| Mariela_1621 a întrebat:

Ati vrea sa traiti vesnic?
ce parere aveti despre viata de apoi?

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu prea sunt in stare nici de asta daramite de vesnicia ei. Viata de apoi este intrecutul tau prin viata care ai dato urmasilor tai.

| Razvan a răspuns:

In niciun caz.Niciodata nu mi-am dorit sa traiesc vesnic. E destul o viata pentru oricine.In viata de apoi cer doar liniste. N-am nevoie de mai mult de atathee hee

| danut a răspuns:

Vreau o explicatie, ce legatura au viata vesnica cu viata de apoi?

| siwel a răspuns:

Dupa ideea de Hollywood ca in rai sunt nori pufosi si ingerasi grasutzi care canta la harfa... trebuie' sa fii cazut pe moale sa vrei in vesnicie.
Mai degraba vrei la dracu' ca acolo sunt fetele si chefu'. Numa' ca nu ai garantia ca fetele nu arata ca niste babe de la geriatrie. happy
Cand in schimb te gandesti ca ai sansa sa cunosti o persoana care contine in sine infinitul si e Creatorul luminii, materiei, spatiului, timpului, placerii, orgasmului, relatiilor, tandretii, creativitatii, ordinii supradimensionale, a micro universului cu complexitatea lui si a macrouniversului cu vastitatea lui... pai sa am sansa sa cunosc mai mult o astfel de persoana despre care sa stiu ca pe langa toate astea ma si iubeste... parca suna interesant!
Deci eu ma inscriu pentru vesnicie!
Mai e cineva? happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da, dar impacat si lucid. Despre viata de apoi nu stiu nimic sigur, ca si tine. Se pare ca nu e o informatie care sa ne ajute in prezent, si nu avem acces la ea. Speculatiile sunt speculatii. Crezi ceea ce te ajuta sa traiesti mai impacat.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Nu există viaţă veşnică. Este o iluzie întreţinută de toate religiile, ca omul să nu mai sufere la ideea trecerii în nefiinţă.

| daddy a răspuns:

Nu prea ma innebunesc dupa idea de viata vesnica si am sa iti spun si de ce,
in timpul unei eternitati vei stii cam tot ceea ce e de stiut, vei avea cam tot ceea ce se poate avea, vei face cam tot ceea ce este de facut... dupa toate astea tot nu te vei simtii implinit?
daca stai bine sa te gandesti nu este chestia ca as prefera moartea decat viata dar si daca ti s-ar asigura o viata vesnica si ca nu vei muri adica trece in non-existenta cred ca viata ar deveni un calvar daca ar fi sa nu traiesti in conditiile astea si sa traiesti in conditii inumane si imorale si in suferinta ti-ar mai placea sa traiesti?
si chiar daca ti s-ar promite un trai confortabil iti pierzi la un punct scopul, sensul vietii tale pentru ce anume sa traiesti vesnic? sa realizezi ce? sa plutesti in deriva fara directie

cat despre viata de apoi pentru ce anume ti-ar folosi?
nu iti ajunge cat consumi si distrugi in viata asta?
avem impertinenta sa ne dorim sa mai avem inca una in care probabil vom face mai mult ca sigur tot aceleasi greseli : sa poluam, sa mintim, sa facem razboaie si altele
facand o paranteza chiar am vazut o stire in care un baiat s-a sinucis din cauza ca pretena lui l-a amenint cu interlopii daca se va despartii de ea asadar oricum consider ca cine nu este in stare sa isi duca o viata ca lumea si sa ii respecte pe altii nici macar in viata asta nu este demn de inca una

| BeT a răspuns:

Vesnicia exista, si este foarte usor de inteles, voi da citeva ex:Sint foarte multe cazuri de copii care mor, ce credeti ca ei nu au dreptul sa traiasca exact ca si noi? sau-Doi criminali, unul omoara 3 oameni iar celalalt sute de oameni; Aci pe pamint pot fi judecati doar o singura data(nu poti omori un om de sute de ori ci doar o singura data), Atunci unde este dreptatea? Viata de apoi la fel de simplu de inteles; Sufletul este nemuritor. Tehnologia de azi ne ajuta sa ne informam foarte usor.In lume sint peste 30 de milioane de cazuri de morti clinice-cautati si vedeti ce zic acei oameni care au fost morti pentru. un timp scurt.

| LoryM22 a răspuns:

Nu as vrea sa traiesc vesnic, daca ar exista viata vesnica s-ar distruge omenire, universul, asa ca fiecare isi urmeaza drumul.
Cred ca exista viata de apoi, odata ce exista si farmeecele, magia neagra, si Dumnezeu pentru ca a dat semne ale existentei Lui. Oricum totul este un mister si asa trebuie sa ramana, toate le descoperi la momentul potrivit, insa in viata asta trecatoare trebuie sa fi bun la suflet pentru a fi impacat cu tine isuti si daca exista si o viata de apoi inseamna ca-ti meriti locul acolo.

| BRG a răspuns:

Da aș dorii să trăiesc veșnic dar în lumea nouă pe care în curînd Dumnezeu o va aduce aici pe pămînt, iar în viața de apoi nu cred nu există așa ceva, Biblia cuvîntul lui Dumnezeu nu menționează în paginile sale că ar exista o viață după moarte, sufletul nu este nemuritor, el moare odată cu omul, în aceiași zi îi pier și gîndurile lui, așa că cei care au scris că te-ai plictisi trăind veșnic, habar nu au ce vorbesc, cum să te plictisești trăind veșnic? Ptr că nu va fi ca acum cu boală bătrînețe și moarte, astea odată ajunși în lumea promisă de Dumnezeu, vor dispărea pentru totdeauna, ele există acum deoarece încă ne aflăm sub păcatul adamic.

| semida a răspuns:

Normal ca da! Doar Dumnezeu iti poate da viata vesnica! Pacat ca multi nu inteleg diferenta intre viata vesnica in pace si iubire si viata vesnica in chinuri si mustrari de constiinta alaturi de diavol si ingerii sai! E destul de dureros ca multi nu stiu aceasta!

| Anecherry a răspuns:

Eu cred in reincarnare. cat despre a trai vesnic, cred ca e un concept care depaseste mintea umana, ca si Dumnezeu de altfel.

| laurentiu_9029 a răspuns:

1.Nu
2.Nu exista viata de apoi.

| Ekkaterinna a răspuns:

As vrea da` sa raman si tanara.Ca daca sunt baba si nu ma pot misca mai bine nu traiesc vesnic.Si nu cred in viata de apoi.

| fastlane a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine sa traiesti vesnic pentru ca te-ai plictisi dupa un timp oricum ar fi bine ca viata sa dureze mai mult dar nu pentru totdeauna

| Cleona a răspuns:

Spune-i unui vampir sa te muste si sa vezi ca traiesti vesnic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde modul cum as trai in acea vesnicie. Pana la urma, daca ar exista viata vesnica si n-am fi constienti, degeaba! Daca ar exista si am contientiza acest lucru, atunci mai merge.
O viata de apoi ar putea exista, dar probabilitatea de a ne da seama de acest lucru este practic inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doresc sa traiesc vesnica, ca altfel schimbari nu vor mai fi la orizontwinking
Despre viata de apoi, e cum ai spune ca te reincarnezihappy