| ioana_6413 a întrebat:

Bună, am şi eu o întrebare pentru voi, dar să-mi răspundeţi sincer, gândind profund: voi credeţi în Dumnezeu? Vă duceţi în fiecare duminică la biserică, vă rugaţi în fiecare dimineaţă şi seară, aveţi casa plină de icoane, sau doar vă mai gândiţi şi la Dumnezeu când toate speranţele în rezolvarea unei probleme sunt spulberate, şi vă mai rămâne decât să credeţi într-o minune de-a Lui? Eu una, de multe ori m-am rugat şi mi s-a îndeplinit. E doar...prea mare coincidenţă dacă El chiar nu există. Ce parere aveţi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Cred in Dumnezeu insa nu merg la biserica. Pentru mine Biserica nu mai este casa Domnului. Desi el ne invita pe toti acolo, multi intra spargand usa si geamurile. Daca as intra acolo as surprinde crima lor si astfel ei ar trebui sa ma ucida ca sa nu spun ce au facut. Pentru mine casa Domnului este natura. Natura vie. Adevarul frumos si iubirea ce naste iubire. Nu ma rog Domnului ca unui zeu suprem. Ii vorbesc asa cum as vorbi celui mai bun prieten. Si in special ma rog pentru binele omenirii, nu pentru binele meu.

Pariul lui Pascal

Exista patru posibilitati mari si late:

1) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc ca un crestin autentic.
Ce se intampla? Nu pierd nimic important, caci duc o viata demna, frumoasa, linistita, armonioasa, echilibrata, sanatoasa, ferita de excese, ma implinesc in familie, profesional si sufletesc, iar la sfarsit mor cu sentimentul ca am facut ceva frumos in viata, nu am trait degeaba.

2) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc cum vreau. Risc sa alunec pe panta exceselor, sa fac greseli care ma vor urmari toata viata, sa imi dezechilibrez viata traind fara frane (de exemplu, nimic nu ma mai opreste de la a ma culca cu vecina de peste drum, caci legea nu condamna asta, iar daca Dumnezeu nu exista de ce nu mi-as permite o placere? insa dupa placere urmeaza suferinta: afla sotia, copiii, divortez, vecina mi-a daruit boli venerice, Sida, etc, ajung un alcoolic si ma ia dracu)

3) Dumnezeu exista, iar eu traiesc ca un crestin autentic.
Intru in relatie cu Creatorul meu, ma deschid mereu spre alte si alte trepte de cunoastere, mi se ofera vesnicia in dar, accept, rodesc semintele talentelor pe care le posed, ma pun in slujba umanitatii, ma desavarsesc stand in comuniune cu Demiurgul, acced la infinit desi sunt o faptura finita, urc pe scara eternitatii spre valorile absolute...

4) Dumnezeu exista, iar eu aleg sa traiesc in afara Lui.
Daca nu stau in legatura permanenta cu El, risc sa ma plafonez, sa stagnez, sau chiar sa decad, sa comit acte de care imi va fi rusine in eternitate, le voi regreta fierbinte, caci nimic nu e mai chinuitor decat regretul ca ai trait prost singura viata care ti-a fost oferita.

Daca analizam cele 4 posibilitati de mai sus, vedem ca in cazul in care Dumnezeu nu exista, nu pierd nimic daca cred, ci castig multe, in schimb pierd viata daca traiesc aiurea,
iar daca Dumnezeu exista pierd totul daca traiesc infamant si castig totul daca am pariat corect si am trait frumos.

Care posibilitate vi se pare mai tentanta? Asta e adevarata ispita, nu o biata tigara sau o amarata de vodca.

Sau cum intreaba "Un activist al suferintei" in cartea omonima a lui Ion Baiesu, recte activistul de partid pe colegul sau care s-a calugarit:
"Ce te-a apucat, prostule? Daca Dumnezeu nu exista, nu ti-ai irosit viata pe care puteai sa o traiesti in placeri?"

Iar colegul calugarit raspunde:
"Dar daca Dumnezeu exista, pe unde scoatem camasa?"

Totodata Pascal mai spunea si : "Cu cît eşti mai înţelept, cu atît îţi dai mai bine seama că pe lume există mulţi oameni deosebiţi. Oamenii de duzină nu observă nici o deosebire între semenii lor."

Eu prefer sa fiu prietenul lui Pascal si al tuturor celorlalti nebuni intru Hristos.

51 răspunsuri:
| DUTCH a răspuns:

Deci nu merg la biserica de ceva timp, am uitat de rugaciuni, dar tu daca crezi ca Dumnezeu e masina de dorinte, te inseli

| CB a răspuns:

Nu neg existenta lui, probabil exista, dar daca stai sa te gandesti bilblia a fost scrisa tot de oameni.eu cred ca acest dumnezeu e un fel de flacara ce tine aprinsa sparanta unui om.deci egal 0. Uita-te in jur iti place lumea cum este in ziua de azi? Daca acest dumnezeu exista unde e el acum, pentru binele nostru?

| Demoiselle a răspuns:

Toata lumea crede in Dumnezeu, intr-un Creator al lumii, intr-o forta supranaturala. Tind sa cred ca omul se indoieste de existenta unei cai de ajungere la El, de a-L descoperi...

| Anonim!!!:D a răspuns:

Ok... DA cred in Dumnezeu din TOATA INIMA MEA SI IL IUBESC CU TOATA FIINTA MEA!
Ma duc la biserica in fiecare duminica (numai cand sunt bolnava sau sunt plecata sau exista ceva ca ma impiedica sa merg nu merg)
Ma rog pentru ca Dumnezeu este Tatal nostru si vorbesc cu El in fiecare seara si cand simt nevoia.
Casa nu o am plina de icoane pentru ca Dumnezeu nu sta in icoane! Si in Biblie scrie sa nu iti faci alti dumnezei in afara de El
Am si eu o intrebare pentru tine:Ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu exista?
Uita-te in jur si vezi lumea ce te inconjoara cine crezi ca a facut-o?
A explodat Big-Banu sau cum i se zice si o iesit tot?
Da eu cred in Dumnezeu si nimeni si numic nu imi va shimba parerea happy
Si te rog sa nu mai pui astfel de intrebari pentru ca Dumnezeu vede tot si se supara cand vede ca copii lui isi pun asemenea intrebari!

Pupici:*

| Anonim!!!:D a răspuns:

Am citit cateva raspunsuri si am fost uimita :d
Ok sa zicem ca nu credeti in Dumnezeu si se intampla un accident si mori. Ce faci tu crezi ca mori si gata?
NU dragilor exista VESNICIA pe care ti-o poti petrece in RAI sau in iad...si Biblia ii adevarat ii scrisa de oameni-trimisii lui Dumnezeu nu orice fel de oameni...
si TOT ABSOLUT TOT CE SCRIE IN BIBLIE ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU CARE ESTE CEL MAI ADEVARAT!

| mymy a răspuns:

Da cred in El
nu ma duc numa la pasti si pe la craciun kata' tongue
nu ma rod tot timpul adica foarte rar
nu nu am casa plina de icoane
pai da de obicei ma rog mai mult cand am probleme si stiu ca nu e bine
pai eu cred ca exista si ne ajuta mereuwinking

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Si eu, de fiecare data cand m-am rugat mi s-a indeplinit. Eu una cred in Dumnezeu, chiar si atunci cand toate sperantele sunt spulberate, cred ca va face o minune. Si, nu ma duc in fiecare Duminica la biserica, si nici nu ma rog in fiecare dimineata, seara. Dimineata nu ma rog deloc, dar seara cateodata. :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implinirea dorintelor a tinut de ambitia ta si de eforturile care le-ai facut.
Cand iti vei pune o dorinta de genu:"vreau sa-mi cada din cer un sac cu diamante pe care sa scrie numele meu si numele pisicii din avatar"... ei, atunci ala-i dumnezu! ok? bye happy
P. S. am dat exemplul cu numele scris pe sac pentru ca se poate intampla ca doi traficanti de diamante sa scape o incarcatura. Daca dumnezeu da vreun semn, sa fie naibii clar, nu fete de sfinti prin trunchiuri de copac, inundatii cu interpretare divina sau mai rau... o carte de povesti.
Gata stiu, de maine nu ma mai inchin la dumnezeu ci imi iau o carte de povesti, voi aprinde si lumanari pentru sfanta Scufita Rosie si voi citi din evanghelia dupa Vanator, sa vedem daca dorintele si rugaciunile dau acelasi randament. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura credinta pe care o am, este credinta in mine si ce pot eu face.
Cu Dumnezeu, sint amic, mai cochetam din cind in cind, dar numai intimplator.
Da, am un perete plin cu icoane, toate de pe la minastiri din tara si afara. Nu cunosc efectul lor " minunistic!" dar imi plac.
Cert este ca de cite ori am trecut prin lacasurile LUI, m-am simtit bine psihic dar nu cred ca EL a facut minunea ci faptul ca mi-am acordat citeva clipe de liniste, rupte de orice influenta a zilei si vremurilor traite. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura credinta pe care o am , este credinta in mine si ce pot eu face .
Cu Dumnezeu , sint amic , mai cochetam din cind in cind , dar numai intimplator.
Da , am un perete plin cu icoane , toate de pe la minastiri din tara si afara . Nu cunosc efectul lor " minunistic !" dar imi plac .
Cert este ca de cite ori am trecut prin lacasurile LUI , m-am simtit bine psihic dar nu cred ca EL a facut minunea ci faptul ca mi-am acordat citeva clipe de liniste , rupte de orice influenta a zilei si vremurilor traite . ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a salvat de la moarte, si mi-a dat posibilitatea sa traiesc vesnic.deci da cred in el in fiul, unul nascut, si in duhul sfant care de la tatal purcede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A crede in d-zeu nu inseamna neaparat sa mergi la biserica, suntin Romania laora actuala culte care iti explica cu adevarat ce inseamna d-zeu, trebuie doar sa le gasesti, dar trebuie sa ai mare grija la d-zeu nu merge ori cine, si mai ales ori cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerile sunt împartite.: |
Biologii, dupa numeroase cercetari stiintifice au ajuns la parerea ca omul se trage din maimuta, iar oameni din religie, credincioasii cred ca omul se trage din Adam si Eva.: | acum care este adevaratalaughing Nu stiu

| aLaLa a răspuns:

Eu nu cred...In cartea de istorie de clasa a cincea scrie ca aceasta credinta a fost inventata de un roman antic pe nume Iisus Hristos

| catahardy a răspuns:

Pai parerea mea e ca nu exista... nu mg la biserica si nu ma rog... daca chiar ar exista dc in lumea asta sunt razboaie, dc sunt boli, dc mor oamenii? parca era perfect dc nu ajuta bolnavii?

aa da si daca merg la biseric si stau 10 minute mi se face raustraight face

| cocosnucifera a răspuns:

Cred Doamne, ajuta necredintei mele! Daca am avea credinta cat un bob de orez am putea muta muntii din loc!

| KiddoxD a răspuns:

Pot merge la biserica sa ma rog si toate cele chiar daca nu cred in Dumnezeu! Dar eu cred in El, El e in inima ta!

El ne da si El ne ia! asta sa nu uiti...

| S3bY_4165 a răspuns:

Cred in Dumnezeu insa nu merg la biserica. Pentru mine Biserica nu mai este casa Domnului. Desi el ne invita pe toti acolo, multi intra spargand usa si geamurile. Daca as intra acolo as surprinde crima lor si astfel ei ar trebui sa ma ucida ca sa nu spun ce au facut. Pentru mine casa Domnului este natura. Natura vie. Adevarul frumos si iubirea ce naste iubire. Nu ma rog Domnului ca unui zeu suprem. Ii vorbesc asa cum as vorbi celui mai bun prieten. Si in special ma rog pentru binele omenirii, nu pentru binele meu.

Pariul lui Pascal

Exista patru posibilitati mari si late:

1) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc ca un crestin autentic.

Ce se intampla? Nu pierd nimic important, caci duc o viata demna, frumoasa, linistita, armonioasa, echilibrata, sanatoasa, ferita de excese, ma implinesc in familie, profesional si sufletesc, iar la sfarsit mor cu sentimentul ca am facut ceva frumos in viata, nu am trait degeaba.

2) Dumnezeu nu exista, iar eu aleg sa traiesc cum vreau. Risc sa alunec pe panta exceselor, sa fac greseli care ma vor urmari toata viata, sa imi dezechilibrez viata traind fara frane (de exemplu, nimic nu ma mai opreste de la a ma culca cu vecina de peste drum, caci legea nu condamna asta, iar daca Dumnezeu nu exista de ce nu mi-as permite o placere? insa dupa placere urmeaza suferinta: afla sotia, copiii, divortez, vecina mi-a daruit boli venerice, Sida, etc, ajung un alcoolic si ma ia dracu)

3) Dumnezeu exista, iar eu traiesc ca un crestin autentic.

Intru in relatie cu Creatorul meu, ma deschid mereu spre alte si alte trepte de cunoastere, mi se ofera vesnicia in dar, accept, rodesc semintele talentelor pe care le posed, ma pun in slujba umanitatii, ma desavarsesc stand in comuniune cu Demiurgul, acced la infinit desi sunt o faptura finita, urc pe scara eternitatii spre valorile absolute...

4) Dumnezeu exista, iar eu aleg sa traiesc in afara Lui.

Daca nu stau in legatura permanenta cu El, risc sa ma plafonez, sa stagnez, sau chiar sa decad, sa comit acte de care imi va fi rusine in eternitate, le voi regreta fierbinte, caci nimic nu e mai chinuitor decat regretul ca ai trait prost singura viata care ti-a fost oferita.

Daca analizam cele 4 posibilitati de mai sus, vedem ca in cazul in care Dumnezeu nu exista, nu pierd nimic daca cred, ci castig multe, in schimb pierd viata daca traiesc aiurea,

iar daca Dumnezeu exista pierd totul daca traiesc infamant si castig totul daca am pariat corect si am trait frumos.

Care posibilitate vi se pare mai tentanta? Asta e adevarata ispita, nu o biata tigara sau o amarata de vodca.

Sau cum intreaba "Un activist al suferintei" in cartea omonima a lui Ion Baiesu, recte activistul de partid pe colegul sau care s-a calugarit:

"Ce te-a apucat, prostule? Daca Dumnezeu nu exista, nu ti-ai irosit viata pe care puteai sa o traiesti in placeri?"

Iar colegul calugarit raspunde:

"Dar daca Dumnezeu exista, pe unde scoatem camasa?"

Totodata Pascal mai spunea si : "Cu cît eşti mai înţelept, cu atît îţi dai mai bine seama că pe lume există mulţi oameni deosebiţi. Oamenii de duzină nu observă nici o deosebire între semenii lor."

Eu prefer sa fiu prietenul lui Pascal si al tuturor celorlalti nebuni intru Hristos.

| ciprian_2518 a răspuns:

Eu unul cred in Dumnezeu si daca ar fi sa ma mai nasc odata, mi-as dori sa pot merge mai des la biserica, sa-mi regasesc propria valoare si sa reiau contactul cu Creatorul in interior, sa-mi traiesc propria viata cu bucurie si vitalitate.Viata mea nu e usoara dar nici grea, e frumoasa si nu-mi doresc sa-mi schimb viata pentru nimic in lume, este darul pe care mi l-a dat Dumnezeu.

| mEitZ a răspuns:

Pai.ca sa fiu sincer nu merg la biserica duminca de duminica.mai merg din cand in cand...atunci cand trec pe la bunicii mei la tara.
Si nici nu ma inchin in fiecare seara, desi cand eram mai mic o faceam in fiecare seara si dimineata.In schimb cred foarte mult in existenta Lui, si cred ca atunci cand am nevoie ma ajuta!; D

| Geanina_7593 a răspuns:

Cred in Dumnezeu insa nu prea merg la biserica.

| eminescinescu a răspuns:

Nu, nu cred in d-zeu,. si da coincidentele se intampla... si cei care pretind ca exista au mult de lucru in al demonstra!