| 1997biju a întrebat:

e adevarat ce spun cei dela nasa si rusi ca in 2036 asteroidul apophis va distruge terra are 270 metri si 1480 megatone de exploziv si au dovededit asta au calculat viteza si toate cele si iau facut poza depe satelit, de cand am auzit asta mor de frica dac e sau nu adevarat dati explicat va rog?
funda

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

E rau cand te uiti la documentare stiintifice,fara sa stii sa scrii? Apophis e un corp ceresc,dar nu se stie daca vine din centura de asteroizi aflata in Calea Lactee,chiar daca i se stie conformatia,traiectoria nu e i se poate sti, pentru ca unu la mana, nu e cometa si, doia la mana, nu e planeta sau stea ca sa aiba orbita antestabilita.Asadar,nu se poate stabili niciodata cu exactitate daca un asteroid ar putea sau nu lovi Pamantul, chiar si cu toate calculele posibile.Asta daca excludem influenta umana,ca de exemplu, sa punem o nucleara pe el, dar e cam exclus, pentru ca au viteze foarte mari. Oricine mai crede in ceva spus din marele imperiu de prosteala american, isi merita prosteala primita.Omenirea,in intregul ei, nu poate fi distrusa de un asteroid.De planeta, nici nu mai vorbim.

12 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Deja eu sunt satul de oamenii "normali" nu de nasa sau altii, pentru ca mereu inteleg numai tampenii.Cum dracu' sa compari un asteroid care este supravegheat cu un calendar tampit care se termina in 2012?
Esti sigur ca a zis clar ca loveste pamantul sau ca este posibil? Intreb asa...pentru ca daca cei de la nasa sau de altundeva spun ceva de un asteroid sau de soare toata lumea incepe cu apocalipsa...Am vazut pe net chestia asta.M-am uitat la o stire despre expoziile solare sau ceva de genul asta nu sunt sigur daca "explozii" dar la comentarii toti zic "nu va veni nici un sfarsit" "nu mai preziceti voi apocalipse" si in ce scria acolo nu era nimic despre nici o apocalipsa.

Ca sa raspund si la intrebare: crezi ca stie cineva pe TPU?

| Delicacy a răspuns:

Se pare că ăstora de la NASA nu le dau nevestele lor de treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apophis este un asteroid de dimensiuni medii care se afla in apropierea Terrei si care, dupa calculele din decembrie 2004, ar fi avut o probabilitate de 2.7 % sa loveasca Terra sau Luna in anul 2029. Calculele ulterioare au aratat ca predictiile au fost eronate si ca Apophis are extrem de putine sanse sa intre in coliziune cu planeta noastra sau cu satelitul ei natural. Totusi, Apophis ramane o amenintare pentru noi, studiile afectuate asupra traiectoriei sale aratand ca el poate, intr-adevar, sa loveasca Terra la 13 martie 2036.

| 1997biju explică (pentru anonim_4396):

Deci dac se ciocneste de terra are sanse sa mierleasca tot pamantul

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1997biju):

Daca...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca s-ar afla ca Pamantul ar fi distrus, fii sigur ca cei de la NASA nu ar anunta, deoarece ar creea panica, cum te-ai panicat si tu acum. Chestia este ca unii se gandesc sa violeze si sa omoare pe oricine ii vine in calle- ca doar, de, vine sfarsitul lumii.
Stai linistit, pana in 2036, cred ca jumare de Terra va fi deja pe Marte (exagerez).

| Andrei7520152 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

"Daca s-ar afla ca Pamantul ar fi distrus, fii sigur ca cei de la NASA nu ar anunta, deoarece ar creea panica, cum te-ai panicat si tu acum."
ce treaba are nasa cand ei nu fac observatii astromice? cand s-a descoperit apophis, au anuntat cei de la nasa sau ce de la observatorul kitt? laughing

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu-mi pasa. Ideea e ca, daca s-ar descoperi ca Pamantul ar fi distrus, nu s-ar face nimic public, deoarece s-ar creea panica.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Ahhh, posibil. ideea e buna dar ma intreb cum se face thinking cand se descopera un corp ceresc nou, se face multa galagie. datele se trimit la alte observatoare pentru verificare care de regula nu sunt administrate de nasa. sau cum, nu exista observatoare in europa, japonia etc? dar ma rog nu conteaza. ai dreptate, s-ar panica toti deci clar nasa nu ar anunta nimic.okwinking

| akka4 a răspuns:

Prietenas cand ne vine timpul sa ne ducem, ne ducem si gatawinking
cat despre nasa, rusi, etc. sunt satul de calculele lor laughing
Pana la urma nu vezi ca nici nu se hotarasc odata cand vom mierli? Ba 2012, 2036. aiurea

| antigoni a răspuns:

Sunt sanse mici si la urma urmei, avem atatia ani la dispozitie sa luam masuri.

| PiatrăAscuțită a răspuns:

Prietene,relaxeaza-te si ia o bere, nu va distruge nimeni nimicwinking, doar Dumnezeu stie cand si cum va fiwinking, nu credeti in toate idioteniilewinking, si in plus ca un asteroid sa distruga lumea trebuie sa aiba peste 10 km, cel putin asa am citit intr-o enciclopediewinking