| SaveTheNature a întrebat:

Cand cineva nu este bine educat vina apartine: parintilor, scolii, statului, anturajului, credintei?
Ce parere aveti despre:
Tigani?
Unguri?
Homosexuali?
Manelisti?
Intelectuali?
Politicieni?
Oamenii cu mai putin de 8 clase?
Oamenii cu mai mult de 12 clase?
Americani?
Romani(in general)?
Corupti?
Vitezomani?
Cei ce polueaza?
Nepasatori?
Credinciosi?
Atei?
Vegetarieni?
Burlaci?
Familisti?
Curajosi?
Retrasi?
Laudarosi?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Cel mai mult a părinţilor, căci într-o oarecare măsură ei decid asupra şcolii, a anturajului, a credinţei şi a statutului.
N-am nici o părere faţă de categoriile respective pentru că nu obişnuiesc să generalizez, nu judec o masă de persoane, ci doar majoritatea din masa respectivă. De exemplu, conform unor studii românii stau cel mai prost la capitolul iq din Europa. Dar să spui 'toţi românii sunt proşti' ar fi o afirmaţie eronată, nu cred că trebuie să mai explic de ce. În schimb, e okay să spui 'majoritatea românilor sunt proşti'.
Mă rog, cu ţiganii generalizez, că n-am dat încă de unu care să aibă mai mult de 3 neuroni activi, şi nici nu cred că am prea multe şanse să întâlnesc pe unul din ăia 4 care îndeplinesc condiţia de mai sus.

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Vina aparține în egală măsură tuturor, dar în special tind să cred că părinților, dacă ei au văzut că școala la acre merge copilul nu este este bună, că plodul lor se învârte într-un aturaj prost sau orice altceva ei sunt singruii acre pot să ia măsuri să stopeze asta.
1.Kill em all.
2.Mă lasă rece.
3.Casă de piatră, dar eventual să nu se lingă în fața mea.
4.Inculți lipsiți de gusturi.
5.Bravo lor, îi duce capul.
6.Kill em all (Sau hai să zicem 95%)
7.Foarte proști.
8.Proști.
9.90% grași 10% slabi, 99% spălați pe creier de media.
10. Știu decât să se vaite fără să facă nimic, văitatul ar trebui să fie sport național.
11. Băieți deștepți, știu cum să se scoată bine.
12.Persoane indiferente, nu prea le pasă de viață, par ok pentru mine.
13. Adică noi toți, ha? laughing
14.Cei mai inteligenți oameni, îți trebuie multă inteligență dă poți să ignori prostia.
15. Îndoctrinați.
16. 10% teribiliști, 10% proști, restul oameni normali chiar inteligenți aș putea spune.
17. Oameni puternici, e greu să ți un așa regim.
18. Oameni deștepți, nu vor să se lege de cineva toată viața, mi se n-are și normal.
19.Plictisitori, lipsiți de viață. Când totul se învârte în jurul fanmilie uiți de tine.
20. Oameni care știu să-și trăiască viața.
21.Mă lasă rece.
22.Depinde dacă au de ce să se laude sau nu.

| shadovv a răspuns:

Am de scris. De lipsa educatiei in primul rand sunt vinovati parintii si apoi scoala. Restul sunt doar factori ce depind de primele doua.

Tigani - Popor barbaric. Comit lucruri rele si apoi cer drepturi criticandu ne de rasism.

Unguri - Ii toleram in Romania, deci ne sunt egali. Daca vor drepturi suplimentare sa se intoarca in Ungaria.

Homo - Sodoma! Mare pacat.

Manelisti - Muzica este suflet. Manelele sunt urletele prostiei.

Intelectuali - Slava Domnului ca ii avem.

Politicieni - Coruptie.

Mai putin de opt clase - Acestia variaza (ca comparatie) intre Platon si cersetorul de la colt ce asculta manele.

Mai mult de doisprezece clase - oameni cu bani deci snobi si copii cinstiti ce invata.

Americani - Popor orb.

Romani - Popor in proces de a fi dezromanizat.

Corupti - Orice om, fiecare in diferita masura.

Vitezomani - Prea mult nfs. Nu esti tare cu 600 de cai putere cumparati cu banii de la tata.

Cei ce polueaza - fara bun simt.

Nepasatori - Egoisti.

Credinciosi - Prea putini.

Atei - Orbi.

Vegetarieni - Fiecare cu preferintele lui.

Burlaci - Nu stiu ce sa raspund.

Familisti - Nu stiu ce sa raspund.

Curajosi - Oameni drepti.

Retrasi - Neintelesi.

Laudarosi - Alti egoisti.

| SaveTheNature explică (pentru shadovv):

Ai o funda de la minebig grin

| Inferno a răspuns:

E vina statului.
Tigani: Persoane nesimtite care nu merita sa traiasca.
Unguri:Oameni ca si noi, nu am o parere deosebita.
Homosexualitongueersoane dezechilibrate psihic.
Manelisti:Ratati care nu au cultura.
Intelectualitongueersoane ce trebuiesc respectat si incurajate.
Politicieni:Marionete puse de forma. Pacalesc oamenii cu vorbele lor bine alese de catre ce ce ii controleaaza.
Oameni cu mai putin de 8 clase: Tarani care nu au vrut sa invete carte, cei mai tampiti oameni sau persoane care nu au putut sa invete carte mai departe din cauza sistemului.
Oameni cu mai mult de 12 clase:Majoritatea oamenilor.
Americani: Tara satanista cu aspect frumos in exterior dar urata in interior.
Romani:oameni creduli(nu toti)
Corupti:Hoti, sarlatani etc. Nu am o parere
Vitezomani: Imbecili care se grabesc nicaieri. Si care au luat mult prea in serios secolul vitezei
Cei ce polueaza:Inconstient
Nepasatori:Ignoranti, cei mai prosti oameni care exista. Nu vad de ce mai traiesc pe pamant.
Credinciosi:Oameni creduli care isi gasesc refugiul in religie si o folosesc pentru a depasi obstacolele vietii.
Atei:Oameni ce nu mai cred in Dumnezeu deoarece au fost influentati de teoria evolutiei.Sceptici care se bazeaza pe fortele propri pentru a depasi obstacolele.
Vegetarieni:Oameni care pasc iarba laughing
Burlaci:Oameni fara noroc in viata
Familisti: Oameni de treaba si prietenosi.
Curajosi:Oameni care de cele mai multe ori o sfarsesc rau.
Retrasi:timizi care trebuie ajutati sa se acomodeze.
Laudarosi:Ipocriti

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Ce ''clasament'' ai putut gasi.
80% sunt de acord cu tine.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Ironic Answer

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Ideea era ca tu sa spui: WTF man?
Tu in schimb esti de acord 80% cu ce am spus

| UnleashedPsycho a răspuns:

1.Într'un fel cam toate la un loc.
2. Împuţiţi.
3.Retardaţi.
4.Scârboşi.
5.Inculţi.
6.Jos pălăria.
7.Manipulatori de rahat.
8.Idioţi.
9.Idem cu intelectualii, dar depinde de caz.
10. Împuţiţi.
11.Proşti.
12.Uşor de influenţat.
13.Adrenalinăăăăă.
14.Treaba lor.
15.Inteligenţi.
16.Handicapaţi.
17.Oameni culţi.
18. Bătuţi în bilă.
19.Cinste lor.
20.Fraieri.
21.Au sânge'n **** nu ca alţii.
22.Treaba lor.
23.Idioţi.
Sayonara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa criticam pe semeni nostri asta scrie in noul testament? vezi de ce nu cred un religie pentru ca nu exista crestin te dai mare crestin dar critici pe cam toata lume esti tu dumnezeu cumva? desigur ca voi primi stupid cei mai cretini oamenii sunt crestini asta e clar /1 tiganii sau adaptat la un mediu romanii sunt hoti/mincinosi/criminali ne miram da tigani de ce sunt asa 2 ce ai cu unguri du-te la ei sa vezi curatenie nu gunoie ca in tara ta de kaka /3 acele persoane tu crezi ca asa au vrut ei sa se nasca 4 fiecare asculta ce vrea 5 exista asa ceva in Romania? posibil atei sa fie 6 niste porci pe care i-as gaza 7 poti sa ai 8 clase si un milion de euro sau 5 facultati si sa fi sarac sa mori de foame omul harnic nu moare de foame nici cu o clasa bine lenea e coana mare e frumos acasa pe banii parintilor 9 niste oamenii care au un scop in vata sau niste lenesi 10 oamenii ca noi toti 11 nu comentez 12 bravo lor 13 niste prosti ce ucid oamenii nevinovati 14/15/16 = asa is crestini 17 oamenii ce doresc cunoastere 18 bravo lor 19 fiecare face ce vrea cu penisul lui respectiv vaginul lui 20 bravo lor 21 cu frica unde ajungi? 22 cateodata e mai bine asa 23 cine are nu se lauda ca nu are de ce / incerca sa numai judeci lumea

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu o anume etnie sau clasa de oameni. Voiam sa aflu pareri.Pentru mine conteaza Omul, Nu cata scoala a facut,etnia,religia, apartenenta. Daca nu intelegi scopul intrebarilor, de ce incepi sa critici? Scuze daca te-ai simtit jignit cu aceasta intrebare. Lista mea cuprinde multe "tipuri" de persoane. Scuza-ma daca te-ai simtit jignit.Peacehappy

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Prima intrebare de deasupra listei.Acui este vina? este tocmai pentru a reprezenta faptul ca cei educati,ca si cei needucati sunt rodul societatii in care traim:Familia,scoala,statul,anturaj, credinta, necredinta.Multumesc pentru intelegerehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Termina cu ipocrizia asta

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca pentru tine, intrebarile logice inseamna ipocrizie.Te voi pune la lista de ignore, pentru ca acolo iti este locul.Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demascatule? de unde incepe rasa umana? de la ce grad de educatie cultura, teligenta? dupa parerea mea, toti e prosti.noi ...nu.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea(,deci nu trebuie sa o iei ca atare).Un om educat nu ar afecta in mod negativ,persoanele din jur, nu reprezinta un pericol pentru societate, fiind pasibili de puscarie si etc.Multi tigani nu fac scoala,romanii ii marginalizeaza,si uite asa un circuit inchis.E vina statului, a noastra, etc.ca nu gasim o solutie pentru"remedierea" lor.
Educatia (tot dupa parerea mea) e cea care te face mandru de copilul tau, sau cea de care parintii tai sunt mandri de tine
"Cine nu are batran sa-si cumpere" -e o vorba mare-un batran iti poate spune cel mai bine ce e aia educatie, nu eu! byehappy

| sinx a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare categorie din cele mai sus amintite are si exemple pozitive si exemple negative. In general, in evidenta ies doar extremele, adica fie oamenii foarte rai, fie cei foarte buni. Cum oamenii foarte buni sunt mai rari si atunci cand fac ceva prefera sa nu stie nimeni, raman doar cei foarte rai. Astfel pentru fiecare categorie, ies in fata doar exemplele negative, restul oamenilor de rand, ramanand anonimi. Sa luam de exemplu tiganii. Cand spui tigan, spui in primul rand om. In ziua de azi, termenul de tigan a ajuns sa insemne, cersetor, talhar, hot, etc. pentru ca din neamul lor, doar astia ies in fata. Un exemplu de tigan care mie imi place este Madalin Voicu. Omul este destept, educat, civilizat, etc. Cunosc si eu cativa tigani care muncesc, vorbesc frumos, te ajuta daca au cu ce. Nu sunt tigan si nici nu ii ridic in slavi insa nu trebuie sa ii etichetam pe toti la fel.

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Meriti si tu o funda pentru un raspuns bine elaborat.Dar din pacate nu am 2big grin.Bravo.

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mersi! apreciez.

| EverNever a răspuns:

Depinde.in primul rand a parintilor! pentru ca ei il educa si invata pas cu pas ce este viata! dupa daca este destul de mare ca sa inteleaga si nu intelege atunci e si vina lui!

| Dicentiu a răspuns:

Problema este ca la noi(de fapt in toata lumea) oricine are voie sa faca copii. se considera un drept fundamental acela de a avea copii.

deci, orice drogat, betiv, handicapat, retardat, ca e violent, sarac. nu conteaza, are dreptul sa faca copii.

ar trebui sa existe o comisie care sa analizeze orice familie inainte de a le da dreptul de a avea un copil. cine se naste intr-o familie saraca, sau de betivi... e condamnat la o viata traita in chin, suferinta, durere.