| dof21 a întrebat:

Buna seara,

Merita facut un doctorat in ziua de astazi?
Va multumesc pentru raspunsuri.

13 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Este o optiune personala, asa cum a fost intotdeauna. Merita daca vrei sa duci pregatirea la acel nivel, timpul pierdut pentru a invata este timp castigat. Apoi, daca e vorba de bani, depinde de cariera fiecaruia si de cerinte in domeniul in care te pregatesti. Cine a vrut sa dea acel examen l-a dat pentru ca a avut ambitia de a merge mai departe in pregatirea personala, nu pentru un spor de salariu.

| Vizitiul a răspuns:

Orice studiu in plus nu poate decat sa te avantajeze. Sansele de reusita se maresc. Daca dispui de o situatie financiara buna te sfatuiesc s-o faci! Cine stie ce timpuri mai vin, poate o sa-ti fie de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara,
Multi fac doctorat, cum a spus dragul de marionel, ca e "la moda", deoarece multi fac din simplu fapt, si acela de a baga "mana in buzunarul pacientilor", restul numai ii intereseaza... odata, aveau alte conceptii, acum toti vor ciubucuri!(se jongleaza pe sanatatea ta)

| dof21 explică:

@Afrodita sigur nu stii ce inseamna cuvantul doctorat (in nici un caz de a deveni medic). Nu este vorba de spaga si altele, vor dispare si in tarisoara noastra. Eu ma gandeam acum pe timp de criza, vazand piata locurilor de munca, oare ce poate fi mai bun decat asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dof21 explică:
@Afrodita sigur nu stii ce inseamna cuvantul doctorat (in nici un caz de a deveni medic). Nu este vorba de spaga si altele, vor dispare si in tarisoara noastra. Eu ma gandeam acum pe timp de criza, vazand piata locurilor de munca, oare ce poate fi mai bun decat asta?
Draga dof21, scuze -ma, daca am dat impresia de stupida...adevarul supara, bine doctoriseste-te, si lasa-ma pe mine in stupiditatea mea!(va trece criza cu de-al de tine, multumit? sper!)
Vezi ca, marlaniile din "tarisoara" nu dispar, cum ar disparea niste pete!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sigur ca merita, mai ales daca iti place sa faci acest lucru, care te va ajuta mult in viata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă te ţine buzunarul şi ai sporul de doctorat acolo unde lucrezi sau vei lucra, da.
În rest no comment.
Pa, pa.

| Hombre a răspuns:

Ar fi pacat pentru mintile capabile sa se piarda in banalitatile cotidiene,(suntem destui cei care o facem) rostul acestora este acela de cercetare, cunoastere si performanta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@afrodita: Citeste cu atentie:

DOCTORÁT s. n. Formă de studii suprauniversitare, constând dintr-o serie de cursuri, examene și o teză, organizate pe lângă instituțiile de învățământ superior și care conferă titlul de doctor într-o anumită specialitate.

Doctoratul nu se da doar in medicina, desi tu esti obisnuita cu expresia doctor = medic. Este o calificare ulterioara absolvirii unei facultati si a masteratului. De aici confuzia ta si calificarea raspunsului ca stupid (desi putea fi ignorat cu usurinta ). Omul poate vrea sa dea examenul de doctorat in stiinte politice sau teologie, nu era nevoie sa bagi acum pastila cu spaga la doctorul de familiewinking Acum poate intelegi cum ai picat pe langa subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general nu se mai acorda sporul de doctorat la salariu.Asa ca mai bine il lasi balta.

| cineeu a răspuns:

Doctoratul se face daca esti bun in ceea ce faci. daca te afli mental pe frecventa de a face un doctorat, atunci merita. chiar daca sunt si oameni care isi iau doctoratele pentru titlu, sau care le cumpara, sau carora li se fac doctorate (aviz multor directori).
doctoratul in stiinte presupune o mare inclinare spre cunoasterea adevarului si nu spre coruptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afrodita ai muls vaca pe ziua de azi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am terminat un doctorat in filosofie UB. E minunat nu numai ca m-a scos din bancul de herringi, dar am acumulat multe lucruri despre care nici nu banuiam a fi posibile, mi sa schibat modul de a gidi si a percepe viata.Devii mult mai atent la ce se intimpla in jurul tau si faci diferenta intre gindirea care se gindeste pe sine si cea cu care il gidesti pe altul.La doctorat ti se intimpla sa citesti citeva carti (la recomandarea profesorului) si incepi sa te reinventezi, sa recapitulezi tot ceea ce ai stiut pina atunci dar in alti registri, intr-un cuvint inveti sa creezi.Sa nu cazi niciodata in capcana citatomaniei, sau sa memorezi pe de rost pagini din kant sau alti filosofi,-- care dau bine daca vrei sa intimidezi invatatoare-- pentru ca atunci cind ai unitat totul risti sa uiti definitiv.Filosofia este un mod de a fi, o vocatie pe care trebuie sa o construiesti in jurul a ceva si apoi sa o intretii si sa o traduci si altora care nu au acces la terminologia cuvintelor grecesti sau germane.Cu timpul devine ca un drog, creaza dependenta, acum inteleg si eu oamenii pe care in tipul liceului ii catalogam ca fiind ciudati si cu capul mare pe care ii luam in deriziune, nu sun alceva decit persoane care sau intilnit cu sine mai devreme decit oamenii obisnuiti, am devenit unul dintre ei, desi nu joc diminata table cu ingerii. V-ati gidit vreodata la o rasturnare a gidirii si implicit a discursului? Ca tu sa fii cel aerian si filosoful cel cu picioarele pe pamint? Aunci cind esti predispus catre metafizica, incearca lucruri care tin de matematica, si invers sa vezi ce bine este.Eu am fost matematician.