| blondissima a întrebat:

Cand vrei sa fii mai mult, mai bun, inseamna ca nu esti multumit de tine insuti?

Răspuns Câştigător
| Nalmeena a răspuns:

Subscriu la ce au spus si cei de dinaintea mea, insa mai am o varianta. in cazul in care nu esti multumit niciodata de ce esti si tot timpul vrei sa mai imbunatatesti ceva, fara sa te bucuri de ce ai in momentul de fata, poate arata o tendinta catre perfectionism, catre o imagine perfecta a ta la care doresti sa ajungi. nu este ceva rau, dar dus la extrem, nu aduce satisfactii prin faptul ca orice ai face, niciodata nu esti de ajuns pentru tine insati.

11 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Înseamnă că eşti conştient de caracterul tău finit

| DianaScorpio a răspuns:

Depinde. Poate inseamna si ca vrei sa te "perfectionezi", sa cresti "mai mare" decat esti deja.
Exact asa cum a spus si bebetho: "stă în natura umană ca omul să-şi dorească întotdeauna ceva mai mult."

| blondissima explică:

@CristinaFreacaMentaLista, tu intrebi pentru ca nu stii ceva sau pentru ca vrei sa vezi daca primesti un raspuns asemanator cu al tau? Eu sunt in cautarea perfectiunii si pana atunci (intotdeauna ) voi fi nemultumita. Tu in locul meu ce raspuns ai fi ales?

| bebetho a răspuns:

Nu, stă în natura umană ca omul să-şi dorească întotdeauna ceva mai mult.

| muffy1 a răspuns:

Nu cred ca nemultumirea fata de sine e cauza ci mai mult faptul ca oamenii stiu ca pot fi mai mult. e nesfarsita cautare si cursa pentru perfectiune care a adus omenirea unde este azi...in fiecare zi din istorie am pregresat sa fim mai buni, sa putem mai mult, sa avem mai mult binenteles, nu inseamna ca a fost o evolutie consecventa, uneori am dat inapoi mai mult decat am realizat, au aparut ideologii si gandiri in toti oamenii care au distrus si creat suferinta dar si altele care ne-au impins mai departe. si aceasta dorinta nu se gaseste in omenire ca un colectiv ci in fiecare individ in parte, cautarea eterna spre a fi mai mult decat suntem, spre perfectiune. spun eterna pentru ca perfectiunea este cel mai rau lucru care se poate intampla, de am avea asa ceva totul s-ar opri, nu am mai tinde spre nimic, nu am mai face si progresa in nici un fel, ar fi stagnarea desavarsita...asa ca sper ca pana cand ultimul om din univers va disparea, toti sa incercam sa aflam mai multe, sa putem mai multe, sa fim mai buni, avem o rezerva infinita de lucruri noi de aflat, de moduri de a ne imbunatati, si asta e unul din putinele lucruri pentru care meritam sa existam pentru a ne revansa de tot raul de care uneori dam dovada

| IcsD a răspuns:

Nu! Inseamna ca vrei sa perseverezi!
Iti cunostii propriile puteri si stii ca Valorezi mai mult de atat!
Doar daca nu vrei sa persevrezi ca sa fii deasupra tuturor si sa duci un "razboi" cu ceilalti ca esti TU cea mai tare. Asta nu e bine.
Fa`o pentru tine! Sa te simtit bine in pielea ta si sa fii respectata si apreciata de ceilalti ptre eforturile tale!

| AndreiP98 a răspuns:

Ori da si vrei sa te depasesti pe tine insuti, ori vrei sa depasesti pe cineva

| schindlerww a răspuns:

Nu neaparat. Poti avea o farama din acel sentiment, dar atunci cand vrei sa ajungi sus, inseamna ca vrei sa perseverezi, esti ambitios (vorbesc in general, mi-am dat seama ca esti fata), stii ca poti mai mult. Necesita munca, efort fizic si psihic, vointa.

| irina41099 a răspuns:

Nu inseamna ca nu esti multumit de tine ci simti nevoia sa faci ceva si pentru cei neajutorati.

| madaluhsha a răspuns:

Nu. Inseamna ca esti ambitios si e bine ca mereu sa incerci sa te autodepasestiwinking

| qCristiana a răspuns:

N inseamna doar ca vrei sa perseverezi ceea ce e bine