| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Bună ziua! Recent am văzut un documentar despre extraterestri și OZN-uri și ma gândeam: dacă lumea moderna este falsa, dacă trăim intr-o minciuna și tot ce știm despre realitate este fals și extraterestrii sunt printre noi, știu ca e greu de crezut dar peste tot prin lume oamenii dispar misterios! Sa fie vorba de răpiri extraterestre? Și mai sunt și fast food-urile care sunt peste tot, porții tot mai mari, toată lumea se îngrașă din ce in ce mai mult! Este o teorie ca extraterestrii vor sa ne indoape ca mai apoi sa ne răpească și fim prânzul și cina lor! Dacă credeți ca aberez este și un serial numit Twilight Zone in care intr-un episod se vorbeste de acest subiect! Știu ca pare absurd dar exista o mica sansa ca o parte din omenire care e obeza sa sfârșească pe o tava cu un mar in gura fără își dea seama! Nu vi se pare ca oamenii se îngrașă din ce in ce mai mult și ni se spune sa stam cât mai mult in casa și sa nu facem efort fizic? Nu vi se pare nimic suspect la aceste afirmații? Ce părere aveți despre acest subiect? Cine este cunoscător sau ma crede sa îmi dea mesaj!

67 răspunsuri:
| IonelFlorianUrzica explică (pentru StoicAnalysis):

Nu știm încă ce se va intampla, ideea este ca sunt foarte multe marturii pe tema asta

Răspuns utilizator avertizat
| IonelFlorianUrzica explică (pentru Îngersuav):

Universul este infinit, unii extraterestrii ar putea fi buni, unii ar putea fi răi! Ideea este ca civilizațiile extraterestre superioare nu ar putea sa ne vadă ca egalii lor, după părerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

O civilizatie avansata nu se hraneste asa cum ne hranim noi, nici nu se stie cum se hranesc fiintele extraterestre indiferent daca sunt civilizatii avansate sau primitive sau daca sunt ca animalele, microbi, etc.

O ipotetica civilizatie foarte avansata care poate sa strabata distante interstelare de ani lumina cu usurinta cel mai probabil se hraneste (indivizii care alcatuiesc civilizatie respectiva) in alt mod fata de cel pe care il stim noi si de cel pe care il aveau ei cand erau mai primitivi, asta daca corpuriile lor mai au nevoie de hrana si asta daca mai au corpuri fizice.

O civilizatie care avanseaza tehnologic, stiintific continuu, fara intrerupere, fara sa dispara, etc. (cataclism, razboi global, pandemie, etc.) dupa sute de mii de ani, milioane de ani (terestrii) se transforma in altceva. Nu mai au nevoie de corpuri fizice.

Mai multi oameni in prezent sunt obezi din cauza ca suntem mai avansati si producem mai mult, plus datorita unor anumite ingrediente care dau un gust mai placut, amana alterarea, culoare (coloranti alimentari), etc. Aici e vorba de capitalism, avans tehnologic, economie, productie de masa, etc. nu o ipotetica civilizatie extraterestra ca vrea sa manance oameni obezi.
Hrana e pentru supravietuire, mananci cand iti este foame, azi poti sa mananci si pentru entertainment, in momente de relaxare, in momente cand nu iti este cu adevarat foame si mai exista si mii de feluri de mancare. In alte perioade istorice nu puteai sa faci asta pentru ca nu existau mijloacele necesare.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru Theo94):

Pare ciudat ca hrana e tot mai bogata in calorii! Și eu cred ca sunt foarte multe civilizații avansate, unii cercetători au spus mai demult ca majoritatea vad oamenii ca pe o punga cu mâncare

| Theo94 a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu cred ca suntem singuri in univers. Dar daca exista civilizatii avansate nu inseamna neaparat ca sunt interesati de noi sau ca stiu de existenta noastra.

Nu e nimic ciudat ca hrana e tot mai bogata in calorii, am scris mai inainte in celalalt raspuns despre hrana. L-ai citit pe tot?
Sportul cred ca e mai promovat acum decat era inainte, am vazut la tv, pe net, in podcasturi, reclame emisiuni, articole de pe diferite siteuri, etc.

"... unii cercetători au spus mai demult ca majoritatea vad oamenii ca pe o punga cu mâncare"

Care cercetatori au spus asta?