| ParanoidKidu a întrebat:

Simt că trăiesc intr-o lume de oameni proşti(nu generalizez treaba asta, desi sunt foarte putini cei deştepţi) cu cel mai scăzut grad al culturii generale şi chestia asta mă enervează la culme.Pe voi nu vă enervează?

Răspuns Câştigător
| iFeelinfiniteLove a răspuns:

Da. Cunosc sentimentul; l-am trait si eu. si inca il mai traiesc. Oamenii sunt asa cum ii dezvolta societatea in care isi duc ei existenta. Gandeste-te ca poate un oricare om ar vrea sa fie mai destept, dar spre exemplu, nu stie cum s-o faca, sau renunta pentru ca e peste puterile pe care le detine. Pana la urma, nu e atat de important cum te vad ceilalti, ci conteaza cat de bine te simti in pielea ta. Prostia te face mai fericit; e un adevar care mi se confirma zi de zi.

27 răspunsuri:
| patrick98 a răspuns:

Ba ma enerveaza ma gandesc si eu la asta destul de des.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este corecta afirmatia cu oamenii prosti, cei mai multi nu sunt prosti ci doar mai mult inculti si necivilizati. Nu am de ce sa ma enerveze, sunt doar dezamagit. Ajung sa fiu enervat doar cand trebuie sa explic unuia un anumit lucru de mai multe ori si vad ca nu vrea sa inteleaga. Numai bine!

| Chrysk2 a răspuns:

Depinde de cercul tau de prieteni.
Romania este pe primul loc la analfabetism, deci?
Suntem o tara de analfabeti, dar nu te poti astepta la altceva daca nici profesorii nu isi iau examenul.

Respect,
Chrys

| Anabellasos a răspuns:

Parerea mea este ca prostia nu ar fi cel mai grav lucru de care dau dovada oamenii, ci rautatea.
Pe mine personal, chiar daca incerc sa fiu indiferenta, ma doare cand o persoana e rea cu o alta[cu mine de ce, nu?] doar asa, de dragul de a face rau sau asa... de plictiseala...

Dar da ai dreptate e destul de enervant atunci cand inecrci sa comunici cu o persoana si realizezi ca nu se creeaza nici o conexiune, ca in ciuda faptului ca tu incerci sa te exprimi cat mai clar si mai corect posibil... omul ramane: wtf? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un grad de cultura mai ridicat, poti incepe sa o schimbi tu, luminandu-i pe aceia pe care ii poti lumina.

Eu nu am impresia asta. Ma simt inconjurata de oameni inteligenti, de la care am ce invata. Poate am fost doar norocoasa sau incerc sa privesc partea buna. Sau doar ai impresia ca esti superior, nu stiu sigur zic si eu asa.Chiar nu ai simtit sentimentul numit invidie niciodata? E mai bine asa.

Sau mai stii? Era o vorba. Daca vrei sa schimbi lumea, incepe cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma, da' pe tine te revolta/irita/enerveaza cam multe. Pe mine, la varsta ta (daca tu esti ala din poza), ma enervau doar trezirile de la 7, din timpul scolii, si cand nu ma lasau ai mei pe afara. Stai chill si asteapta sa cresti, pana sa fii revoltat si enervat din cauza prostiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu cine mai esti, mai luptatorul luminii? Esti cumva desteptul pamantului? laughing

| Angel0 a răspuns:

Se spune ca la ceilalti ne deranjeaza oglindirea defectelor noastre(teoria oglinzilor in psihologie). Este greu de acceptat dar asa este, fie ca ne convine sau nu.

| Necrophagist a răspuns:

Pot spune ca fara modestie nu exista superioritate

| ElySa a răspuns:

Din moment ce nici mie nu imi place scoala nu ma prea deranjeaza. laughing dar pe bune singurul lucru care ma deranjeaza e nesimtirea e oribil sa traiesti cu oameni si prosti si nesimtiti I don't want to see

| Laura a răspuns:

Cine se-aseamănă se-adună.

| MajorAsshole a răspuns:

Ba da. Partea proasta e ca tot incerc sa-i inlatur si nu razbat, dau exemplu TPU. Tot raportez, raportez, dau raspunsuri ironice, mustrez, dar NIMIC.

| Klepto a răspuns:

N-are de ce sa ma deranjeze, totul este relativ, eu is deja un prost pe multe categorii, deci ma simt ca acasa, cam toti suntem intr-un fel sau altu prosti, dar cum ar zice Creanga "Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj."
Eu sunt un cleptoman mai special, nu fur lucruri stralucitoare(nu intotdeauna), dar fur de la oameni altceva... de la oricine am invatat cate ceva, chiar si de la cei mai ignoranti, fiecare este destept sau istet in felul sau.
Nu ma enerveaza, nu sufar de exces de zel, nu ma consider nici macar rasarit, daramite inteligent, avem loc cu totii.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Fuego,pe mine mă enervează aerul de superioritate și versurile romanticoase la mâna a II-a. Pricepi?

| cristi202 a răspuns:

Prostia nu e asa de multa pe cit pare. Statistic vorbind, majoritatea oamenilor se afla la media coeficientului IQ, exceptie facind doar citiva care sunt fie peste, fie sub medie. Eu cred ca e lipsa de educatie, de cultura, de civilizatie.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu ma enerveaza pentru ca nu mai las sa ma afecteze treburi de genul asta.

| Flav a răspuns:

Asa e, dar ma bucur ca ma incadrez printre ei. Daca nu-ti convine, du-te la vrajitoare si fa-te broasca.

| Dumnezău a răspuns:

Nu,nu ma enerveaza,dupa un timp te obisnuiesti,eu asa am facut. Daca chiar esti destept,si esti inconjurat de idioti,dupa cum afirmi,poti incerca sa-i schimbi, sa le imprimi gandirea ta si sa-i inveti, pentru ca pana si pe un prost poti sa-l inveti cate ceva.Si nu e chestie de cultura generala, poti gasi si cocalari destepti, are legatura cu perceptia ta despre lume.Pace!

NOname
| NOname a răspuns:

În raport cu unii sunt şi eu o proastă.
Şi atunci, cine sunt eu ca să-i critic pe alţii?

| harciog a răspuns:

Nu mai citesc raspunsurile pentru ca sint multe cuvinte si, fata de intrebarea ta, multe cuvinte nu exprima decit idiotenie.N-am decit citeva cuvinte ca raspuns; Te supraapreciezi si esti atit de prost incit nu-ti dai seama.

| diana_6081 a răspuns:

Oho...si inca cum... uneori regret ca nu m-am nascut in America laughing

| FucktheSystem a răspuns:

Am înțeles, noi suntem proști iar tu superior.
Nu era nevoie să o zici pe ocolite că suportam oricum adevărul.

| MajorAsshole a răspuns:

Plus ca, dupa cum bine stim, totul e relativ, deci si insusirea aceastawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea ma deranjeaza.fiindca eu traiesc intr-o lume cu oameni, prosti si destepti deopotriva.pe fistecare il abordez dupa aptitudinile si posibilitatile mele si ale lui.fiecare are un dar, si un amar.iar unde prisoseste darul, nu se mai baga in sama amarul.adica,eu ti-am raspuns.de-am fost rau, tu mii ierta, ca si raul cateodata prinde bine la ceva.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cita cineva pe-aici la o altă întrebare din Murphy. O să citez din nou şi eu: Suma inteligenţei pe planetă este constantă dar populaţia e-ntr-o continuă creştere.

În numele superstiţiei, al bigotismului şi-al sfintei prostii. Amin!

| chelstone a răspuns:

Daca vrei sa ai un neam sanatos trebuie sa-l educi, sa-l cultivi, si sa-i conferi macar un minim statut de demnitate omeneasca, insa Romania este specializata la intins mana, la santaj, la furt, violuri, crime, droguri, si multe alte delicvente, tot acest comportament este generat din familie si societatea in care traieste fiecare individ in parte. Rromi sunt cea mai mare problema in Romania, au maxim 8 clase, se specializeaza de mici la bagat mana in buzunar, iar pe parcurs avanseaza, apoi vin ce-i din mediul rural care nici ei nu au prea multa carte, intotdeauna ii vezi la stirile de la ora 5 cu isi fac harakiri sau cum isi dau cu sapele in cap, ii vezi violand babe si furndu-le 20-30 de lei, oameni de nimic. Mai sunt babe care au lucrat la CAP, au dejghiochiat bobabele de mazare si de fasole si ar vrea pensii de milioane, probleme sunt si cu asistatii sociali, multi dintre ei facand parte si din cei din categoriile prezentate mai sus, toti acestia reprezinta tipul omului ratat, dar nu orice ratat, un ratat ingamfat, care, daca el considera ca treci intr-un anumit fel pe langa el iti arunca o privire de zici ca ai omorat pe cineva, toti sunt plini de tupeu si cu clontul sus, niste horopsiti ai sortii dar care se cred buricu' pamantului

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sunt prea ocupata sa ma bucur de viata mea, decat sa ii judec pe altii, cunosc inculti ( in sensul academic al cuvantului) cu care am mult mai multe chestiuni de discutat decat cu cei culti. Eu una, in general, pun mai mare pret pe inteligenta emotionala, iar aia nu tine de gradul de cultura.