| Inferno a întrebat:

Avem noi dreptul sa ucidem oamenii care vor sa ramana orbi?

23 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Adeca avem noi"inteligentii"dreptul sa ucidem pe cei care vor sa ramina prosti? Adeca pe ei, prostii.Doamne fereste, mai baiete, iti dai seama ce afirmi din cauza inteligentei?

| Inferno explică (pentru harciog):

"... iti dai seama ce afirmi din cauza inteligentei? "
AFIRMÁ, afírm, vb. I. 1. A susține (cu tărie), a declara (în mod ferm). 2. Refl. A se remarca, a se manifesta în chip deosebit. – Din fr. affirmer, lat. affirmare.
Sursa: DEX '98

AFIRMÁ vb. 1. a declara, a mărturisi, a relata, a spune, a zice, (pop.) a cuvânta, (înv.) a mărturi. (~ următoarele...) 2. a se auzi, a se spune, a se șopti, a se vorbi, a se zice, a se zvoni, (înv. și reg.) a (se) suna, (reg.) a se slomni. (Se ~ că a plecat.) 3. v. manifesta. 4. v. susține. 5. a se evidenția, a se impune, a se remarca. (S-a ~ repede în cinematografie.)

Definitia cuvantului :"intreba"
ÎNTREBÁ, întréb, vb. I. 1. Tranz. și refl. (recipr.) A(-și) pune întrebări, în scopul de a afla un răspuns.
O intrebare nu poate afirma ceva. Iti dai seama ce acuzatie ai facut din cauza inteligentei?
Eu am intrebat nu am afirmat nimic.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Dupa ce bagi dexul pe git la ora 23, 19 te faci ca nu intelegi ce am vrut sa zic.Afirmatia ta sta intr-un mod mai ascuns asa mai lasa. Daca vrei o discutie sincera spune ce ai vrut sa spui cu intrebarea, inteligenta pura care esti.

| Inferno explică (pentru harciog):

".Afirmatia ta sta intr-un mod mai ascuns asa mai lasa."
Poti sa dovedesti asta? Daca da va invit sa o faceti.
Daca nu atunci faceti acuzatii calomnioase.
Nu am vrut sa spun nimic, am intrebat. Ti se pare, dar eu nu am incercat sa fac nici o afirmatie.

| Inferno explică (pentru harciog):

Faza nostima e ca am vrut sa arat mai mult contrariul a ce spui.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Adeca un fel de compasiune dupa ce-i faci prosti?

| Inferno explică (pentru harciog):

"Adeca un fel de compasiune dupa ce-i faci prosti? "
Eu am spus orbi, nu prosti.

ORB2, OÁRBĂ, orbi, oarbe, adj. 1. (Adesea substantivat) Lipsit de simțul văzului, care nu vede (deloc)

PROST, PROÁSTĂ, proști, proaste, adj., s.m.și f. 1. Adj., s.m. și f. (Om) lipsit de inteligență, fără judecată

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Adeca te-ai referit numai si numai la vedere?

| Inferno explică (pentru harciog):

"2. Fig. Care nu admite alte păreri, 3. Fig. Care pare să acționeze fără discernământ; a cărui rațiune e întunecată, tulburată de o pasiune"

| harciog a răspuns:

Ce n-am sa pot intelege niciodata este cum ar putea un om sa vrea sa nu aiba un dar pur si simplu natural cum ar fi vederea. Poate imi explici tu.

| Inferno explică (pentru harciog):

Tu daca ai sta inchis intr-o pestera lipsita de lumina, fara sa ai voie sa iesi, iar la o animita varsta ti se deschide usa: Ce ai face ai iesi sau ai ramane?
Ai avea curajul sa iesi si sa realizezi ca lumea pe care tu o credeai adevarata este doar o simpla grota comparativ cu adevrata lume?
Ai putea realiza asta? Ai pute sa-ti schimbi parerea pe care ai avut-o de la inceput, cu care te-ai acomodat si care ti se parea de nestramutat?

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Nu ma poti baga pe mine in ceea ce traiesti tu precum nu-i posibil nici invers caci fiecare are o anumita experienta de viata.

| Inferno explică (pentru harciog):

Nu te bagt pe tine, discutam ipotetic. Vad ca schimbi subiectul.
"Ce n-am sa pot intelege niciodata este cum ar putea un om sa vrea sa nu aiba un dar pur si simplu natural cum ar fi vederea. Poate imi explici tu. "
Eu ti-am raspuns. Nu vor sa vada pentru ca s-au obisnuit sa fie orbi si cred ca asa este natural.

| Inferno explică (pentru harciog):

Zau asa, te credeam mai inteligent.

| harciog a răspuns (pentru Inferno):

Frate,inteligenta mea te lasa pur si simplu sa demonstrezi ce vrei.Nu mai este nimic de discutat.

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Nu.

| 4b a răspuns:

Omul nu are acest drept...

| Dina a răspuns:

Nu.Trebuie sa le explici ce inseamna asta pur si simplu.

| Seby90 a răspuns:

Cred ca stiu la ce te referi, dar acei orbi in trecut ne ucideau pe noi pentru ca nu impartaseam aceiasi dorinta ca ei. Just ar fi sa avemwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| Michaelis a răspuns:

Omul nu are dreptul sa ucida, nu-i este incredintata aceasta judecata pentru ceilalti, de acea oamenii care au facut aceasta judecata la randul lor vor fi judecati.

| NihiI a răspuns:

"Cei care au voie să ucidă sunt cei care sunt pregătiţi să fie ucişi"...în ziua de azi nu poţi schimba lumea fără să te murdăresti pe mâini.
Deşi toţi ştim că să ucizi un om este chiar ru delicat, dar câteodată pentru binele omenirii se merită să faci acest lucru, totuşi să nu uităm că din cele mai bune intenţii se poate naşte răul iar din actiuni rele pot înflori lucruri bune.