| CRSCRS a întrebat:

Ce liceu(profil)ar trebui să urmez ca sa devin vulcanolog,seismolog, meteorolog sau climatolog?
Sunt pe clasa a7a si toata lumea ma intreaba "Ce vrei sa devii?";"La ce profil vrei sa dai la liceu?";"La ce liceu vrei sa mergi?" Dar eu vreau o meserie din cele mai de sus...Ma puteti ajuta spunandu-mi si niste avantaje si dezavantaje in aceste meserii?
Mersi!☺☺

2 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Având în vedere că toate au la bază geologia, geografia: ți-as recomanda un profil de biologie-chimie, un profil real... însă și științele sociale au un factor de ajutor, deoarece ai posibilitatea să practici 4 ore de geografie pe săptămână și să dai BAC-ul din materia respectivă, însă se pune și accent pe istorie și română.

| Mclaren12 a răspuns:

La științe sociale este geografie mai aprofundată. Poți da bacul la geografie și după mergi la o facultate de geografie.