| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Bună ziua! Care sunt teoriile voastre cu privire la piramide? Nu are cum ca in Sumer și Egiptul antic piramidele sa fi fost construite de mana omeneasca! Și nu i se pare nimănui suspect faptul ca aztecii, mayasii și incasii înainte sa sacrifice oamenii îi hranau cu porții mari de mâncare? Nu crede nimeni ca cineva le spunea sa efectueze aceste sacrificii și tot ei au construit și piramidele cerând oameni in schimb? Și oare de ce sunt picturi rupestre cu oameni mult mai înalți care arata altfel decât oamenii normali și sa nu uitam și de hieroglifele acelea din Abydos Egipt in care este înfățișat ceva care arata ca un OZN sau de Nazca Lines din Peru și de inscripțiile din Guatemala! Voi ce părere aveț? Eu cred că nu poate fi vorba de o coincidență!

43 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și cine ar fi acești cineva? De ce nu au mai construit piramide și săptămâna trecută?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru suntserios):

Pai nu este evident? Nu ai auzit niciodată? Și dacă tot întrebi de ce s-au oprit singura explicație logica este faptul ca oamenii cu timpul nu au mai crezut in ei, ș-au dat seama ca au fost mințiți și nu i-au mai venerat! Singurul motiv pentru care au venit pe Pamant era ca să fie venerați și sa facă rost de oameni iar in schimbul piramidelor au cerut oameni

| IonelFlorianUrzica explică (pentru suntserios):

De ce crezi ca in trecut se făceau sacrificii umane? Și de unde crezi ca au apărut zeitatile? Eu nu cred ca au fost invenția oamenilor!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru suntserios):

Ce parere ai despre teoria mea?

| suntserios a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Deci cu subiect și predicat. Cine sunt aia așa evidenți? Și de ce nu mai fac piramide?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru suntserios):

Daca nu era evident din raspunsurile mele, uita-te te rog ce a zis Elon Musk!

| suntserios a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Deci cu subiect și predicat, încă odată. Despre cine e vorba și de ce săptămâna asta nu au făcut piramide.

| relian a răspuns:

De ce crezi ca piramidele nu-s facute de om? E asa d complicat sau ce anume?
Tu ai vazut piramidele? Is niste runine, niste roci de calcar vai mama lor.

Nu mai casca urechile la povesti pe net, chiar de apar uni care is cunoscuti, aia se vind pentru bani laughing acele documentare is minciuni.

Vrei sa stii adevarul? Mergi si viziteaza piramidele, o sa vezi la fata locului ce rosi sunt, asta daca nu crezi pe cei care spun adevarul, adic a ca rocile alea is din calcar laughing

Bine daca nici nu ai idee despre roci, atunci e clara ca esti f usor prostit, vei crede tottdeauna pe cei conspirationisti si pe cei cunoscuti, indiferrent ca stiu ceva sau nu.

Ma refer la cunoscuti, de astia care apar pe la tv prin reportaje.
Da aia spun ca acel; e roci is din granit dar mint.Cauta pe wikipedia si vezi acolo din ce roci is facute acele piramide, acolo nu au acces acei minciosi din documentarele la care te uiti tu.

Alte roci care is din granit, in general is la baza, asa cum spui de prin America latina, de prin munti, da is de granit pentru ca acolo erau acele roci, ei doar le-au mai slefuit laughing dar alea erau pe loc, apoi au mai pus altele peste, dar mult mai micute.

Legat de sacrificii si ce mai spui tu de mincare, cine stie ce le spuneau aia, ii amageau ca le da de mincare, sa manince cit pot, apoi ii macelareau laughing

Daca stii ceva istorie s-a intamplat asta si prin Tarile Romane, nu? Parca Lapusneanu asa o facut, o chemat toti boierii ce nu-i inghitea, la un ospat laughing or mincat aia or baut pana n-au putut, apoi i-a macelarit pe toti.
Ce vezi tu la asta misterios laughing

De ce sunt picturi care arata oameni mai inalti, si altii mai micuti? Simplu, este o reprezentare sociala, arata pe cei care conduceau si pe cei de jos.
Asa reprezentau ei pe conducatori,, mai amri, adica erau mai sus ca ei, mai destepti, mai puternici, pentru ca nu aveau scriere, reprezentau in felul asta, sa-i poata depsebi de restul oamenilor.

Mai pune capu ala sa si analizeze, sa mai gindeasca, nu lua de bun orice rahat til spune sau arata careva.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru relian):

Tu nu crezi ca ar putea exista civilizații extraterestre care au vizitat Pământul cu mult timp în urma

| relian a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu nu cred. Daca au existat extraterestrii care sa fi vizitat Pamintul, atunci acei extraterestrii noi sintem.
Cind cineva descopera o planeta cum este Pamintul, tu crezi ca ar trece mai departe? O colonizeaza logic.

Ca urmare singurii extraterestrii care au vizitat Pamintul sintem noi, sau noi sintem urmasii alora, in rest povesti.

| gabicoo a răspuns:

Au fost construite de roboți extratereștri. Logic! Nu?

Pentru buna ta informare în Mesopotamia - Sumer nu s-au înălțat piramide ci zigurate construite din cărămizi.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Deci tu sa înțeleg ca ești sigur ca suntem singuri in Univers? Și tot ca piramidele seamănă, nu contează, sunt alte denumiri

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Ziguratele nu sunt piramide și nici nu se aseamănă. Și nici nu au același rol. Piramidele egiptene sunt morminte ale faraonilor, în timp ce ziguratele au rol de fundație pentru temple.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Tot ceva ce are legătură cu venerarea este! Și după părerea mea toate construcțiile astea seamănă între ele!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Uite eu știu ca probabil pentru tine pare ca sunt nebun și ca am probleme la mansarda! Dar încearcă și tu sa cercetezi și sa te uiți la diverse documentare și sa îți pui întrebări! Dacă o spunea Stephen Hawking, Elon Musk, mai mulți ofițeri CIA, MI6, chiar și înalți oficiali rusi și chinezi și tu nu crezi nimic?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Dacă trei miliarde de oameni vor spune că Isus a existat. chiar a existat?

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Să știi că nu te consider nebun - consider că doar exagerezi și că "pui botul" la toate aberațiile unora de pe YouTube.

Ți-am mai spus și ieri că Drake și Ferni sunt superiori lui Hawking, iar cu Elon Musk nici nu poate exista termen de comparație (e un afacerist excepțional dar nu un geniu al științei).

Sunt la curent cu teoria paleoastronautică, am citit toate cărțile lui Erich von Daniken dar consider că ești prea absorbit de subiect și ar trebui să-ți ocupi timpul cu altceva.

Dacă ai citit, cu atenție, articolul din linkul dat de mine ieri - cel referitor la paradoxul Fermi și noile variabile introduse în ecuația Drake - ai fi înțeles că este puțin probabil că omenirea să fi avut contact cu civilizații extraterestre.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Dar cum îți explici atunci acele sacrificii umane pe care le făceau oamenii atât de mult in trecut și cum au reușit sa inventeze atâtea zeități? Crezi ca au avut o imaginație atât de bogată?

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Uite un link cu un articol despre Teoria Pădurii întunecate.
https://www.lovendal.ro/......terestrii/

Îți recomand să citești și cartea.

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Toate marile civilizații au făcut sacrificii umane, chiar și strămoșii noștri dacii făceau asta periodic sacrificând câte un oștean destoinic "trimițând-ul" la Gebeleizis. Civilizațiile mezo americane - mayasii, aztecii - au exagerat prin numărul sacrificiilor - sau poate nu - sacrificiile umane reprezentând un mijloc de control al populației.

Referitor la zeități - atunci când nu poți explica un fenomen sau eveniment îl pui pe seama unor divinități.

Dacă ești curios caută pe internet informații despre religia aborigenilor australieni "Calea visării" în cadrul căreia nu există trecut prezent și viitor. E religia cea mai veche de pe Terra și nu a fost afectată de influența credințelor în zeitățile venite din cer - Paleoastronautica.

Poate acele vizite extraterestre de la începutul umanității au existat sau poate nu. Cheia este la aborigenii australieni. Fie nu au existat - dovada fiind tocmai credința aborigenilor, fie au existat dar acei Paleoastronauti au intrat în contact cu civilizațiile existente în Asia, Nordul Africii și în Mezo America după separarea aborigenilor de restul umanității. Totuși dacă acei Paleoastronauti au intrat în contact cu umanitatea de pe toate continentele de ce nu ar fi intrat în contact și cu cei din Australia?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Eu cred ca au intrat, incearca sa cauti un video in care in picturile rupestre inclusiv din Australia, Spania si in alte locuri, alaturi de oameni stau niste creaturi umanoide ciudate, unele avand antene sau coarne!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Cauta weird cave pictures made by men

| LisaJulie a răspuns:

Și eu cred ca e ceva suspect in faptul ca peste tot prin lume sunt piramide dar totuși nu cred in teoria ta cum ca extraterestrii le-au construit, și de ce ar face asta?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Eu sunt de parere ca ei i-au pacalit pe oameni sa creada cu sunt niste zeitati iar piramidele sunt un simbol al superioritatii lor fata de oameni!

| LisaJulie a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Dacă spui tu, nu prea are logica! De ce ar face asta?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Ca se spună lumii ca sunt superiori și sa lase semne aici pana când se vor întoarce! Și ca omenirea este datoare sa le ofere venerare și hrană

| DeMicUnCălător a răspuns:

Coincidență?
Oamenii dintodeauna au fost creativi si ambițioși.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru DeMicUnCălător):

Cum crezi ca au reușit atunci când nu exista tehnologie sa le construiască? Tu l-ai auzit pe Elon Musk? Sau crezi ca glumea când a spus?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Pentru a pune o piartă peste altă piatră, n-ai nevoie de tehnologie, ci de creier.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru DeMicUnCălător):

Deci nu îl crezi pe Elon Musk?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu cred că Musk deține și cunoaște adevărul despre piramide. Dar cred că este un antrepenor și om de afaceri bun

| IonelFlorianUrzica explică (pentru DeMicUnCălător):

Crezi ca suntem singuri in Univers? Dacă da atunci cum ai ajuns la concluzia asta?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu suntem singur. Desigur că mai există și alte forme de viață in alte locuri in univers.
Eu insă cred că scopul nostru este să ne trăim viața de aici, Nu ce-a pe care NO VEDEM.
Nu vreau să mă laud. Insă de cănd m-am născut și pănă astăzi, am facut ocolul pămăntului de cel puțin 50 de ori. Nimic nu-i mai frumos și mai perfect ca pămăntul ăsta.
Universul este ca o prăpastie goală și plictisitoare in care dacă cazi. Niciodată nu vei atinge fundul.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru DeMicUnCălător):

Dar nu am văzut decât Pământul! Doar pe Pamant am stat

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Exact. Noi suntem construiți pentru pămănt. Dar liberi și un creier să visăm cu mult mai mult.

| Cipi1212 a răspuns:

Sunt sigur că extratereștrii au contribuit la ridicarea piramidelor.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Cipi1212):

Ce alte teorii mai ai? As vrea sa le dezbatem

| Cipi1212 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Pe bune? Nu faci mișto? Pentru că am teorii.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Cipi1212):

Pai eu astea încearcam sa îi explic utilizatorilor johnny, lisajulie și gabicoo și lui suntserios dar cum mi-a spus ca fac
trolling și mișto l-am ignorat! Și eu am foarte multe teorii

| Cipi1212 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Bine. Îmi voi pune teoriile sub formă de întrebări. Fii pe fază.

| Wolf1988 a răspuns:

Nu suntem nici in ziua de azi in stare sa construim asa ceva.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Wolf1988):

Da! Sunt perfect de acord? Deci crezi in teoria mea?

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Am auzit explicatia de la sotul meu care este din egipt dar nu prea am fost curioasa, zicea ceva de genul ca se foloseau de apa pentru a da forma, avea si o explicatie plauzibila pentru cum transportau, raspunsul la,, pai acum de ce nu se construiesc ca doar avem atata tehnologie,, a fost ca nu se vrea si ca oricum oamenii in trecut erau mult mai smart fara toata tehnologia, noi doar îmbunătățim ceea ce cei din trecut au descoperit. Acuma nu stiu ce sa zic laughing