| unbaiat_5498 a întrebat:

Cum fac sa invat mai usor la chimie o lectie de 3-4 pagini sa zicem?

Ne pune nota finala si am emotii.

Ceva sugestii? Dau FUNDA celui care imi spune cum sa retin mai usor lectia!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Citeste mai intai notitele. Apoi citesti din manual consemnand pe caiet principalele idei si ecuatii.Revezi lectia. Dimineata citesti rapid insemnarile.

| MagicSmile7 a răspuns:

Eu de exemplu cand nu pot sa invat nicidecum tema fac ceva creativ. Odata la chimia anorganica profesorul ne-a dat de invatat o serie de ecuatii; si eu le-am scris apoi le-am invata in forma de poeziebig grin,iar a doua zi le-am scris la tabla.Tu poti grupa informatia cum iti place tie,organizeaza-ti propriul model de conspect, incepe cu esentialul si apoi cu "floricelele". Deasemenea dupa ce ai terminat de citit un fragment rezuma-l in caiet..., astfel vei putea memoriza mai usor, mai rapid si mai eficient.

| unbaiat_5498 explică:

@ mira: Sunt pe a-12-a, nu am manual, ma pot axa doar pe caiet.