| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Buna ziua! Ce se înțelege prin mistica? Ce este mai exact și cum o pot folosi? Dacă faci multe meditații poți înțelege sau sunt lucruri diferite?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mistică înseamnă că primești mesaje de la Dumnezeu sau îngeri. Mulți creștini sunt de acord că în epoca actuală nu se mai poate, deoarece revelațiile au încetat după scrierea Bibliei sau la începutul Evului Mediu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Experienta de satori (uniunea cu Intregul, cu Universul) poate fi considerata mistica, desi tehnic nu primesti niciun mesaj prin ea. Este o experienta vie, nu transmiterea unor propozitii.

| johnnny123 a răspuns:

Am auzit că o poți folosi ca să iei bacul și permisul.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Tu știi sa răspunzi serios? Sa îmi răspunzi te rog.Tu ai impresia aia de robot ca dacă nu am luat niște examene sunt un prost?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Încă nu mi-ai răspuns! Dar tu ce ai terminat? Politehnica, Medicina, IT, Management? Și chiar dacă ai fi terminat una din aceste facultati asta nu îți dă niciun fel de superioritate în fața nimanui

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Ce mai contează? Oricum nu suntem altceva decât hrană pentru extratereștrii care ne îndoapă cu fastfood, nu?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Deci tu si gabicoo nu puteti uita afirmatiile pe care eu le-am zis si v-ati hotarat sa imi raspundeti sarcastic si ironic la toate intrebarile nu-i asa? Va amuza copios asta!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Când termini nu mistourile încearcă te rog sa îmi răspunzi la întrebare sau măcar sa nu mai ironizezi atâta? Tu știai ca oamenii de știință au spus ca este posibila o invazie extraterestra pana în 2030?

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu poți să-mi ceri "să nu te mai ironizez atâta", iar următorul lucru pe care-l spui să fie "tu știai ca oamenii de știință au spus ca este posibila o invazie extraterestra pana în 2030"

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Poți verifica dacă chiar nu ma crezi și crezi ca tot ce spun este ridicol! Poate dacă cercetezi vei vedea! În fine întrebarea actuala era despre mistica, de câte feluri este! Știi cumva ceva despre ea?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Deci in concluzie nu știi nimic despre mistica și ai răspuns doar ca să faci ironii? Tot eviți sa îmi spui cu ce te ocupi! Bănuiesc ca ești intr-o funcție foarte bună dacă tot insiști ca cei care nu au terminat studiile sunt capete seci

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Este complet irelevant ce studii am sau ce funcție ocup.

Și nu am spus niciodată că cei care nu au terminat studiile sunt automat "capete seci". Pot exista numeroase motive pentru care un om inteligent nu termină studiile.

Dar nu prea există motive pentru care un om inteligent ar avea convingerile pe care le ai tu.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Deci in concluzie despre mistica nu stii nimic, poti macar sa imi definesti mistica? happy

| LisaJulie a răspuns:

Nu mai crede în chestii din astea, sunt prostii, după ce ti-au luat banii îți spun,, Nu e vina noastră ci a ta ca tu nu ai crezut în nu știu ce sau ai un blocaj". Crede-ma am mulți prieteni care spun exact la fel

| tonyc7 a răspuns:

Misticismul exista si se practica. Avem destule exemple de mari oameni de stiinta care au fost/sunt si mari mistici in acelasi timp.
Dar de cele mai multe ori misticii provin din randul preotilor si calugarilor (exemplu Rasputin).
Un mistic poate intentiona in bine, dar poate intentiona si in rau, de aceea el nu trebuie confundat cu un sfant.

| LaviniuA a răspuns:

Ionele iti dau o mistica la idemana: tii post negru, te duci la biserica sa canti, sa te rogi, bei aghiasma, deja esti aproape mistic.
Vezi numa sa nu ajungi pe la aia care trezesc chacre pe bani si iti fac radiestezie.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LaviniuA):

Eu vorbeam de mistica in general, nu de mistica ortodoxa

| shyde a răspuns:

Se intelege o plasmuire a imaginatiei. Prin urmare, nu o poti folosi decat teoretic, in imaginatie, nu are ancorare in realitate.

Meditatia e doar o forma de relaxare. Misticismul e o forma de iluzie.

| gaminator a răspuns:

Depinde de paradigma pe care o ai in vedere, in general mistica se refera la partea de traire a unei spiritualitati.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

In dex mistica e : totalitatea orientărilor și practicilor propagate de misticism sau de o doctrină mistică. Sunt multe, tu poti sa alegi catre care te indrepti. Recent am devenit interesata de sufism si iti recomand, rugaciunile si meditatiile lor, practicile ajung pana la cer. Cat despre meditatia transcendentala, budista cred ca e necesar sa dai de un maestru autentic ceea ce e foarte greu in Romania si pe bani de obicei. Singur, e periculos, din cate stiu poti sa o dai in psihoza si altele. Dar da, daca o faci sub indrumarea unui maestru autentic ajungi la un alt nivel de constiinta si percepi lumea diferit, poti de asemenea sa ai capacitati parapsihice cum au multi calugari budisti de exemplu si nu numai. Eu cred in astfel de lucruri si mi-ar placea mult sa ma dedic complet unei practici spirituale, daca tu vei putea iti urez mult succes.