| MariaMarya85 a întrebat:

Buna dimineata tuturor! Eu sunt Maria si am 9 ani. Sunt foarte sensibila si plang din orice. Chiar si din cauza unor jocuri. Daca cineva ma injura tare pe un sait, incep sa plang in realitate.
Toti copiii profita de mine. Ce ma fac? Nu mai vreau sa fiu cainele tuturor!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| StefanR0 a răspuns:

Hm,poti pentru inceput sa incepi sa le raspunzi la provocari.Nu prin violenta ci prin vorbe.Intotdeauna vorba bate pumnul.
Multi dintre noi am fost sacaiti de alti copii care se credeau ei mai "smecheri" si nu aveam ce le face.Ii bateam sa zicem.Ok, maine sau poimaine o luau de la capat.
Daca nu reusesti asta, incearca cat de mult posibil sa-i ignori.Sti,cand vezi un nebun pe o parte a drumului si pe cealalta o "placinta", mai bine treci prin "placinta" decat pa langa nebun.
Cam asa e si in viata reala.Te sacaie cineva, lasa-l sa vorbeasca iar u gandeste-te la altceva.Stiu eu,poate o modalitate de a te razbuna dar niciodata sa n-o pui in aplicare.
Creazati o lume a ta cand cineva te sacaie, macar pana in momentul in care o sa mai cresti si o sa inveti sa le dai replica.
Cum ziceam, unii dintre noi suntem mai "firavi" la o varsta mica dar mai tarziu, daca invatam sa ignoram tot ce e rau, devenim de x10 ori mai buni ca un om care jegmaneste pe oricine.

| MariaMarya85 explică (pentru StefanR0):

Multumesc mult happy primesti funda!

| StefanR0 a răspuns (pentru MariaMarya85):

Mersi si nu trebuia.Am fost si eu ca tine si stiu cum e.

| MariaMarya85 explică (pentru StefanR0):

Dar ce sa fac sa nu mai profite copiii de mine? sad

| StefanR0 a răspuns (pentru MariaMarya85):

Pur si simplu sa ii ignori si sa astepti sa treaca timpul.Cand o sa fi mai mare o sa stii singura.Asta ar fi cam singura optiune care nu implica efort decat ca gandire.Te va ajuta si mai tarziu.De acord, poti sa te duci si la carate, nu zice nimeni ca nu dar, in acelasi timp, nu te obliga nimeni daca nu-ti place.Caratele iti formeaza un caracter de aparator doar pe baza de bataie.Rabdarea iti formeaza un caracter de aparator pe baza de cuvinte.
Fa-ti un cerc de prieteni dar unul de prieteni adevarati care sunt dispusi sa nu i-a lucrurile in deradere.

| Radu284 a răspuns (pentru MariaMarya85):

Cum exact profita de tine?

| MariaMarya85 explică (pentru Radu284):

Pai, ma folosesc sa le dau lucruri, chestii, alteori ma pacalesc cumva sa ma pun la fatea-scunselea... si etc.

9 răspunsuri:
| Alina570 a răspuns:

Buna Maria,

Roaga-i pe parinti sa te duca sa practici arte martiale. Iti va da incredere in tine insati, te va invata sa-ti pui ordine in viata si iti va arata cum sa tii capul sus cu demnitate, fara sa te temi de nimeni.

| Christel a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu pentru ei şi lasă-te umilită de ei. Îţi garantez că, în maxim 1 săptămână, vor veni la tine să-şi ceară scuze.
Aşa mi s-a întâmplat şi mie 1 dată, acum vreo câteva luni, deşi eu am vreo 20 de ani.
Doi colegi de facultate făceau bâză de mine şi eu eram supărat în interiorul meu, iar eu atunci am zis să nu dau curs mâniei şi nervozităţii şi mi-am zis în sine: "Doamne, iartă-i, că pentru păcatele mele îşi bat joc de mine!", iar a doua zi, unul dintre ei a venit şi şi-a cerut scuze.
Evident că l-am iertat, ceea ce va trebui să faci şi tu când vor veni să-şi ceară scuze.
Şi nu-i asculta pe ceilalţi cu caratele, că nu rezolvi nimic, mai mult înveţi să te aperi pe bază de forţă, pe când răbdarea şi smerenia sunt cele mai puternice arme din lume, care chiar şi pe demoni îi înfrâng.
Încearcă să te apropii de Dumnezeu, să mergi în fiecare Duminică la Biserica cea mai apropiată de tine, să te spovedeşti, să te împărtăşeşti şi, cel mai important dintre toate, să te rogi pentru cei care te necăjesc şi profită de tine şi să-i ierţi, că sunt oameni şi sunt supuşi greşelii, aşa cum şi eu sunt, aşa cum şi tu eşti.
Totdeauna când îţi face cineva rău, să te gândeşti dacă ai făcut şi tu vreun rău asemănător şi atunci cu siguranţă că vei putea răbda îndelung.

| CDenis1997 a răspuns:

Maria, cand incep sa isi bata joc de tine nu ii mai baga in seama ca iei de asta fac, ca tu sa plangi si ei sa aiba satisfactie.