| Idioglossia a întrebat:

Cu ceva timp în urmă am început să am o curiozitate pentru filosofie. Imi puteți recomanda câteva cărți de introducere in acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Starter Pack ( citeste-le pe astea si ai tot ce iti trebuie):
Platon - Dialoguri
Aristotel - metafizica
Rachels- Introducere in etica
Kant - Intemeierea metafizicii moravurilor
Mill - Utilitarismul
Albert Camus- Mitul lui Sisif, Caiete
Michel Foucault - Cursuri la College de France
Nietzsche - Asa grait-a Zarathustra/ Antichristul
Walter Benjamin - Opera de arta in era repoducerii mecanice

13 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ai putea începe cu asta:
http://www.editurauniversitara.ro/......a_kant/140
După care poți opta pentru ceea ce te interesează mai mult. Îți sugerez Critica rațiunii pure de I Kant
Candid sau optimismul de Voltaire
Frații Karamazov de Dostoievski

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Filosoafooo. Deci tu ai nume și prenume, nu? laughing

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

Din cate am vazut in buletin, așa se pare laughing

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Doar îmi aminteam de ultimul semestru de filosofie unde profa ne spunea că suntem filosofi și dacă nu venim la oră la ea asta înseamnă că nu avem nume și prenume laughing

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

laughing interesant mod de abordare.
Dar totusi sa ști ca unele cărți filosofice sunt chiar faine, doar ca trebuie sa le înțelegi si sa reflecti asupra anumitor aspecte. Asta e partea mai dificila.

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Dacă îți plac, sunt.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

Vrei sa spui ca nu te pasioneaza? Foarte bizar, păreai mai filosof. laughing

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Mă pasionează filosofia mea, nu a altora.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

In alt context asta ar fi sunat foarte poetic. Ești a 2 a persoana care îmi spune asta pe ziua de azi.

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Și cine e prima?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

"eu imi creez filosofiile singur."- OtusPhilosophium

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Să înțeleg că ți-a rămas în minte asta dintr-un anume motiv. Oricum sunt sigur că și tu ai fi o filosoafă ok. Știi care a fost faza cu aia de filosofie? Ea spunând chestia aia se referea la identitatea noastră iar gândind o poți căpăta, însă nu orice om are nevoie de materia ei sau de părerea ei sau a nu știu cui ca să gândească. Sunt ok opiniile noi, care au o bază și îți măresc aria doar că pentru mine ce am făcut la filosofie nu a fost nimic netrecut prin filtrul gândirii mele până atunci sau care să merite să fie trecut pe acolo. Ea ne considera niște idioți iar ea era salvatoarea care ne putea face să gândim plus că era obsedată de materia ei. Eh, nu cred că are rost să spun astea, doar făceam conversație. În plus multe lucruri filosofice mi se par plictisitoare. La început parcă mă atrăgeau mai mult dar mi-am pierdut interesul față de ele.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

I totally agree with You! happy Si eu am avut o Profa asemanatoare la latina. Pe lângă faptul ca era comunistă in toată regula se credea si divinitatea suprema. Era ceva enciclopedie universala pe 2 picioare laughing si orice subiect aduceai in discuție ea îți filosofa ore la rand. Cred ca latina a fost prima ei dragoste. Are si un copil cu ea. laughing îl cheamă Memorandum rolling on the floor vorbesc serios. Chiar așa îl cheamă.
Si, eu din fire nu sunt foarte filosoafa, insa am momente de revelatie când filosofia din mine iese la suprafața.