| Inferno a întrebat:

Bunatatea poate sa te omoare?

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu dar te poate falimenta.

NOname
| NOname a răspuns:

Viața ne omoară pe toţi încet, dar sigur, iar bunătatea doar face parte din ea.

| EmaS a răspuns:

Nicidecum! Poate ca rautatea, pizma, invidia, neiertarea, amaraciunea te imbolnavesc, iti creste tensiunea, apar boli de inima.

| harciog a răspuns:

Categoric,in sensul ca nu poti riposta din cauza ei.Eu,unul imi bag si picioru-n ea de bunatate cind vad ca ma cam trage in jos.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Nu te trage in jos, din contra ea este ca un izvor, de ce daruiesti, Dumnezeu inmulteste!

| NoChanceForUs a răspuns:

Dacă te decizi că nu ai nevoie de ficat și-l donezi, cu siguranță da.

| MenInShadow a răspuns:

Cateodata da, cateodata nu. Bunatatea este tratada de multi ca o slabiciune, pentru ei daca esti bun, esti slab, si daca esti rau si sarlatan esti puternic.
Bunatatea aduce cu ea multe critici, ca esti prost, slab, si asa mai multi se ia de tine, si daca nu esti puternic sa te aperi, da poti sa mori.
Sunt oameni buni, care se sinucid din cauza ca sunt tratati rau de oameni in timp ce ei ii trateaza cu bunatate.
Sun de parere ca bunatatea se acorda doar celor care merita. Sunt bun cu cei buni, si simplii, care nu se cred mari si tari, si sunt rau cu cei jmecheri si care se iau de cei buni si cu capul pe umeri.

| Shammal a răspuns:

Bunatatea unei fiinte binevoitoare nu deorece in actiunile sale nu ar include ceva care ar putea omora, afecta vointa altei fiinte

| 4b a răspuns:

Daca tu accepti acest lucru, da...

| Musique a răspuns:

Azi da.

| Downfall a răspuns:

Depinde. Şi bunătaţea, şi răutatea intr-o măsură prea mare iţi fac rău. De aceea, cel mai bine e să păstrezi un echilibru. Insă partea rea să fie pe cat mai mică posibil.

| RoseQueen a răspuns:

Daca poate? Bunatatea poate sa te faca cat mai vulnerabil, pentru ca bunatatea inseamna incredere.Cand ai incredere intr-o persoana esti bun cu ea, iar ea te poate trada, poate sa-ti intoarca spatele si sa te faca sa piezi totul.Sa fii bun cu cineva poate insemna sa fi slab, sa nu lupti, dar poate sa insemne si sa fii puternic si sa lupti, exact ca si a fi rau cu cineva.Acest lucru depinde de natura unei persone.Sunt persoane pe care bunatatea lor incearca sa le omoare, dar nu poate pentru ca acele persoane lupta si supravietuiesc.
Asadar bunatatea poate sau nu sa omoare, in functie de cum ii oferi oportunitatea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iti raspund simplu:
Da, sufleteste. Si fizic, daca iti dai tu viata pentru altii...

| Analytical a răspuns:

Nu, prostia o face.

| Leutzbv a răspuns:

Bunatatea nu poate sa te omoare, ci din contra. Dar uneori obosesti sa faci doar bine, sau ai impresia ca ai facut prea mult bine si o lasi moale. Te gandesti ca vrei sa-i mai lasi si pe altii sa faca bine, ca tu ai facut destul. Dar oricat de mult bine ai face niciodata nu va fi destul de mult, pentru ca sunt multi cei care au nevoie de binele tau si al meu happy

| SuntRomânDeTreabă a răspuns:

Nu poate daca esti bun e cat mai bine fi bun nu fii rau daca o sa fii asa o sa ajungi ceva cine stie chiar luptator la wrestling :
gaseste-ti o slujba cand crresti

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Depinde. Cateodata esti bun, oferi un deget si iti ia toata mana.

| raducebotari a răspuns:

Nu cred

| Xpert a răspuns:

Bunatatea nu poate decat sa iti deschida calea catre ceva mult mai bun decat viata asta. Daca esti bun nu vei avea neaparat o viata mai buna ci doar o sansa la rai! Sanatate!

| AnonimDeOcazie a răspuns:

În această lume, categoric da. Şi loialitatea de altfel...

| k1fighter a răspuns:

Nu te omoara, te ruineaza si cand o sa fii ruinat din cauza bunatatii tale o sa vrei sa moriwinking

| rody5 a răspuns:

Da aia in exceslaughing
facerea de bine...tongue

| Alesia87 a răspuns:

Nu te omoara! happy Ci le v-a demonstra celor din jurul tau cat de "slabi", "prosti" pot fi, iar tu le vei da peste nas cu inca o fapta buna (dupa ce ei iti vor face rau). Tot ceea ce primim in viata,se spune ca e in functie de cat de buni la suflet suntem. Insa uneori,noi,cei buni,consideram acest lucru ca fiind un dezavantaj, dar tin sa ii contrazic, deoarece noi, cei buni, ne vom lasa mereu loc de "buna ziua" si vom avea in viata foarte multe usi deschise. happy

| AnimeGirl3496 a răspuns:

Da, da poate.

| AlexTM97 a răspuns:

Da, dacă este în exces te poate omorî. Nu într-un mod foarte plăcut. Îţi recomand să scapi de ea cât mai repede posibil şi sa nu o mai contactezi. Never. Îţi spun din propria experienţă.