| ZzZuluff a întrebat:

Am si eu nevoie de de un raspuns urgent. de ce un biotop se caracterizeza prin anumite vietuitoare? Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| emilia a răspuns:

Un biotop nu se poate caracteriza prin anumite vietuitoare.Prin biotop se desemnează totalitatea factorilor abiotici (lipsiți de viață): vânt, precipitații, umiditate, căldură etc.
Daca te-ai referit la biocenoza, uite :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biocenoz%C4%83 + ca animalele de pe un anumit teritoriu isi formeaza adaptari pentru a supravietui la conditiile climaterice din zona respectiva.
Sper ca ti-am fost de ajutor *!

1 răspuns:
| Alexstrasza a răspuns:

Pentru ca un biotop are anumite caracteristici. Ia exemplu desertul. De ce nu poate ursul brun sa traiasca in desert? Pentru ca ursul brun e facut sa traiasca in padure. Nu e obisnuit sa stea cu blana lui la temperaturi foarte ridicate si seceta. Fiecare biotop are o anumita temperatura, o anumita "vreme" si altele.