| blondissima a întrebat:

Cand un barbat incearca sa inteleaga o femeie, ce-i in capul lui?
Pentru mine, asta inseamna o lupta pierduta inainte de a incepe sa lupti, rezultatul e acelasi oricat de mult sau putin efort se depune, cand de multe ori nici noi femeile nu ne intelegem pe noi insine.
Gestul asta, din partea unui barbat, e de admirat sau e inconstienta?

Răspuns Câştigător
| ellai a răspuns:

Un barbat care incearca sa inteleaga femeia de langa el, consider ca este demn de admirat. este adevarat ca nu o sa ajunga sa o inteleaga in adevaratul sens al cuvantului, insa este o diferenta imensa intre un barbat atent, interesat si unul indiferent.eu vad aceasta "lupta perduta", asa cum o declari tu, un imens efort demn de admirat si un pas inainte spre a ne castiga admiratia.

21 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Si pentru sculptori este mult mai greu sa sculpteze un cap de femeie decat unul de barbat, deoarece trebuie sa-l goleasca pe dinauntru.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,stii ce inseamna acest lucru? Ca esti imatura, tratand lucrurile cu superficialitate.Un barbat ca sa-ti ofere intelegere trebuie sa observe in tine o femeie care trebuie respectata! Ori tu nu vrei sa fii respectata si consideri totul pierdut! Nu pricep soiul asta de femei care daca barbatul ar vrea sa le inteleaga ele se dau ranite motivand ca ce o fi in capul lui sau ca e un las cu alte cuvinte, fiind invins.Sau poate nu esti femeie...si chiar daca ai fi, ar fi trebuit sa-ti fi dat tu seama singura de cum e gestul unui barbat atunci cand te intelege.Ma gandesc cum e sa nu fii inteleasa de vreun barbat,si invers noi sa nu'i intelegem,si sa ne simtim nesustinuti, nebagati in seama, sa vedem atunci cum am mai considera acest gest...la prima impresie vei zice ca e un barbar care te maltrateaza,mereu pus pe conflicte, si invers ca e vreo paranoia care merita legata, educata.

| Skylar a răspuns:

Ce e cu aeru asta asa de feminist pe aici?

| blondissima explică:

@Via, serios? asta ai inteles tu din tot ce am zis sau generalizezi?
Stii ce-i interesant, am spus asta pe mess acum 15 minute unui barbat si m-a intrebat de ce denigrez rasa mea ( femeile ), i-am spus ca nu o fac, asta e adevarul (meu).

| blondissima explică:

@ThعPigDude, laughing. Daca scriu acum asta pentru ca nu pot posta un emoticon, inseamna ca ti-am raspuns sau nu?

| blondissima explică:

@Via, nu ai idee cate adevaruri exista! Sau pentru tine doar al tau?
Raspunde-mi totusi la intrebare, tu intelegi femeile si eu le supraestimez la rangul de "neintelese "?

| blondissima explică:

Kron, tu chiar nu-ti dai seama ca m-ai inteles fara efort?

| blondissima explică:

@ThعPigDude, daca nu ti-am raspuns de ce-mi raspunzi?
Si, care razboi Femei vs Barbati? Eu nu vad niciun razboi, cu cat barbatul de langa mine e mai barbat cu atat ma simt mai femeie.Doi cate doi, sunt unul singur.
Dar asta nu neaga faptul ca de cele mai multe ori gandim diferit chiar daca ajungem la aceeasi concluzie. Mi se par mai usor de inteles barbatii nu pentru ca noi femeile suntem mai destepte si pentru ca voi nu sunteti atat de complicati ca noi. Nu ne intelegeti nu pentru ca nu puteti, ci pentru ca suntem incomprehensibile, repet uneori chiar si pentru noi.

| blondissima explică:

Kron, cand intrebi o blonda daca intelege, imi spui ca n-ai inteles nimic! laughing

| blondissima explică:

@ThعPigDude,iti voi raspunde cat de simplu pot, te citez si eu : "conceptiile mele aberante asupra femeilor". Orice altceva as explica acum ar fi in plus.
Si totusi, mai adaug ceva. Orice gand al unei femei se va filtra(constient sau nu ) si prin inima. Suna ciudat, stiu, dar asta este.
Despre barbatul meu nu mai vorbesc, mi-ai spune ca e ireal, ca nu exista barbatul perfect, cum ai facut-o deja.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Cand o femeie se gandeste ca barbatul VREA sa o inteleaga, ce-i in capul ei? raised eyebrows Nu-mi raspunde, voi tinde sa cred ca vrei sa ma intelegi ( paradox! )

| SatanaInIzmene a răspuns:

Inseamna ca esti de acord cu afirmatia : Suntem o apa si-un pamant.Eu zic sa lasam razboiul Femeie vs Barbat asa cum ii este locul.Pe silent!

| SatanaInIzmene a răspuns:

laughing ...acum e randul meu sa rad, doar ca eu mai completez cu cateva chestii din conceptiile mele aberante asupra femeilor.Hai s-o luam babeste, ca la clasa I-a.

Citez : ¨ Nu ne intelegeti nu pentru ca nu puteti, ci pentru ca suntem incomprehensibile... ¨ ( nu mai conteaza daca sunteti doar pentru altii sau/si pentru voi ) Pai, ori nu putem ca suntem cretini, ori putem dar facem pe nestiutorii? Eu, in vietisoara mea, n-am reusit sa intalnesc femeie multumita.Si aici vorbesc de multumirea deplina, aia pe care chiar tu incerci sa mi-o schitezi, apropos de barbat.Barbatul de langa voi nu o sa fie niciodata prea puternic, nu o sa aiba niciodata suficienti galbenei sa va faca toate mofturile, nu o sa fie niciodata armasarul perfect ( recunoaste macar aici, vreti tauru´ in pat, vitelul in societate si boul la comanda ) Dar, dreptate ai, mare dreptate atunci cand spui ca e este o lupta pierduta.Mecanismele voastre sunt atat de complicate incat un singur lucru le poate deranja, de fapt, doua : Indiferenta si Tacerea! Va omoara cu zile calmitatea noastra, va macina, ati vrea sa intrati in creierasul nostru si sa cotrobaiti acolo pana il faceti terci.Nu stiti ce se intampla, nu stiti ce gandim si incercati din rasputeri sa ne faceti sa vorbim.In momentul in care am inceput sa vorbim, lupta e pierduta. Orice cuvant e indosariat si bagat la dulapior.Nimic nu se iarta, nimic nu se uita! happy

Booon! Acum, la partea generala, totul e clarisimo pentru mine ( vorbesc de mine, nu vreau sa amestec pe nimeni ). Inteleg, intuiesc, dar nu actionez.Hop, cu ocazia asta ma incadrez la pierzatori.Stii de ce? Pentru ca efortul de a face pe plac, e incomparabil de mare fata de satisfactia ulterioara.Te-ai prins? Te-ai priiiiins!

In nemarginita voastra nemultumire, orice efort de a intelege, se va rasfrange impotriva noastra. Pot sa declar cu mana pe inima :

NU inteleg femeile! * un suspin profund se auzi in linistea camerei din care scria *

| victoreanu a răspuns:

Marea intrebare, la care nu stiu sa raspund in ciuda a treizeci de
ani de studiu despre femei, este urmatoarea: "Ce vrea de fapt o femeie?"
(Sigmund Freud)

P.S. Daca el nu a putut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eternul feminin nu a fost inteles sau explicat niciodata.este un mister in masura in care e acceptat de catre barbati ca mister.io lupta pierduta cand incepi sa cauti sa te intelegi unul pe altul.si e dragoste atunci cand te accepti unul pe altul asa cum esti, cu sinceritate si fara incercarea de a -l schimba pe celalalt, sau cand pornesti la drum fara prejudecati de genul; cum il inveti asa il/o ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va supraestimati, dragile mele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista ''adevarul tau'' sau ''adevarul lui'', exista doar adevarul, si ala e ca nu sunteti atat de greu de inteles cum va place sa va credeti. Asta-i doar scuza pentru scenele de pitipongeala cu care va mai place sa ne ''incantati'' spectrul.
Tovarasul tau barbat cu care vorbeai acu' juma' de ora pe mess incerca doar sa sustina o conversatie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

s-a confirmat, exista shemale! unde am mai vazut eu ochiul si spranceana asta, prin Bacau cumva thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, vezi? De-asta am renuntat in a continua in a te intelegewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blondi, te-am inteles. Dar tu... ma intelegi?

| Ania222 a răspuns:

Eu cred ca e de admirat, deoarece foarte putini barbati incearca sa inteleaga cum este de fapt o femeie, ce isi doreste sau ce ii place... pentru ca considera acest lucru "o lupta pierduta " cum spuneai si tu... si de aceea eu cred ca cei care au curaj sa inceapa aceasta "lupta" pot fi admiratibig grin