| SelenaJ a întrebat:

As vrea sa-mi dati 2 argumente pro si 2 contra in ceea ce priveste LIBERTATEA vazuta de Nietzsche Friedrich? O sa va dau un mic exemplu,gen : Libertatea inseamna sa fim responsabili pentru noi insine. Am nevoie de mai multe opinii*argumente*, pentru a putea sa-l "detronez" pe Nietzsche, daca as putea sa zic asa. Multumesc. O seara linistita sa aveti.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In mod sigur nenea asta n-a trait cu atita nuditate in jur.Si-ar fi schimbat conceptiile despre libertate total.

Răspuns utilizator avertizat
| tafli a răspuns:

Intrebarea trebuie gandita in plan existential, libertatea semnifica in conceptia nietzscheeana putinta omului de a fi propriul factor de decizie, adica eu hotarasc daca voi minti, daca ma voi indagosti ori daca il voi ucide pe acesta/acela, toate acestea sub puterea dominanta a Zeului Constiinta, or spune-mi tu daca poti hotari daca/cand te indragostesti, liberul arbitru pare o fantezie...si totusi daca-l poti injura pe Dumnezeu-cum o facea Cioran- parca tot exista putina libertate, la nivel judecata.

| Silkroad a răspuns:

"God is dead."-Nietzsche, 1882;

"Nietzsche is dead."-God, 1900