| Alphawolf a întrebat:

"Ateii îl neagă pe Dumnezeu prin vorbe, şi credincioşii prin fapte"
Ce parere aveti, credeti ca este adevarata afirmatia facuta de Gilbert Cesbron?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa lamurim niste concepte mai intai, care sunt gresite.

Religie =/= Credinta
Religie =/= Spiritualitate

Poti sa fi spiritual fara sa ai o religie, god has no religion. Religia e un lucru pamantesc, material, facut sa conduca o masa de sclavi prin frica (iad), concepte fixe si amenintatoare. Dumnezeu daca exista nu are nevoie de ritualuri, traditii, superstitii, pomeni si alte prostii; asa cum un bastinas dintr`un trib din africa nu are nevoie de mantuire pentru ca nu a auzit de asa ceva. Deci el unde ajunge? in iad sau in rai? daca ajunge in iad din cauza ca nu a stiut a cui este vina? daca ajunge in rai pentru ca nu a stiut a cui este vina? simplu. Nu exista rai/iad. Daca exista ceva, o sa aflam dupa viata.

Iti recomand documentarul Zeitgeist, il gasesti doar pe net.

17 răspunsuri:
| Alphawolf explică:

@harciog
Este cel mai dezbatut subiect pentru ca nu se poate demonstra exact, existenta sau nonexistenta unei divinitati, cel putin deocamdata, fara a se aduce argumente contradictorii de cei sceptici care sustin opusul. Si chiar daca avem raspunsul cu privire la existenta sau nonexistenta unei divinitati, tot nu se poate demonstra pentru ca sunt persoane care infirma acele
argumente, si aduc altele care in opinia lor dovedesc contrariul, chiar daca aceste argumente sunt relative si nu au baze solide, deoarece gindim foarte diferit.

| Parintele a răspuns:

Este adevarat. Nu exista credinciosi puri. Creatia lui d-zeu a fost imperfecta ca si el de asemenea. Deci acest zeu nu exista.

| danut a răspuns:

Eu sunt crestin si rasunsul este la modul general 98% DA cu mici excepti. Ateii il neaga pe Dumnezeu nu numai prin vorbe dar si prin fapte. Intodeauna Dumnezeu a avut si credinciosi adevarati, dar ei sunt o minoritate pe langa cei declarati.

mira
| mira a răspuns:

Nu se poate generaliza.Pentru unii este adevarata afirmatia, pentru altii nu.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu se poate generaliza dar eu cred un lucru cei care sunt atei le e mai comod sa creada ca viata se termina cu moartea si pina atunci traiesc cum vreau ei, iar credinciosii cred in iertarea pacatelor si cred ca daca pacatuiesc sunt iertati daca isi marturisesc in suflet si sincer pacatele. Un lucru e cert:nimeni nu e sfint pe Pamint dar cine cit pacatuieste depinde de caracterul fiecaruia si de conditiile particulare de viata in care traieste.

| Gospell a răspuns:

Petre Tutea ( un filosof ) = " Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba "
sI DACA te gandesti putin chiar are dreptate, si ajungi la concluzia => ateu = persoana care mananca, doarme, bea, se duce la serviciu, iar mananca, si toate cele, carea altceva nu face ( ma rog, in afara ca intra pe TPU si se lauda ca au vazut un documentar care il neaga pe Dumnezeu).
Eu imi definesc viata omului astfel : Viata trebuie traita, dar in acelasi timp este si un fel de test. Prin acest test, Dumnezeu vede daca ai Lui copii ( il respecta ). Il respecti pe El, te respecta si El pe tine.

| moonY a răspuns:

ateii nu neaga.
ateilor le plac fabulele

| daddy a răspuns:

@gospel
scuza-ma ca intervin dar cum a mai spus alt utilizator TPU
de cand ateismul a devenit sinonim cu existentialismul?

| liviu00 a răspuns:

Nu stiu daca avea dreptate Gilbert Cesbron pentru ca nu sunt in masura sa evaluez si sa judec viata tuturor credinciosilor. Ei sunt singurii capabili sa se autoevalueze si e problema lor daca sunt ipocriti si afirma ca-s ultra-morali.
Ceea ce vreau eu sa comentez ar fi niste reactii ale comentatorilor.
1. @costyn162 Te cam contrazici. "Dar totusi nu sunt total de acord cu afirmatia pentru ca nu putem generaliza... ". Ok, hai sa nu generalizam. Dar atunci ce dracu faci tu aici: "Ateii il neaga si prin vorbe si prin fapte am impresia"?
2. @carminaburana43 Ai zis: "cei care sunt atei le e mai comod sa creada ca viata se termina cu moartea si pina atunci traiesc cum vreau ei". Sa stii ca oarecum ai dreptate. Ateii traiesc asa cum vor ei. Si spre surprinderea ta, exista o categorie vasta de atei cu o moralitate foarte puternica. Dar degeaba iti povestesc eu de asemenea oameni de vreme ce tu nu ai avut placerea sa cunosti vreunul.
@amibotea "Ateii sunt cei care neaga si credinciosii sunt cei ce cred. ". Eh, cred si ateii in chestii, dar nu in fantome, mos craciuni sau iepurasi de pasti. Majoritatea ateilor cred in stiinta si in puterea ei. De fapt unii cred si in mos craciunlaughing).

| costyn162 a răspuns:

Ateii il neaga si prin vorbe si prin fapte am impresia. Iar despre credinciosi pot spune ca sunt niste atei mascati...Sa fim seriosi, credinta cam lipseste din sufletele oamenilor. Dar totusi nu sunt total de acord cu afirmatia pentru ca nu putem generaliza...

| alexutzu00791 a răspuns:

Fiecare cu filozofia lui, d aia ii urasc eu pe arogantii astia. Cine a fost Gilbert Cesbron? ce a fost el pe pamantul asta sa afirme ceva care nu poate sti nici el. Ateii sunt cei care neaga si credinciosii sunt cei ce cred.

| alexutzu00791 a răspuns:

@liviu, esti ruda cu sf.Petru?

| hamsterx a răspuns:

Da. uita`te in jur laughing

| crizantema a răspuns:

E adevarata in masura in care o aplica fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cind am spus lucrul asta, mi-au sarit pocaitii in cap. A fost un adevarat razboi acum citeva luni din cauza astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vezi in timp ce-i negam existenta tot cel mai dezbatut subiect ramine.Cum iti explici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa lamurim niste concepte mai intai, care sunt gresite.

Religie =/= Credinta
Religie =/= Spiritualitate

Poti sa fi spiritual fara sa ai o religie, god has no religion. Religia e un lucru pamantesc, material, facut sa conduca o masa de sclavi prin frica (iad), concepte fixe si amenintatoare. Dumnezeu daca exista nu are nevoie de ritualuri, traditii, superstitii, pomeni si alte prostii; asa cum un bastinas dintr`un trib din africa nu are nevoie de mantuire pentru ca nu a auzit de asa ceva. Deci el unde ajunge? in iad sau in rai? daca ajunge in iad din cauza ca nu a stiut a cui este vina? daca ajunge in rai pentru ca nu a stiut a cui este vina? simplu. Nu exista rai/iad. Daca exista ceva, o sa aflam dupa viata.

Iti recomand documentarul Zeitgeist, il gasesti doar pe net.