| Cookieh a întrebat:

Sunt curioasa cum se numeste, in meteorologie, indicele care arata cat este de suportabila caldura. Probabil indicele ar trebui sa ia in calcul temperatura atmosferica si umiditatea.
Sunt curioasa pentru ca as vrea sa fac o comparatie intre cat este de suportabila caldura la noi in tara, unde umiditatea este destul de mare, si caldura dintr-o tara nord africana.
Si de asemenea, stiu ca la noi la rubrica de meteo, mereu ne spun numarul de grade din atmosfera, masurat la umbra. La fel se masoara si in tarile cu zone desertice (nu ma refer chiar in zonele de desert, ci la orasele mari) cand sunt cate 50 de grade?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste indice de confort termic.
Detalii poti citi aici:
http://www.renovat.ro/......ple-p-695/

2 răspunsuri:
| adinutzaadina47 a răspuns:

Nu stiu sigur, dar cred ca'' Grad de discomfort termic''

| Hozan_Vasile_1959_1g0h a răspuns:

Eu desi sunt mai batranel m- am intrebat de multe ori care este formula de calcul al indicelui temperatura- umezeala. Vei fi surprinsa sa vezi ca nu are nimic cu temperatura, umiditatea sau presiunea atmosferica. Este vorba de procentajul uman care nu agreeaza acel mediu. Ex. Indice care atinge pragul de 80 unitati, inseamna ca 80% din populatie simte disconfort.