Întrebare recomandată | Duhovnicul a întrebat:

Cand vine vorba de a stabili ce este adevarat / fals, corect / gresit, moral / imoral, care din urmatoarele teorii este preferabila?
Empirismul - metoda de cunoastere bazata pe experiente / simturi.
Rationalism - folosirea ratiunii omului pentru a intelege legile universului, natura etc.
Fideism - e mai importanta credinta, iar aceasta nu ar trebui pusa la indoiala, ci acceptata pe baza de autoritate si/ sau traditie.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Raţionalismul, desigur. O gândire critică.
http://www.scientia.ro/......itica.html

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/OYW7EPfIfnE

| Duhovnicul explică (pentru NOname):

Don`t pray in my school, and i won`t think in your church laughing

| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

: )) Exact!
http://i.imgur.com/5LNUMQD.jpg

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

Sunteti niste persoane chiar rele.Imi vine rau cand vad cat de rai, ipocriti si hulitori sunteti cu crestinii. Daca va bateti joc nu sunteti deloc inteligenti.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Este greu să-ţi dai seama că nu creştinii sunt problema, ci doctrinele cretine, ideologii, băgate şi celorlalţi pe gât, când adori atacurile la persoană şi victimizarea, nu, Kalla?

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

Victimizare? Daca ataci pe cineva cu jigniri acel cineva este o victima!

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Eu nu te-am atacat, tu pe mine da. Cine e victimă aici? Iar eşti ipocrită?

| Duhovnicul explică:

Can we cut out the drama please?
Jeez! Parca suntem pe platourile de la " Young and the restless ". rolling eyes

| sublime89 a răspuns:

Rationamentul impreuna cu experimentarea stiintifica, asta e calea spre adevar.

| OOOLEOOO a răspuns:

Optez pentru Empiritsm.
Instinctele umane sunt de obicei exacte.

Rationalismul este prea realist, realismul este bun dar nu aduce evolutie.

| usuk a răspuns:

Orice altceva decat fideismul

| mihaibrad a răspuns:

Traim intr-un univers complex, etapele evolutive se succed intr-un mod nuintotdeaunaliniar, sunt momente cand e posibil sa fim pusi in postura de a "take a leap of faith", in altele cand rationalizam excesiv, alteori empirismul prevaleaza.
Traim in relativ, complexitatea uluitoare a lumii ma face sa ma feresc de a raspunde rigid la intrebarea asta.