| Ameelia a întrebat:

sunt amalia am 9 ani si am mai pus jos 2 intrebari as vrea sa-mi spuneti povesti cu fantome.(nu lungi) si legenda lui candyman.si ce inseamna 666.si daca exista fantome. dau funda cine raspunde la toate.

Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Pai povesti cu fantome...Ar fi multe...Auzisem zilele trecute cum ca, mai demult, in drum spre biserica, masina in care erau miri s-a ciocnit de un tir si s-a produs un accident. Mireasa a murit si a fost ingropata in rochia ei alba, iar mirele a supravietuit, iar peste 10 ani a cunoscut o alta fata alaturi de care a vrut sa isi refaca viata.Pentru a aduce un omagiu miresei moarte, a ales ca ceremonia dintre actuala sa viitoare sotie si el sa se faca la aceeasi biserica, pe acelasi drum.Toate bune si frumoase, dar cand masina in care se aflau mirii a ajuns in locul in care s-a petrecut accidentul de acum 10 ani, femeia moarta a aparut pe bancheta din spate imbracata in rochia cu care a fost inmormantata si mai apoi a provocat un accident ce a dus la moartea mirelui.Acum acel drum e ocolit de orice autoturism.

Cat despre Candyman, tot ce stiu e ca Helen Lyle este o studenta care se hotaraste sa scrie o teza despre mituri si legende locale. In acest scop viziteaza o zona a orasului natal, unde aude legenda lui Candyman, un barbat cu un carlig in locul mainii drepte, care apare cand ii spui numele de cinci ori in fata unei oglinzi. Bineinteles ca Helen nu crede povestea, insa oamenii din zona sunt foarte speriati. Fata ignora avertismentele lor si isi incepe investigatiile in locurile unde Candyman a aparut cel mai des. In acelasi timp incepe o serie de crime terifiante. Este doar o coincidenta sau legenda lui Candyman este adevarata? Nu stie nimeni. Cel mai bine e sa nu te joci cu focul incercand sa il invoci.

Numarul 666 este numarul diavolului.Se spune ca datele care contin 3 de 6(respectiv 2 de 6 si 9 pentru ca 9 se intoarce invers si devine 6) ca e exemplu 6. 6. 2009, 6. 6. 2006, 6. 6. 2016 aduc ghinion.Se presupune ca apocalipsa va veni atunci cand lumea va deveni dominata de acest numar.

Fantomele exsista intr-adevar. Dar nu te gandi ca sunt toate rele. Ele sunt de fapt spiritele celor morti care fie nu si-au terminat treaba in lumea celor vi si vor sa incheie ceva ce nu au apucat in timpul vietii, fie spirite care nu si-au gasit locul in Rai fiind izgoniti de Dumnezeu. Exsista si, de asemenea, enitati controlate de demoni cu scopul de a pune stapanire pe sufletele celor vi.Deobicei enitatile astea malefice sunt invocate de oamenii care stiu sa faca vraji(in special de asa zisele tiganci).

Sper ca te-am ajutat. O zi frumoasa!

13 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Gasesti pe internet in limba engleza; invata deci engleza si faci cautare dupa cuvintele care te interseaza: fantome, candyman, est

| Ameelia explică (pentru soothe):

Stiu bine engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| GyeBaek a răspuns:

Stiu ca 666este numarul bestiei care de fapt reprezinta un om.

| laurentiu a răspuns:

Ehhe copile ai multe de invatat de la viata!
nici 1% nu ai completat!

| Ameelia explică (pentru laurentiu):

Tu cu cine vorbesti aici?

| Florinaa14 a răspuns:

Iti voi povesti despre 2 locuri bantuite.Am citit intr-o revista si am mai intrebat lume care zice ca sunt adevarate.NO BN SA INCEPEM:
Aceasta poveste este din Plantatia Myrtles, Louisiana, SUA(cauta pe google dack nu stii)
Ea a fost construita in 1796 de generalul David Bradford, plantatia Myrtles e locul de ''intalnire'' a nenumeroase spirite nelinistite.Conform unor cercetatori, la plantatia Myrtles au avut pana acum mai mult de 10 crime, desi oficial s-a consultat un singur astfel de caz in acest loc.Se spune ca printre fantomele care prefera plantatia Myrtles se numara o sclava (acuzata ca ar fi omarat doua fetite) si spiritele a doi copii ucigasi.De asemenea locul e vizitat de fantoma unui judecator care a locuit la plantatia Myrtles intre 1860 si 1871si care a fost impuscat de un necuoscut.De asemenea,in acel loc se aude de multe ori un pian cantand... singur!

O alta poveste :
Turnul Londrei, Marea Britanie
Unul dintre cele mai faimoase si mai bine pastrate monumente istorice din lume, Turnul Londrei este si unul dintre cele mai bantuite locuri din lume.Acest lucru e pus pe seama numeroaselor executii, crime si torturi care au avut loc aici timp de 1000 de ani.Numeroase fantome au fost zarite atat inauntrul, cat si in afara Turnului Londrei. Poate una dintre cele mai cunoscute stafii care au ''vizitat''acest loc se numara fantoma lui Ann Boleyn, una dintre sotiile lui enric al V|||-lea(adica daca nu stii al optulea).Ea a fost decapitata(i s-a taiat capul) acolo in anul 1536 si, de multe ori a fost ''vazuta'' tinandusi capul in mana.
AA 666 e numarul diavolului asa ca evita sa il folosesti pentru ca 6 aduce ghinion.
AA candyman este o fata care da un test important si aia despre legende era testul.Cu aceasta ocazie epleaca in zona orasului ei natal.Auzind de candyman este un barbat care are un carlig in locul unei maini si ca e ff periculos dar ea nu credea a vizitat locurile unde se petrecusera crime tiparite de candyman.Dar eu cred ca nu se prea poate sa existe candyman.

A si cat despre fantome ele nu exista exista spiritele lor.In lume apar doar oameni care au fost ucisi sau care s-au sinucis.Nu trebuie sa iti fie frica de ele si daca vrei sa afli daca casa ta e bantuita fa o poza la casa noaptea di daca vezi o bulina sau ceva d genul asta e bantuita.nu te speria ea poate fi bantuita doar daca pe acel loc unde ati construit casa s-au petrecut crime este posibil. FUNDA?

| Tonita a răspuns:

Fantome exista si semnul 666 inseamna cifra diavolului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

666=nr apocalipsei, nr diavolului
candyman este echivalentul lui bloody mary doar ca trebuie de 5 ori sai strigi numele
fantome
nu scrurte vrei
era un grup o fata si 3 baieti
ei au trecut prin (nu mai stiu ce zona din Romania) si au avut un accident
o pers a supravietuit
inca odata s-a intamplat la fel
si iar si iar tot o persoana a supravietuit
cauzat de o fantoma
lumea care a trecut pe acolo a vazut o femeie si a incercat sa o ocoleasca si asa au intrat in copacstraight face
daca vei vedea intr-o zi daca treci pe acolo cruci inchinate cu ochii inchisi sa nu ai asa o experientastraight face
iti doresc o citire frumoasalaughing
viata buna sa aihappy

| Ameelia explică:

Mersi de raspunsuri meriti funda ellasustinecampaniatpurevive

| Ameelia explică:

Florina,stiu acele locuri le-am vazut la vanatorii de fantome.se numesc TAPS.sunt pe axn sci fi pe 159 mai exact.de la 2:00 la 3:00 (ziua bineinteles) si de la 19:00 la 20:00.seara le orele acestea vei vedea vanatorii de fantome.e valabil pentru toti.sunt cea care a pus intrebarea. sunt amalia si am 9 ani.sa te uiti!

| Alle8D a răspuns:

666-nrul drakului, candy man nu exista si povesti cu fantome uite iti dau un site unde ai povesti de care vrei tu cu 666 si altele creca ai si povestea lui bloody mary acolo :)www.spectrulrealitatii.ro

| Ameelia explică (pentru Alle8D):

Am citit, mersi.