| MaDroghezCuFericire a întrebat:

Buna,stateam intr-o zi si ma gandeam straight face.
Cum poti determina greutatea unui bob de orez straight face.Mie nu-mi vine deloc rolling on the floor, voi ce ziceti cum putem rolling on the floorlaughing

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Nycole, o metoda logica ar fi urmatoarea: cantaresti o lingurita sau lingura goala, apoi pui in ea un numar determinat de boabe de orez(sa zic de ex. 50 sau 100, vezi si tu insa sa stii exact numarul lor) si cantaresti lingura sau lingurita plina. Apoi faci diferenta intre cele doua valori cantarite si imparti aceasta diferenta la numarul boabelor pe care le-ai numarat anterior.
Evident ca metoda asta pleaca de la presupunerea ca toate boabele de orez sunt identice, mai exact au aceeasi masa.
Bafta!

7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Cu metru. Ala pe care scrie ''just for legal use'' ca sa nu cantaresti cocaina sau cannabisul.

| IMC90 a răspuns:

Vad ca pe nimeni nu l-a dus capu sa se gandeasca (,) ca boabele de orez nu au toate aceeasi greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei 1kg, numeri cate boabe sunt si imparti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
Asa vroiam sa zic si eu. Daca Cenusareasa a putut, noi de ce nu? Cel mai simplu!

| Hash001 a răspuns:

Cantare foarte sensibile, (cel de la farmacie)

| Administrat0r a răspuns:

Simplu: Cu un cantar de grame.

| Spood a răspuns:

Il pui pe un cantarlaughing cel mutin 0. 00000000001g trebuie sa arate cantarullaughing