| byanca01 a întrebat:

Au existat creaturile mitice? ma refer nu cum le prezinta in mitologia greaca, de exemplu unicorinii care aveam puteri supranaturale, poate doar fiind rezultatul incrucisarii a doua specii de animale complet diferite?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Creaturile mitice au existat doar in imaginatia omeneasca,uneori avandu-si originea in imagini deseori vazute de omul antic, asa cum s-a intamplat cu Centaurul:om si cal, in lupte sau, simplu, pe drumuri, erau atat de ingemanati ca imagine incat au parut a fi o creatura unica.In viata concreta, fizica, insa, rareori se imperecheaza specii complet diferite ca sa nu spun niciodata.Se imperecheaza in schimb animale din specii inrudite si cel mai la indemana exemplu ar fi catarul, rezultat al imperecherii dintre asin si cal, hibrid care n-are capacitatea de a se reproduce.De curand am citit despre imperecherea,nu in conditii naturale, ci la o gradina zoologica, intre un leu si un tigru, iar pe Discovery exista un reportaj despre un exemplar vanat in Alaska, un urs care s-a dovedit a fi unicul caz de incrucisare intre un urs brun si un urs alb.Asa incat, daca in vise iti apare vreodata un inorog izvorat din nevoia subconstientului tau de a spera intr-o rezolvare miraculoasa a unei anume dorinte, in realitate nu-l vei intalni niciodata.Numai bine.

| Tonita a răspuns:

Mdah dupa parerea mea nu cred car exista deoarece omul a creat multe lucruri ciudate de ex:zombie, super eroi etc... dar sa fim seriosi unicorni omu modern nu crede in asa ceva unicorni sunt doar in animati pls funda

| danteewerr a răspuns:

Nu există nici ozn-uri, nici dumnezeu nici chestii de genul acesta. Realitatea noastră a fost deformată din cauza anumitor filme pe care unii oameni le interpretează ca fiind adevărate. Un film este film și atit nimic mai mult. Dacă vrei poți căuta pe net referate despre căt de tare afectează realitatea omului aceste filme, ori pe youtube! Crezi in ozn-uri? Da, categoric! La fel și subiectul ozn-urilor, sunt mulți care cred in așa ceva, dar nici unul nu stă să-și pună intrebarea, dar oare există apă pe lună ori pe marte? Viața să apară pe o planetă are nevoie de apă. Dar mintea ta a fost invățată să sară peste acest fapt logic și in creierul tău este creat un spațiu intenționat de niște oameni care vor să manipuleze și să prostească lumea cum că ar exista extratereștri. Deci, viața există acolo unde este apă, și dacă este apă pe lună unde sunt oceanele? Unde sunt mările? Unde sunt ploile furtunile și tot așa! Eu iți dau un sfat, incearcă să mergi la cineva care se pricepe și care poate să-ți explice realitatea in care trăim, căci cu o realitate deformată, greu tare vei putea să răzbești prin viața asta. Sper să nu te simți lezată cu ceva, dar asta este adevărul crud al anului 2012, lumea nu mai găndește normal. O fii de la euri cine știe!

| Aluiin a răspuns:

Pai de asta sunt mitice, pentru ca nu s-a descoperit nici o dovada a existentei lor.