| MagicSmile7 a întrebat:

"Când trăiţi prin intermediul ego-ului, totdeauna reduceţi momentul prezent la un
mijloc de a atinge un scop.Trăiţi pentru viitor, şi când vă atingeţi scopurile, nu vă satisfac,
sau nu pentru mult timp." Totusi exista posibilitatea de a trai altfel prin intermediul ego-ului? Daca da, atunci cum? Imi amintesc de vorbele unui prieten:
"Nu trebuie sa ne afundam in cunoastere... pentru ca oricat am incerca sa vedem altfel lucrurile cadem in acelasi abis al necunoasterii", devenim astfel niste "filozofi deprimati", iar Eckhart Tolle spunea:"Majoritatea oamenilor îşi petrec întreaga viaţă prizonieri ai propriilor gânduri. Nu trec dincolo de un sine personalizat, îngust, confecţionat de minte şi condiţionat de trecut. *** În voi, ca şi în fiecare fiinţă umană, există o dimensiune a conştiinţei cu mult mai profundă decât gândul. Este esenţa a cine sunteţi. Putem să o numim prezenţă, conştiinţă, conştiinţă necondiţionată. Este foarte uşor ca oamenii să cadă în capcana închisorii conceptuale. Mintea omenească, în dorinţa ei de a şti, înţelege şi controla, ia drept adevăruri părerile ei şi punctele ei de vedere."Din moment ce orice gand pretinde a fi important, cred ca prin aceasta subconstientul nostru incearca sa faca conexiune cu legile ce pun in vigoare ceea ce vedem, simtim ca sa ne integreze d. p. d. v moral in acest sistem universal, iar faptul ca unele lucruri au informatii limitate, acesibile pentru noi ne intorc mereu in acelasi circuit al framantarilor.Cum poti sa nu te lasi absorbit de ganduri si in acelasi timp sa nu te simti in afara realitatii, sistemului ce predomina in aceasta lume\dimensiune? Imi cer scuze de amalgamul de ideii, dar cum spunea cineva..., evit sa scriu de doua ori despre acelasi lucru ca sa nu ma contrazic pe mine insami. big grin

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

"Cum poti sa nu te lasi absorbit de ganduri si in acelasi timp sa nu te simti in afara realitatii, sistemului ce predomina in aceasta lume\dimensiune?"

Stii tu ce e realitatea cu adevarat? De unde stii ca aceasta lume e realitatea? Hai sa-ti zic ceva : aceasta lume e tocmai iluzia. Vrei sa descoperi realitatea? Atunci intra pe singura poarta catre ea : prezenta. Realitatea o descoperi in tine. "Este esenţa a cine sunteţi. Putem să o numim prezenţă, conştiinţă, conştiinţă necondiţionată."
Constienta este raspunsul la intrebarea ta "cum sa nu te lasi absorbit de ganduri". Trebuie sa iti percepi propria prezenta ca fiinta, sa percepi pe acel "eu sunt", sa detectezi faptul ca esti prezent in acel loc acel moment unde esti, si sa mentii atentia pe prezenta fiintei tale in acel loc acele imprejurari. Astfel iti ridici vibratia interioara si dai la o parte ecranul opac de ganduri ce se interpune intre tine si Sinele tau, intre tine si Dumnezeu si te abandonezi Vietii, astfel ca Ea incepe sa se exprime prin tine. Asta nu inseamna ca ajungi la stadiul de leguma, sau precum un animal necuvantator, din contra. Gandirea e mult mai eficienta deoarece o controlezi tu si nu ea pe tine. Majoritatea oamenilor se identifica cu vocea din mintea lor si nu isi dau seama de lucrul asta. Cu toate ca este o boala, este considerat ceva normal deoarece majoritatea sufera de ea si nu o pot detecta.
Exista mai multe porti in Acum, menite sa inlature sporovaiala mintii, descrise in cartea Puterea lui Acum. Trebuie doar sa fii disciplinat si sa o alegi pe cea care functioneaza pentru tine. De indata ce iti observi Mintea sovaielnica, scanteia s-a produs. Este un proces divin ireversibil al iluminarii.

Citeste cartea pana la final pentru a intelege bine. Apoi reciteste-o. 5 pagini pe zi e suficient pentru a exersa constienta.

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ce ne mai place sa complicam lucrurile simple. Faptul ca vrem sa intelegem cat mai mult ne arata, de fapt, ca nu intelegem nimic. Cand incepi sa nu mai intelegi nimic, de abia atunci ai inteles totul. Io-s multumit ca-mi pot satisface nevoile de la baza piramidei (aici intra si nevoile sufletesti). Am invatat sa-mi odihnesc mintea cu riscul de-a deveni prost. Un prost odihnit, dar fericit.

| harciog a răspuns:

Si,ar trebui sa ne fie jena de a nu ne contrazice pe noi insine cind asta se intimpla mereu chiar daca nu in fata celorlanti dar se intimpla sa o facem in mintea noastra? Dupa spusele tale trag amara concluzie ca ar fi bine sa ne purtam si sa vorbim un pic mai putin decit un sihastru.Nu zic ca-i rau,dar asa cum ai spus, nu prea e la indemina, mai ales in spatiu virtual.