| AidaAmaranta a întrebat:

Cine stie carti parapsihologie. Despre aure, energie, clarviziune, etc. Situri de unde sa cumpar online. Promit funda!

4 răspunsuri:
| BlueDog a răspuns:

Aceste teme sunt foarte vaste mi-ar lua zile sa ti le explic (eu am ceva cunostinte in parapsihologie, ceva mai multe). Daca ai intrebari mai detaliate trimite-mi un mesaj si iti voi raspunde la ele, nu ezita. Situri si carti...hm...nu as putea sa te indrum spre cateva bune in mod specific, doar cauta pe Google cuvinte cheie scrise in limba engleza, pe siturile straine gasesti mai multe informatii decat pe cele scrise in romana. Dar ai grija, nu toate informatiile pe care le gasesiti trebuie sa le iei de bune. Succes!

| harciog a răspuns:

N-am stiinta de pe net despre asa ceva dar nici din ziare si nici din carti.Iti pot spune doar din ce gindesc si ce am trait dar nu cred ca prezinta importanta.Toata lumea se satura de prosti si prostii la un moment dat.

| BlueDog a răspuns:

Se pare ca statutul de junior nu ma lasa sa trimit mesaje, trimete-mi adresa ta de mail si o sa-ti scriu, mai pe la noapte, cand intru iar pe net.

| Leon a răspuns:

Sunt foarte multe, dar cel mai important lucru e sa inteleg ideile de baza, adica nu are rost sa iti incarci memoria cu anumite definitii fara a sti care e mentalitatea marilor maestri spirituali sa zicem, care foloseau astfel de cunostinte la un nivel diferit de ceea ce putem percepe cu constiinta noastra. Unul din principiile fundamentale spre exemplu, e faptul ca trebuie sa fii complet desprins de orice urma de dorinta, pasiune, placere, adica cel mai mic gand... iar de abia aici esti pe punctul de plecare.
E foarte greu sa intelegi filozofia acestor culturi pentru ca e ceva cu totul diferit de ceea ce este societatea in ziua de azi, de orice activitate normala pe care o faci de zi cu zi.
In concluzie, nu are rost sa te implici sa citesti notiuni 'abstracte', poti citi carti despre viata marilor maestri spirituali si poti adapta experienta lor intr-un mod pozitiv pentru tine, evident ca o sa afli si despre chakre si tipuri de energii, lucruri mai 'profunde'.
Daca ar trebui sa iti recomand ceva, cam asta ar fi drumul de parcurs, e superficial sa te gandesti asa dintr-o data, din simpla curiozitate, la chakre si alte chestii fara sa mergi la sursa lucrurilor. Viata e o calatorie nu o destinatie!