| MihaiYY a întrebat:

Am 30 de leduri 5 mm albastre, probabil 3.3 V si 20mA. Doresc sa le leg in serii de cate 10 si sa le alimentez la 220 V. As avea nevoie sa stiu ce rezistente imi trebuiesc, diode + alte componente pentru a putea realiza acest proiect. Stiu ca e mai usor cu un transformator de 12 VDC, dar as vrea sa experimentez si asa. Desigur, o sa am si nevoie de schema. Sunt habarnist in domeniul electronicii, deci o sa fie nevoie de explicatii ca la clasa 6a (unde probabil trebuia sa incep sa dau atentie orelor de fizica). Va multumesc, o zi buna.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Seriile le legi in paralel.
O serie o calculezi 10 LED -uri cu o cadere de cat scrie in catalog despre ele, daca tu zici ca pe ele cade in conductie 3, 3 (asa o fi, ca pe cele clasice cade 0, 7 sau mai multisor, depinde de tehnologia in care sun fabricate). Faci socoteala asa : 3, 3 Vx10 sunt 33V. Atata trebuie sa cada pe leduri.Mai pui o dioda ca din 220Vsa faci 110v. Apoi un condensator 300v/1000microF. Din 110 vei creste tensiune punand condensatorul cu 1, 4, deci cam jumate deci ai 170V din care scazi 33V si trebuie sa suplinesti cu un balast (o rezistenta ) diferenta.Deci trebuie o rezistenta care sa suplineasca cei 140V. Dupa legea lui OHM ca sa afli rezistenta imparti tensiunea de 140V la 0, 020A si vei afla rezistenta ca e cam 7Ko.
ii pui 8Ko. Apoi sa afli care sa fie puterea ei inmultesti tensiunea de 140V cu 0, 02A si-ti ies cam 3 W, tu pui insa 10 W ca sa nu se incalzeasca.
Sau iei un potentiometru de 20Ko, la 10 w sau mai mult si micsorezi rezistenta din el pana se aprind ledurile. Spor la treaba. Da mai bine folosesti un alimentator gata facut la 30w.