| ioana_6413 a întrebat:

Bună, am şi eu o întrebare pentru voi, dar să-mi răspundeţi sincer, gândind profund: voi credeţi în Dumnezeu? Vă duceţi în fiecare duminică la biserică, vă rugaţi în fiecare dimineaţă şi seară, aveţi casa plină de icoane, sau doar vă mai gândiţi şi la Dumnezeu când toate speranţele în rezolvarea unei probleme sunt spulberate, şi vă mai rămâne decât să credeţi într-o minune de-a Lui? Eu una, de multe ori m-am rugat şi mi s-a îndeplinit. E doar...prea mare coincidenţă dacă El chiar nu există. Ce parere aveţi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Cred in Dumnezeu insa nu merg la biserica. Pentru mine Biserica nu mai este casa Domnului. Desi el ne invita pe toti acolo, multi intra spargand usa si geamurile. Daca as intra acolo as surprinde crima lor si astfel ei ar trebui sa ma ucida ca sa nu spun ce au facut. Pentru mine casa Domnului este natura. Natura vie. Adevarul frumos si iubirea ce naste iubire. Nu ma rog Domnului ca unui zeu suprem. Ii vorbesc asa cum as vorbi celui mai bun prieten. Si in special ma rog pentru binele omenirii, nu pentru binele meu.

Pariul lui Pascal

Exista patru posibilitati mari si late:

1) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc ca un crestin autentic.
Ce se intampla? Nu pierd nimic important, caci duc o viata demna, frumoasa, linistita, armonioasa, echilibrata, sanatoasa, ferita de excese, ma implinesc in familie, profesional si sufletesc, iar la sfarsit mor cu sentimentul ca am facut ceva frumos in viata, nu am trait degeaba.

2) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc cum vreau. Risc sa alunec pe panta exceselor, sa fac greseli care ma vor urmari toata viata, sa imi dezechilibrez viata traind fara frane (de exemplu, nimic nu ma mai opreste de la a ma culca cu vecina de peste drum, caci legea nu condamna asta, iar daca Dumnezeu nu exista de ce nu mi-as permite o placere? insa dupa placere urmeaza suferinta: afla sotia, copiii, divortez, vecina mi-a daruit boli venerice, Sida, etc, ajung un alcoolic si ma ia dracu)

3) Dumnezeu exista, iar eu traiesc ca un crestin autentic.
Intru in relatie cu Creatorul meu, ma deschid mereu spre alte si alte trepte de cunoastere, mi se ofera vesnicia in dar, accept, rodesc semintele talentelor pe care le posed, ma pun in slujba umanitatii, ma desavarsesc stand in comuniune cu Demiurgul, acced la infinit desi sunt o faptura finita, urc pe scara eternitatii spre valorile absolute...

4) Dumnezeu exista, iar eu aleg sa traiesc in afara Lui.
Daca nu stau in legatura permanenta cu El, risc sa ma plafonez, sa stagnez, sau chiar sa decad, sa comit acte de care imi va fi rusine in eternitate, le voi regreta fierbinte, caci nimic nu e mai chinuitor decat regretul ca ai trait prost singura viata care ti-a fost oferita.

Daca analizam cele 4 posibilitati de mai sus, vedem ca in cazul in care Dumnezeu nu exista, nu pierd nimic daca cred, ci castig multe, in schimb pierd viata daca traiesc aiurea,
iar daca Dumnezeu exista pierd totul daca traiesc infamant si castig totul daca am pariat corect si am trait frumos.

Care posibilitate vi se pare mai tentanta? Asta e adevarata ispita, nu o biata tigara sau o amarata de vodca.

Sau cum intreaba "Un activist al suferintei" in cartea omonima a lui Ion Baiesu, recte activistul de partid pe colegul sau care s-a calugarit:
"Ce te-a apucat, prostule? Daca Dumnezeu nu exista, nu ti-ai irosit viata pe care puteai sa o traiesti in placeri?"

Iar colegul calugarit raspunde:
"Dar daca Dumnezeu exista, pe unde scoatem camasa?"

Totodata Pascal mai spunea si : "Cu cît eşti mai înţelept, cu atît îţi dai mai bine seama că pe lume există mulţi oameni deosebiţi. Oamenii de duzină nu observă nici o deosebire între semenii lor."

Eu prefer sa fiu prietenul lui Pascal si al tuturor celorlalti nebuni intru Hristos.

51 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu sunt religios, problemele vieti le rezolv singur, nu exista "pară mălaiaţă in gura lui nătăfleată" dată de vreo divinitate. Dar cine vrea sa se roage sa o faca, Dumnezeu biblic ia lasat omului "liberul arbitru". @anonim in primul rand esti un laş postând in anonim.
2)- Esti un fanatic si inchizitor si sa-ti bagi asa-ziz credinta aia undeva.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Sa ai casa plina de icoane e una din conditiile de a fi un adevarat credincios? Inseamna ca Becali e seful enoriasilor din Romania. Credeam ca adevarata credinta rezida in relatia intima om-divinitate, nu in ritualuri de rugaciune, expozitii de icoane si expozeuri de fapte bune. Noroc cu TPU, ca imi mai vindec si eu erezia.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ma duc la Biserica dar nu foarte des insa rugaciuni fac zilnic si citesc carti religioase si crestine. Pot spune ca sunt crestin, credincios dar nu fanatic.Am cateva icoane in casa bineinteles. Pot sa spun doar ca imi place viata, imi place sa ma plimb, sa ascult muzica, sa ma rog, sa vizitez si pur si simplu sa RESPIR.Viata e frumoasa si asta numai datorita lui Dumnezeu.Numai bine

| Alphawolf a răspuns:

Indiferent de convingerile mele eu nu incurajez deloc aceasta turma de egoisti si ipocriti care vor sa conduca lumea cu convingerile lor fantasmagorice. In rest eu ma multumesc cu viata pe care o traiesc si cu ce obtin prin forte proprii. Nu imi doresc Raiul si nici Eternitatea, nici nu cred in ele! Este foarte absurd sa-ti doresti ceva, iar tu sa nu poti intelege acel ceva pe care ti-l doresti. Rasplata si pedeapsa este pentru a "incuraja" si speria copiii.

| cristi202 a răspuns:

Intr-un timp am mers regulat la biserica. Dar a fost si un timp cind nu am putut sa merg. Nu ca as fi vrut, ci pentru ca asa mi-a impus viata. Insa, in acele momente cumplite, Dumnezeu a fost linga mine. Efectiv linga mine. Fara El, fara sprijinul Lui emotional, astazi as fi fost in mod sigur cu mintile pierdute. Si nu a fost singura data cind m-a ajutat, da, ai spus frumos, e prea mare coincidenta in cazul in care El nu exista.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu ma duc la biserica niciodata si chiar nu pot sa cred in existenta unui... ceva, care sta cu ochii pe mine ca pe butelie si cu urechea palnie la dorintele mele.
Imi rezolv singura problemele, nu astept sa-mi pice nimic din cer si nu-mi bortelesc peretii ca sa agat poze pe ei.
Mi se pare foarte interesant ca se gasesc atatia oameni care prefera sa-si tina mintea odihnita, asteptand ca altcineva, oricine sau orice, sa le rezolve problemele. Cred ca asta e consecinta faptului ca oamenii nu citesc, nu deschid ochii si urechile cand ies in lume, ci prefera sa fie dusi de mana, turma, numai sa nu gandeasca singuri.

| Parintele a răspuns:

Nu exista nici un zeu. Cu atat mai putin unul care da error ca D-zeu. System shutdown! Nu respect religia si nici pe credinciosi.

| Razvan a răspuns:

E intresant de urmarit ce inseamna Dumnezeu pentru oameni si cum un asemenea personaj biblic poate produce atatea manifestari eronate in caracterul unui om. Oamenii au o perceptie gresita despre Dumnezeu, le e teama de el; nu fa nu stiu ce ca te vede Dumnezeu.Nu e asa. Dumnezeu n-are nevoie sa se uite pentru a-ti observa sufletul. Dumnezeu trebuie considerant un prieten.De aici si pana la a deveni un fanatic religios care isi traieste viata conform fiecarui paragraf din Biblie e cale lunga
La fel de importanta ca relatia divinitate-om mai este si toleranta. Daca tu nu crezi eu nu am de ce sa te discriminez sau sa cred ca esti mai putin dotat mintal.Romanii,crestini din neam sfasie pe cei care indraznesc sa se proclame atei.Asta ridica mari semne de intrebare.Mai avem inca multe de invatatwinking

| DorelSudoru a răspuns:

Toti cred in dumnezeu pentru ca le este tiparit in cap de cand sau nascut(domne doamnexD) sunt multe intrebari care nu au raspuns ca privire la subiectul asta dar eu sunt intre amandoua taber nu stiu daca exista si nici nu vreau sa aflu.

| Duhovnicul a răspuns:

Ce relevanta are ce cred altii? Daca ai indoieli inseamna ca nu esti un bun crestin. @Ardnaxur1961 a dat cel mai bun raspuns, iti rezolvi singur problemele nu astepti sa iti cada solutiile din cer.

Răspuns utilizator avertizat
| andre999 a răspuns:

DA ma duc la biserica ma rog si cred cu tarie in Creator. Mi se pare o prostie sa spui ca nu ma duc la biserica pentru ca vezi doamne se intampla "crime" in casa domnului. Ce te intereseaza pe tine ce fac altii in biserica daca tu te duci sa te rogi? (astept un raspuns de la bacemi) care m-a intrigat cu raspunsul acela tipic omului care pacatuieste constant crezand ca naturaa este Dumnezeu. Nu Dumnezeu este natura, iubirea ect. NU natura sau iubirea sunt Dumnezeu.

| Zenithf a răspuns:

L-ai ascultat pe Richard Wurbrand cum vorbeste? Cum poate fi un om atat de fericit, cand a fost toata viata prigonit? Raspunsul este in Biblie: "Eu sunt Cel ce sunt". Dar eu nu sunt cu icoanele, daca eu nu sunt icoana cu ce ma ajuta ca am peretii plini cu ele? Trebuie insa sa recunosc ca nu sunt asa cum ar trebui sa fiu. thinking

| Laminin a răspuns:

Hei!
Da, cred in Dumnezeu, Il iubesc cu toata fiinta mea si m-am daruit cu totul Lui. Merg la biserica in fiecare duminca, deoarece inca nu pot spune ca stiu tot.si prin misionarii ce ii trimite El, ma conving tot mai mult ca Dumnezeu ma iubeste si cuiva ii pasa de mine.
Gbu :]

| Laminin a răspuns:

Hei!
Si am uitat sa spun...nu am nici o icoana in casa, deoarece Dumnezeu a zis sa nu ne facem alti dumnezei in afara de El. De ce sa te rogi la icoane? Icoanele iti vorbesc.Nu,ci Dumnezeu.
Si inca o chestie...sa nu ai indoieli despre existenta Lui...Rugaciunea ar trebui sa fie prima alegere, nu ultima.cand nu mai ai speranta. Ia id-ul meu sa mai vorbim. work_4him
Gbu :]

| DanielJackson a răspuns:

Deci da cred in Dumnezeu, dar nu mai merg la vreo biserica. de ce? simplu, nu mai cred in oameni,, cine-si pune increderea in oameni e un nebun" chiar in biblie scrie.

| Nastia a răspuns:

Eu, una cred ca exista Dumnezeu, ma rog in fiecare seara si am multe icoanein camera mea.in schimb nu merg la Biserica.

| Nastia a răspuns:

De cate ori i-am cerut in rugaciune ceva lui Dumnezeu, mi-a indeplinit.

| Paula a răspuns:

Mmmm am auzit undeva, cred ca am citit undeva, intr-o carte... si se numea Biblie, o carte mare si groasa, trebuia sa citesc de 2 ori ca sa inteleg ce vrea sa spuna. O carte foarte grea. Dar merita citita. Cartea aceeia m-o facut sa cred in EL. nu ma duc in fiecare duminica la EL si nici nu ma rog de EL dar fac tot posibilu sa il respect.

| Iulică_3456 a răspuns:

Nu, Raiul nu exista, Dumnezeu nu exista, nu are rost sa ma rog la o entitate de a carei eistenta ma indoiesc.Stiu ca pana la urma tot voi muri si am o singura viata asa ca mai bine sa o traiesc cum vreau pentru ca viata oricat de lunga e pentru psihicul omului tot va fi prea scurta si nu vei avea timp pentru toate lucrurile in ea.Chiar daca sunt foarte tanar asa cred si eu. Daca e o viata atat de scurta, unde 25 de ani inveti, muncesti zilnic 40 de ani, iar cei 10 ani stai impreuna cu nepotii si asteptati sa mori, de ce sa iti irosesti timpul si sa te confruti cu niste probleme deasupra puterii tale de intelegere? Daca Dumnezeu ar fi existat lumea nu ar fi in paragina in care e acum.Ar fi doar happy-happy-joy-joy.Inca din cele mai vechi timpuri oameni nu si-au putut explica multe lucruri si din lipsa materialelor cu care sa faca cercetari acestia au pus faptele curioase pe seama unor puteri mia mari decat ei.Gandeste-te ca acum 20000 de ani oamenii nu puteau intelege de ce este noapte si zi, ploaie, grindina, ceata, de ce sunt frunzele verzi, de ce este cerul albastru iar ei au pus aceste fapte neintelese pe seama unor zei cerati de ei.Pentru mine Dumnezeu nu exista iar pe partea cealalata nu e nimic.Nu exista rai sau iad, acolo e gol

| Alexandru a răspuns:

Nu merg la biserica ci doar odata la doua saptamani la Manastire cu ai mei. Se spune ca as crede in Dumnezeu dar cel mai mult si mai mult cred in Dumnezeu si ma gandesc la ajutorul Lui doar atunci cand sunt la ananghie. Dupa ce scap cu bine uit repede ca doar intervine celalalt. Asa e omul.Interesul primeaza.Chiar si cand e vorba de Dumnezeu

| ioana_6413 explică:

@Mwajajaja Păi, el aşteaptă ca noi să facem ceva acum să îndreptăm stadiul în care a ajuns lumea asta, e ca şi cum părinţii ne-ar rezolva problemele toată viaţa, n-ar fi chiar ok, nu? plus că, dacă majoritatea(deşi se spune că sunt mulţi credincioşi, oare câţi cred cu adevărat?) l-ar chema să ne ajute, poate ar face-o. Dar vede că mai toţi l-am uitat, că nu ne mai pasă, facem prea multe rele şi păcate ca acum să spunem "Doamne, îndreaptă toate greşelile făcute de mine, că eu o să continui să păcătuiesc, pentru ca Tu exişti şi prin bunătatea ta vei rezolva problemele lumii ăsteia." Ţţţţţţţ!

| ioana_6413 explică:

HepHap, păi asta era ideea. Dacă aveţi icoane pentru că "aşa trebuie", şi pentru. ca poate "acel ceva numit Dzeu" vă va ajuta când aveţi probleme, fără ca voi să încercaţi să le rezolvaţi, sau dacă aveţi credinţa doar în suflet, fără a vă lăuda cu ea şi fără a vă minţi pe voi înşivă.(Nu fac aluzie la absolut nimeni. big grin)

| ioana_6413 explică:

DocTrip, nu. Nu mă refer la dorinţe ca aia pe care ai dat-o tu exemplu. Mă refer la chestii care ţin de sănătatea mea şi a celor din jur, de o salvare de la înec, and stuff like that. happy Evident că ar fi prostesc şi stupid să spun "Doamne, eu nu mai muncesc. Nu mai învaţ. Nu mai fac nimic. Pentru că dacă mă rog la tine tu o sa-mi arunci din cer un sac cu bani." Nu asta era ideea. big grin

| ioana_6413 explică:

@Teddy, păi după cum vezi, mulţi au zis că nu cred in Dumnezeu...asta nu înseamnă că eu n-o s-o mai fac. Eram doar curioasă să văd parerile mai multor persoane, deşi, pentru mine părerea mea contează, aşa cum şi pentru voi, părerile voastre contează.

| nuamPleaca a răspuns:

Nu prea ma mai duc la biserica, rugaciunea nu o zic mereu, dar cred in Dumnezeu happy pentru ca stiu ca El m-a salvat odata de la moarte si sunt recunoscator...

| sinblade27 a răspuns:

Sincer eu sunt adeptul dovezilor stintifice, aceea legatura subatomica intre particule exista decant universul faptul ca totul e interlegat in acest univers nu inseamna ca exista o zeitate la mijloc dar e mai usor de explicat oamenilor de rand ca exista o legatura in univers pentru tot si toate. deci e mult de discutat iar filozofii sunt multe intre religie si stiinta

| *swper* a răspuns:

Buna, Dumnezeu exista! Eu una cred in el... Daca vreti sa vi se indeplineasca dorintele aveti credinta in ele si rugati'va! Desi daca nu se indeplinesc nu inseamna neaparat ca Dumnezeu nu va ascultat, pentru ca cateodata: Ce ne dorim noi nu este intotdeauna ce ne trebuie kiss. Nu prea merg la biserica, decat cand sunt slujbe importante, cand trebuie sa ma spovedesc si impartasesc happy. Ideea e ca trebuie sa simti ca d-zeu exista! :d

| *swper* a răspuns:

A si ma rog in fiecare seara. Iar casa nu este plina de multe icoane.