invata astrologia de zei rolling on the floor eu cred in dumnezeu nu in zei da daca sunteti chinezii prostii astrologia sa fie mai importanta ca astronomia rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor astronomia e una din cele mai importante materii nu si la noi in Romania si nu-mi place faptul ca nu facem astronomie

| Sp3ciaL0pS a răspuns (pentru Sp3ciaL0pS):

Scuzati-ma ca nu am pus vodrgule am mai mancat litere nu ma uit cand scrie la tastatura scriu repede

| AstroAlex59 a răspuns:

Astronimia s-anascut datorita Astrologiei. Primi astrologi au fost chaldeenii care interpretau si analizau foarte exact planetele, iar apoi au incercat sa clasifice si celelalre corpuri ceresti nu doar planetele vizibile astfel atunci s-a creat o noua ramura a astrologiei...dar odata cu trecerea timpului astrologia si astronimia s-au separtat extrem de mult deoarece mintea umana se intuneca si nu mai are aceeasi filozofia ca a vechilor civilizatii happy... oricum fiecare este liber sa creada in ce doreste

| alleALLEaddaADDA a răspuns:

Sunt doua lucruri diferite care au ceva in comun. Astrologia se refera la legatura oamenilor cu planetele.

| BraveNewWorld a răspuns:

Vezi tu, oamenii au fost prosti dintotdeauna. Doar pentru ca, de exemplu, Galilei a murit in Evul Mediu, nu inseamna ca si-a pierdut din reputatie domeniul lui. Inca exista oameni preocupati de lucruri mai presus de 'zodii' si doar pentru ca prostimea confunda acesti doi termeni, nu inseamna ca astronomia va disparea!
In plus, cui ii pasa ca 75% din populatie ignora stiinta aceasta? Atata timp cat mai exista oameni cu minte, mai exista speranta.