| mosora2002 a întrebat:

Buna O intrebare legata de fizica cuantica. Sunt la inceput am vazut un documentar pe Youtube, am citit ceva articole si sunt fascinat. Ce carti sa citesc pentru inceput? Cineva care a trecut inainte prin asta as cauta

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Era o carte de Grigore Moisil, Cui i-e frica de fizica moderna?

E putin depasita in momentul de fata, dar ca material introductiv merge.

| Donsavas a răspuns:

Pentru a intelege fizica cuantica, esti nevoit sa inveti fizica newtoniana.

| xerxes1 a răspuns (pentru Donsavas):

Mai degraba trebuie sa uite fizica newtoniana.

| Donsavas a răspuns (pentru xerxes1):

Stiu ce vrei sa spui insa despre fizica cuantica nu se stiu multe pentru a invata inca de pe acum cum actioneaza protonii si electronii.

| xerxes1 a răspuns (pentru Donsavas):

Corect.

| Deliiiia a răspuns:

Buna. Pentru a intelege fizica cuantica, ai nevoie de cunostintele de baza ale relativitatii(se invata in clasa a xii-a de liceu). Ce e in documentare e una, ce e pe foaie e alta. In documentar e prezentat totul simplu si mai interesant, ca sa atraga atentia. In realitate sunt multe formule si experiente.

| antineutrino a răspuns:

În primul rând trebuie să stai bine la capitolul matematici superioare. Apoi ţi-aş recomanda să începi de la cursul de "Teoria clasică a câmpului" a lui Landau, pentru ca pe urmă să treci la "Introducere în teoria câmpului cuantic" de Michael Peskin şi "Concepte de bază în relativitate şi teoria cuantică" de Robert Resnick.
Sunt cursuri de bază şi se găsesc pe net în format pdf sau djvu.