| anonim_4396 a întrebat:

Barbatii sunt mai eficienti decat femeile. Ei ar trebui sa fie la baza luarii oricarei decizii! Parerea mea! Femeile vor egalitate in drepturi, dar nu le ajuta mintea sa realizeze asta, chiar daca se considera superioare mental. Daca femeile sunt mai cerebrale, de ce nu conduc ele lumea?
P. P. Va rog sa nu fiti nesimtiti/nesimtite fata de sexul opus!

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Hai ca-ti spun eu unde sunteti voi buni, barbatii: in razboaie si-n politica ( si aici, nu-i musai)...

In rest, generalizezi - pentru ca, spre exemplu -, intr-o casnicie, - dintr-un barbat si o femeie, - ori exista colaborare / sustinere, ori nimic. Ce e greu de priceput?

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

De aceasta data o sa fiu impartial, desi fac parte din latura masculina. Las vanitatea in pustiu si incep rationamentul. Unul logic spun eu... Femeile vor egalitate in drepturi. Bun! De unde aceasta dorinta? Nu stiu de unde, dar stiu ca toti oamenii vor egalitate sau mai mult decat egalitate. Nimeni nu vrea mai putin decat celalalt, toti vor cel putin egal sau mai mult (indiferent daca facem trimitere la emotional, moral sau material). Ca sa conduci un car tras de boi, o masina, un avion, o comuna, o tara sau insusi lumea, nu-ti trebuie neaparat o gandire irefutabil de sclipitoare. Asadar, concluzionam ca nu neaparat felul in care gandesti te face eficace; nu faptul ca esti la carma lumii te face pozitiv/eficient. Indiferent ca esti mascul sau femela, mai-nainte de toate esti om, iar oamenii simt nevoia de-a invoca echilibrul, toti! Orgoliul dus la extrem vrea sa faca oarecum diferenta dintre sexe, sa amputeze intr-un fel sau altul veridicitatea. Sper c-am reusit sa nu fiu nesimtit. Adica, n-am cum sa fiu, d-asta nu sunt.

| FucktheSystem a răspuns:

Sau poate eficiența nu depinde de sex ci de fiecare individ în parte?

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

E adevărat că-n general bărbaţii sunt mai eficienţi ca femeile(subliniez 'în general'). Da' cum există şi bărbaţi care nu sunt altceva decât nişte scursuri ale societăţii există şi femei care gândesc raţional. Dacă mă întrebi pe mine, la baza decizii poate să fie şi un hermafrodit, atâta timp cât are un iq decent.
Răspunsul la întrebare îl ştii şi tu, femeile nu conduc lumea din două motive. 1. Citeşte începutul răspunsului. 2. În trecut lumea mergea după regula 'celui mai puternic'. Nu prea conta ce ai în cap atâta timp cât puteai să-i iei capu' altuia. Da' oricum, nici bărbaţii nu mai conduc lumea.
Personal, prejudecăţile de genul: 'n-ai voie să o loveşti că-i femeie, da' ea are voie să-ţi şteagă câte una când o apucă' sau 'eşti femeie, n-ar trebui să umblii cu armele de foc, e treabă de bărbaţi' mi se par cretine.

| mgtow a răspuns:

Eu cred ca in ziua de azi intr-o relatie daca nu reusesc sa faca lucruri asa cum spune barbatul si femeia e de rau pentru ca unul din ei va fi capul familiei (barbatul cum stim) dar nu mai traim in vremurile lui ceausescu ca femeile sa fie sclave, acum e nevoie de egalitate in familie iar cine nu e de acord cu asta sa-si gaseasca prostul/a si sa il/o comande pana nu mai poate.

| Narcis2007 a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu tine...

| Grăurea a răspuns:

N-ai creier, frate! Esti misogin rau!

| 220V a răspuns:

Nu sunt in stare sa se conduca pe ele, dar sa mai conduca lumea

| CrissuCristina a răspuns (pentru 220V):

Gresesti femeile le sunt superioare barbatilor.Barbatii sunt numaipachete de muschi.

| 220V a răspuns (pentru CrissuCristina):

Eu nu sunt numai pachete de muschilaughing

| 220V a răspuns (pentru CrissuCristina):

Tu inca esti copil, n-ai de unde sa stii cum stau lucrurile

| MishuD a răspuns:

Femeile vor egalitate? yeah right! laughing

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Te inseli amarnic. Sustii ca barbatii sunt mai eficienti decat femeile ceea ce este total fals. Au fost facute studii care arata ca femeile au o capacitate de concentrare mai mare decat a barbatilor, ceea ce le face si mai eficiente in ceea ce fac. Las deoparte faptul ca ai insinuat ca ele sunt mai proaste decat barbatii, si te intreb de unde ai preluat ideea ca lumea este condusa de barbati?
Mi se pare ca tu ceri raspunsuri care sa nu fie nesimtite cand intrebarea ta le injoseste pe femei. Citez : "nu le ajuta mintea sa realizeze asta"! Frumos spus si deloc nepoliticos!
Cred insa ca de fiecare data cand are loc o discutie pe tema "femei si barbati" totul se lasa cu o cearta. Ciresel are dreptate totusi si trebuie sa incercam sa privim situatia atat din ochii unei femei cat si ai unui barbat si poate reusim astfel sa nu ne mai injosim unii pe altii.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Eu astept sa vad femei pe front si apoi sa ne zica ca ele sunt superioare.