| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Bună ziua! Recent am văzut un documentar despre extraterestri și OZN-uri și ma gândeam: dacă lumea moderna este falsa, dacă trăim intr-o minciuna și tot ce știm despre realitate este fals și extraterestrii sunt printre noi, știu ca e greu de crezut dar peste tot prin lume oamenii dispar misterios! Sa fie vorba de răpiri extraterestre? Și mai sunt și fast food-urile care sunt peste tot, porții tot mai mari, toată lumea se îngrașă din ce in ce mai mult! Este o teorie ca extraterestrii vor sa ne indoape ca mai apoi sa ne răpească și fim prânzul și cina lor! Dacă credeți ca aberez este și un serial numit Twilight Zone in care intr-un episod se vorbeste de acest subiect! Știu ca pare absurd dar exista o mica sansa ca o parte din omenire care e obeza sa sfârșească pe o tava cu un mar in gura fără își dea seama! Nu vi se pare ca oamenii se îngrașă din ce in ce mai mult și ni se spune sa stam cât mai mult in casa și sa nu facem efort fizic? Nu vi se pare nimic suspect la aceste afirmații? Ce părere aveți despre acest subiect? Cine este cunoscător sau ma crede sa îmi dea mesaj!

67 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Https://www.lovendal.ro/wp52/

Ai ocupație timp de 5 zile dacă citești măcar o parte din atricole.
După ce termini anunță-ne. Dar acum lasă-ne.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Nu am auzit de acest site dar mulțumesc!

| johnnny123 a răspuns:

Acum cred că înțeleg de ce ai picat bacul de 8 ori...

| gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):

Dacă îl răpesc extratereștrii și îl fac o tură cu ozeneul a noua incercare de a lua bacul va fi cu succes. Toate ozeneurile să apeleze la Florinel.

| johnnny123 a răspuns (pentru gabicoo):

Poate are noroc și îi transferă extratereștrii niște cunoștințe avansate în loc să-l mănânce. Atunci sigur ia bacul cu 6.05

| gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):

Ăsta dacă îl ia cu 6.05 sigur face contestație și îl pică cu 5.95.
A fost anul ăsta un deștept care a luat bacul cu 6.50 a făcut contestație la toate probele scrise și în final a luat 5.98.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Dacă tu nu crezi nimic, cum se face ca toate guvernele lumii, SUA, Rusia, China au locuri secrete unde nimeni nu poate merge acolo! Acolo se studiază următoarele mișcări ale civilizațiilor extraterestre superioare pentru a ne salva de o viitoare invazie! Nu vor sa spună lumii pentru ca îți dai seama ca totul ar fi un șoc și nimeni nu ar mai avea încredere in nimeni

| IonelFlorianUrzica explică (pentru IonelFlorianUrzica):

Asta se întâmplă in Area 51! Acolo oamenii de știință încearcă sa construiască aparate de lupta sofisticate și încearcă sa își dea seama cum va reuși omenirea sa lupte împotriva viitoarei invazii extraterestre ce va veni

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Chiar au spus ca vor spune in octombrie adevărul despre OZN-uri!

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Aham... Deci guvernele celor mai mari puteri ale lumii au locații secrete unde "studiază următoarele mișcări ale civilizațiilor extraterestre superioare pentru a ne salva de o viitoare invazie" dar "nu vor sa spună lumii pentru ca totul ar fi un șoc și nimeni nu ar mai avea încredere in nimeni"

Iar tu știi asta... cum? Cum ai avut tu acces la o informație ultra-secretă pe care cele mai puternice guverne ale lumii o păzesc cu strictețe?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Documentare! Interviuri care au fost scoase misterios de YouTube! A spus un ofițer CIA aceste lucruri in trecut, și un agent KGB prin anul 1978! Ei au recunoscut ca extraterestrii exista și nu mai este mult pana când vor invada Pământul

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

L-ai auzit pe Stephen Hawking când acesta a spus ca extraterestrii vad oamenii ca pe o punga cu mâncare și ca ar trebui sa nu încercăm sa îi contactam?

| gabicoo a răspuns (pentru johnnny123):

Păi știe că i-au spus extratereștrii atunci când l-au răpit și au făcut experimente pe el.

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Deci ai avut acces la cel mai bine păzit secret de pe planetă uitându-te la un "documentar" pe YouTube. Am înțeles, nu mai am alte întrebări.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Nu! A fost demult pe YouTube un documentar șters mai apoi! Probabil nu au vrut sa alarmeze populația! Mai ții minte in 2014 ca Putin a spus ca rusii și nu americanii vor fi cei care vor spune adevărul despre extraterestrii?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Eu nu am trecut prin asta, iar dacă ma rapeau nu mai eram acum aici, mai ales dacă eram supraponderal

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Adică vrei sa spui ca Stephwn Hawking care era cel mai deștept om din lume abera când făcea aceste afirmații?

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu știu ce l-ai auzit tu pe Stephen Hawking spunând, dar aproape sigur nu ai înțeles ce a vrut să spună. Eu l-am auzit pe Stephen Hawking spunând că este posibil ca un contact cu o civilizație extraterestră cu miliarde de ani mai avansată să nu se termine bine pentru omenire, pentru că în ochii lor nu am fi mai importanți decât niște bacterii. Ceea ce este absolut corect, teoretic vorbind.

Însă scenariul tău în care extratereștrii sunt deja printre noi și ne îngrașă cu porții mari de la McDonalds ca să ne mănânce este mai mult decât stupid și nu are la bază absolut nicio informație credibilă.

Și dacă tot l-ai menționat pe Stephen Hawking, acesta a mai spus ceva despre OZN-uri, dar probabil asta ți-a scăpat: "Nu avem dovezi că am fost vizitați de extratereștri. Resping orice raport în acest sens. De ce OZN-urile ar fi văzute numai de excentrici și ciudați?"

| gabicoo a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Frank Drake cu a sa ecuație și Enrico Ferni cu al său paradox sunt peste Hawking.
Dar se pare că nu au luat în calcul două variabile (la Drake mă refer)
https://hotnews.ro/......ee-1655421

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru gabicoo):

Cu ochii inchisi lua BAC-ul cu 10

p

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Gândește logic și hai sa încercăm sa ne punem întrebări, dacă noi care am inventat recent clonarea abia in 1995 îți dai seama cât de avansate pot fi alte civilizații de prin Univers și sa aibă tehnologia necesara sa arate exact ca oamenii ca se infiltreze printre oameni! Cu siguranță au mașinării care îi pot face sa semene cu oamenii

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Eu spun atât, dacă vrei sa cucerești o planeta te infiltrezi mai întâi in mass media

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Ca sa poți manipula oamenii

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Dar de HG Wells ce spui? Crezi ca el a scris War of the Worlds din pura imaginație? Și in versiunile filmelor și serialelor extraterestrii cu ce se hrăneau? Vezi varianta din 2005

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Unii scriitori erau foarte deștepți și au văzut ceea ce nu trebuia sa vadă dar au reușit sa spune lumii mai înainte de oameni de știință și cercetatori

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

"Eu spun atât, dacă vrei sa cucerești o planeta te infiltrezi mai întâi in mass media, ca sa poți manipula oamenii"

Tu realizezi cât de profund stupidă este afirmația asta?

Chiar crezi că o civilizație extraterestră cu un milion de ani mai avansată decât noi ar avea nevoie să se "infiltreze" în mass-media de pe Pământ ca să ne cucerească?

Noi față de ei am fi ca un trib de neanderthalieni față de armata SUA. Ne-ar putea cuceri planeta trăgând un pârț în direcția noastră. Nu ar avea nevoie nici să ne manipuleze prin mass media, nici să ne hrănească cu BigMac.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Teoria mea este ca nu au nevoie de planeta ci de resursele ei și de populație!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Pai hai sa ne gândim! Cum de egiptenii, aztecii, mayasii, incașii, sumerienii și alte civilizații au construit piramide fără tehnologie?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru IonelFlorianUrzica):

Și de ce sacrificau aztecii, mayasii și incașii oameni cu atâta cruzime și îi mai și hrăneau cu cantități mari de mâncare înainte! E ca și cum cineva le spunea cum sa facă asta și in detaliu!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru IonelFlorianUrzica):

Și doar uita-te la zeitatile sumerienilor, egiptenilor, incașilor, mayasilor și aztecilor și spune dacă nu arata ca din alta lume!

| johnnny123 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

"Teoria mea este ca nu au nevoie de planeta ci de resursele ei și de populație!"

"Teoria ta" care nu se bazează pe nimic altceva decât niște filme SF pe care le-ai văzut.

Știi de ce oamenii cu intelect modest sunt atât de atrași de teorii ale conspirației? Pentru că ăsta este singurul mod în care se pot simți inteligenți: convingându-se singuri că fac parte dintr-un grup exclusivist care deține informații pe care restul oamenilor nu le pote accesa și nici înțelege.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Dacă au spus atâția ofițeri de rang înalt de peste tot prin lume, dacă au spus oameni de știință din toată lumea cum de toată lumea încă le mai considera teorii ale conspirației

| IonelFlorianUrzica explică (pentru johnnny123):

Deci tu nu vezi absolut nimic suspect din anii 50 când au început sa apară aceste fenomene și pana in prezent cum s-a schimbat societatea, a devenit din ce in ce mai urbanizata, tot mai multa mâncare procesata și plina de calorii și faptul ca viitoarele orașe vor fi construite in asa fel încât oamenilor sa le placa și sa nu își mai dorească sa plece!

| StoicAnalysis a răspuns:

Paranoia man. Traieste-ti viata cum vrei tu si nu iti fa griji de ceva ce nu poti controla. Cu ce te ajuta pe tine gandurile astea. Nu e ca si cum ai sa gasesti un adevar la asa ceva.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru StoicAnalysis):

Crezi tu? Și presupun ca ți se pare aberant ce spun eu?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu mi se pare. Chiar este aberant.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru StoicAnalysis):

Nu ți-ai pus niciodată întrebarea: De ce se intampla tot mai multe rapiri?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu, pentru ca rapirile se intampla din urmatoarele motive:
1. Trafic de organe
2. Trafic de carne vie
3. Pedofilie
4. Asasinate
5. Fugiti de acasa
6. Crime in general si cadavre ce nu au fost gasite.
7. Rataciri
8. Identitati schimbate
Din toate posibilitatile astea care au loc zi de zi pe pamantul asta, tu chiar crezi ca exista rapiri extraterestre?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru StoicAnalysis):

Unele persoane au raportat aceste rapiri, acum eu știu ca este un sau doi care mint dar chiar toți! Și fără urma, exista persoane care au văzut lumini ciudate și apoi prietenii sau rudele lor au dispărut fără urma? Cum îți explici asta?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Cu tine nu o scot la capat... Da ai dreptate, au loc in fiecare zi rapiri extraterestre si in viitorul apropiat o sa ne ducem toti dracu. Esti multumit de raspuns?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru StoicAnalysis):

Nu știm încă ce se va intampla, ideea este ca sunt foarte multe marturii pe tema asta

| LisaJulie a răspuns:

Ești sigur ca nu ai visat și tu ca celalalt user care tot punea întrebări asemănătoare?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Deci tu și impresia ca am visat când de fapt sunt sute de documentare pe YouTube despre OZN-uri și cum s-a schimbat societatea!

| LisaJulie a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Voi va uitati la nu știu ce site-uri ca,, Dacul liber",, Justițiarul " și alte site-uri ciudate iar apoi spuneți ca nu știu ce întâlnire de gradul 0 ați avut și alte prostii! Mi se pare ca nu știți sa faceți diferența dintre realitate și povești happy

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Eu nu m-am uitat la site-uri din astea, am văzut multe documentare și interviuri pe YouTube, uita-te și tu și apoi mai discutam

| LisaJulie a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Și tu crezi in chestiile alea? Fake-uri din acelea? Pe bune?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru LisaJulie):

Care fake-uri ca au fost șterse de YouTube! De ce crezi ca au fost șterse? Nimeni nu vrea sa panicheze lumea

| Theo94 a răspuns:

O civilizatie avansata nu se hraneste asa cum ne hranim noi, nici nu se stie cum se hranesc fiintele extraterestre indiferent daca sunt civilizatii avansate sau primitive sau daca sunt ca animalele, microbi, etc.

O ipotetica civilizatie foarte avansata care poate sa strabata distante interstelare de ani lumina cu usurinta cel mai probabil se hraneste (indivizii care alcatuiesc civilizatie respectiva) in alt mod fata de cel pe care il stim noi si de cel pe care il aveau ei cand erau mai primitivi, asta daca corpuriile lor mai au nevoie de hrana si asta daca mai au corpuri fizice.

O civilizatie care avanseaza tehnologic, stiintific continuu, fara intrerupere, fara sa dispara, etc. (cataclism, razboi global, pandemie, etc.) dupa sute de mii de ani, milioane de ani (terestrii) se transforma in altceva. Nu mai au nevoie de corpuri fizice.

Mai multi oameni in prezent sunt obezi din cauza ca suntem mai avansati si producem mai mult, plus datorita unor anumite ingrediente care dau un gust mai placut, amana alterarea, culoare (coloranti alimentari), etc. Aici e vorba de capitalism, avans tehnologic, economie, productie de masa, etc. nu o ipotetica civilizatie extraterestra ca vrea sa manance oameni obezi.
Hrana e pentru supravietuire, mananci cand iti este foame, azi poti sa mananci si pentru entertainment, in momente de relaxare, in momente cand nu iti este cu adevarat foame si mai exista si mii de feluri de mancare. In alte perioade istorice nu puteai sa faci asta pentru ca nu existau mijloacele necesare.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Theo94):

Pare ciudat ca hrana e tot mai bogata in calorii! Și eu cred ca sunt foarte multe civilizații avansate, unii cercetători au spus mai demult ca majoritatea vad oamenii ca pe o punga cu mâncare

| Theo94 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu cred ca suntem singuri in univers. Dar daca exista civilizatii avansate nu inseamna neaparat ca sunt interesati de noi sau ca stiu de existenta noastra.

Nu e nimic ciudat ca hrana e tot mai bogata in calorii, am scris mai inainte in celalalt raspuns despre hrana. L-ai citit pe tot?
Sportul cred ca e mai promovat acum decat era inainte, am vazut la tv, pe net, in podcasturi, reclame emisiuni, articole de pe diferite siteuri, etc.

"... unii cercetători au spus mai demult ca majoritatea vad oamenii ca pe o punga cu mâncare"

Care cercetatori au spus asta?

| UnchiulRamiz a răspuns:

Te poti lua de o mana cu rapitainnoriwinking Sustinea ca o rapit-o extraterestrii laughing)Nu exista asa ceva men. Ai o imaginatie tare bogata, nimic mai mult.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru UnchiulRamiz):

Nu ar trebui sa radeti de mine sau de ea! Încearcă sa îți pui întrebarea, cu un Univers atât de mare cu atâtea planete și galaxii nu exista civilizații superioare noua? Sau ești din acela care crede ca spațiul cosmic nu exista?

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Doar nu vrei sa plang? tongue Exista! Dar extraterestii in nici un caz

| IonelFlorianUrzica explică (pentru UnchiulRamiz):

Asa deci crezi ca un Univers cu sute de planete și galaxii nu e locuit și suntem singura civilizație avansata, pe bune?

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Suntem undeva la mijloc. Ai dreptate cand spui ca tot ceea ce traim este o iluzie.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru MAteiLaAjutat):

Exact! Ma crezi, lumea spune ca am luat-o razna dar eu cred ca suntem manipulați!

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Noi, oamenii de rand, de la inceputul timpului am fost manipulati si tinuti in dezinformare, acum ce mai ies lucruri la iveala.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru MAteiLaAjutat):

Da! Știu dar acum nu suntem manipulați de alți oameni! Asta este diferența

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

In mare parte, insa tot suntem oarecum dezinformati si lipsiti de putere.

| Îngersuav a răspuns:

E ridicol mare parte din ce ai scris. Extratereştrii nu vor să ne mănânce. Eşti nebun?
Confunzi realitatea cu filme. Mulți oameni au fost răpiți de extratereştri dar le e teamă să vorbească despre asta.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Îngersuav):

Universul este infinit, unii extraterestrii ar putea fi buni, unii ar putea fi răi! Ideea este ca civilizațiile extraterestre superioare nu ar putea sa ne vadă ca egalii lor, după părerea mea

| Îngersuav a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Oamenii sunt limitați în gândire. Extratereştrii nu gândesc ca oamenii. Da, există extratereştri buni şi extratereştri răi dar ideea că extratereştrii răi mănâncă oameni e din filme.
A, şi vezi că ți-am trimis o felicitare aici pe TPU.

| AndreiAndreiAlex a răspuns:

Eu cred ca Fast-food-urile alea KFC, Mesopotamia, MC și care mau sunt, nu au legătură cu nici un extraterestru, ci mai degrabă cu un afacerist care scoate bani de pe urma noastră.
Ceea ce este logic pana la urma...
Iar faza cu răpirile... posibil ai dreptate.
Dar înlocuiește cuvântul extraterestru, cu ființă umana?
Adică om!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru AndreiAndreiAlex):

Și cine crezi ca îi răpește și cu ce scop?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru AndreiAndreiAlex):

Și cum de atât de mulți oameni sunt răpiți fără și fie lăsată vreo urma? Doar niște civilizații din afara Pământului cu o tehnologie superioara pot rapi pe cineva fără sa se lase vreo urmă!

| AndreiAndreiAlex a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Cu ce scop?
Pai prin lumea asta nu ai auzit de trafic de organe, fete furate și duse în alte tari sa facă prosti*uție?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru AndreiAndreiAlex):

Unii într-adevăr acolo ajung, dar ce explicație ai pentru faptul ca unii oameni dispar din câmpuri fără urma, sau ca exista oameni care au văzut luminii ciudate și apoi prietenii sau rudele lor au dispărut