| UnOmModest a întrebat:

Buna Seara! De ce oamenii isi doresc mereu multi bani, cea mai buna slujba si o avere bogata? De ce ne zbatem atat de mult ca se obtinem si uitam de noi insine si uitam ca un simplu zambet poate schimba o viata intr-o clipa sau ca o imbratisare poate imbraca pe cineva? De ce oamenii nu se mai bucura, la aceste lucruri simple si se bucura cand aud ca au o slujba bine platita? Si cel mai important de ce tinem atat la lucrurile materiale daca pana la urma stim ca murim? De ce ne gasim fericirea in ele? De ce oamenii, uita sa-i apreceize pe cei de langa ei si se afunda in bani? Multe intrebari, raspunsuri mai rar.
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca asa sa obisnuit

| Shammal a răspuns:

Cam asa este sistemu, un venit material iti satisface nevoile fizice si iti da posibilitatea sa te manifesti pe alte planuri cu incredere si usurinta.
Fara situatia materiala pe care o ai ti-ar fi destul de dificil sa postezi intrebarea aceasta pe TPU.

| Inferno a răspuns:

Organismul uman este un mecanism biologic programat sa supravietuiasca cu orice pret, ca orice vietate de pe terra.

Este deci normal sa primeze banii si averea, deoarece ele confera avantaje mai mari decat ar face-o integrarea intr-un grup.

Ca tot vorbeam de egoism si altruism la o intrebare anterioara:

In cazul nostru exista doua forme de egoism distincte, ambele ce au ca simplu rol supravietuirea individului. Ambele sunt dictate de natura umana (modul in care encefalul e alcatuit), asa ca nu e musai sa fim constienti de ele.

Egoismul constient e responsabil pentru partea cu banii.
Egoismul inconstient (zis si altruism) e responsabil pentru integrarea intr-un grup.

| RAY a răspuns:

Totul conteaza in viata,banii au si ei un rol important depinde de tine cat de obsedat esti de ei, iubirea conteaza,sanatatea, iubirea parintilor, timpul tau liber, totul creaza ceea ce numim viata, viata trebuie sa fie o diversitate de experiente nu o scufundare intro iluzie, dezamagire

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana murim trebuie si sa mancam nu?
si imbraca te tu cu imbratisari, celor care traim in realitate ne trebuie haine reale iar un simplu zambate poate schimba o viata da nu umple un stomac si nici nu pune un acoperis deasupra capului

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca a cauta intotdeauna ceva mai bun este o parte a evolutiei si este o trasatura extrem de inradacinata in natura umana.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Aceste intrebari ti le pui cand altii iti platesc facturile.

| suffarstar a răspuns:

Repulsia fata de oamenii instariti nu e justificata. Ei, spre deosebire de clasa de mijloc, produc mult mai putin gunoi, sunt mai educati, fac mai putini copii si sunt mai open- minded. Oamenii din clasa de mijloc isi petrec timpul liber in fata TV-ului dand vina pe guvern, vreme, rude etc.

| AleXzpm a răspuns:

Pentru ca suntem materialisti, pentru ca in permanenta ne aflam intr-o stare continua de comparare cu cei din jurul nostru, din cauza societatii si a spiritului de turma, din cauza celor care te forteaza sa foloseti banii (corporatii) te dor dintii? scoti banul, vrei operatie la picior ca ai infectie? scoate banu`

| Lynnfield a răspuns:

De lucrurile simple se bucură doar oamenii proşti care nu înţeleg complexitatea. E foarte simplu să te bucuri de lucruri simple decât sa te chinui să înţelegi rolul resurselor.

| Ragnarøk a răspuns:

Te intreb eu altfel. De ce sa refuzam luxul material(atata timp cat e obtinut legal!) si sa adoptam simplismul asta primitiv enuntat de tine? De ce sa ne complacem in simpla noastra insignifianta cand putem sa ne croim un destin grandios, doar prin intermediu financiar? Mediteaza asupra faptului. Morala crestina de ignorare a vietii ''pe pamant'' este expirata, indreapta-te spre altceva. Oamenii au o fire egoista si mereu se vor indreptate spre cea mai benefica cale.

| Anca6991 a răspuns:

Adevarul e ca trebuie sa pastrezi o masura in toate, si deseori uitam asta. Intrebarile astea poate si le-a pus oricine la un moment dat, si cred ca fiecare a gasit niste raspunsuri plauzibile, pe care insa, dupa o perioada, le-a pus undeva deoparte si s-a aruncat in cotidianul pe care il detestam cu totii. Daca pornesti de la ideea ca oricum vom muri intr-o zi, te gandesti automat si ce se va intampla pana atunci, de aici necesitatea unui trai cat mai bun. In ceea ce priveste superficialitatea si goana dupa bani, e ceva destul de normal, ba chiar a ajuns anormal sa nu fii asa. Cum spuneam si la inceput, trebuie sa iti gasesti un echilibru cat de cat rational. La urma urmei actiunile tale te definesc si fiecare e liber sa decida ce vrea sa faca.

| Hyung17 a răspuns:

Ne influenteaza gandirea mass-media. E greu in societatea contemporana sa traieati fara bani, pentru ca ai muri de foame..., de aceea oameni vor slujbe bine platite, sa nu moara de foame si sa isi indeplineasca poftele. Tinem la lucrurile materiale pentru ca nu stim valoarea adevarata a lucrurilor simple si pentru ca omul mereu a fost asa: cu cat ai mai mult vrei mai mult. Daca am reusi sa invingem acest defect al omului poate atunci...

| VanH3lsing a răspuns:

Cum zicea si J.K. Rowling foarte bine:

"(...)poverty itself is romanticised only by fools(...)"

Altfe spus, trebuie sa fii prost sa nu-ti placa sa o duci bine in viata, nu saracind crezand ca ai tot ce-ti trebuie si sarac. Oameni saraci si fericiti exista doar in povesti/filme, ori in mintile incuiate ale fanaticilor religiosi, mintindu-se permanent pe ei insisi.