| anonim_4396 a întrebat:

Capul plecat sabia nu-l taie(La capul ce se pleaca, sabia ramane-n teaca). Ce parerea aveti despre vorba asta? Credeti ca este adevarata sau falsa?

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Un crestin adevarat niciodata nu va scoate sabia asupra aproapelui sau... Iisus a spus"iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti".si mai."iubiti pe vrasmasii vostri"...astea nu sunt recomandari, astea sunt PORUNCI si cine nu le urmeaza nu este demn de a fi numit ucenic al lui Hristos.
Deci un crestin adevarat nu va scoate niciodata "sabia"(cuvant care poate avea mai multe intelesuri atat fizica cat si spirituala/sufleteasca) asupra aproapelui sau!

29 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Eu sunt buna la teorie dar la practica stau mai prost, in sensul ca stiu ca nu este nici crestinesc sa raspunzi cu aceeasi moneda si ca umilinta este cheia succesului dar cine a zis ca sunt perfecta? Uneori nu ma pot abtine sa ridic capul si sa scot eu sabiahee hee

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Capul ce se pleaca, sabia nu-l taie, dar cu umilinta lantul il inconvoaie!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Capul ce se pleaca sabia nu-l taie
Dar cu umilinta lantul-ncovoaie"

assiris
| assiris a răspuns:

Au fost nenumarate exemple in care cei care si-au plecat capetele, au plecat cu ele acasa, la locul lor, ceilalti l-au tinut semet mai intii in sus si apoi in jos.

| mariusres a răspuns:

Un dicton pentru lasi. Cel slab care nu poate lupta va fi umilit intotdeauna de cel puternic.

| anonim a răspuns:

Uneori este bine sa fii putin mai umil, insa sa nu faci excese.insa pentru asta trebuie sa fii putin inteligent si sa stii sa alegi momentele potrivite.

| Ben. a răspuns:

Super adevarat.

| Wtf9000 a răspuns:

Da, daca te supui de obicei nu patesti nimic. Dar esti un las pe de alta parte.

| Zoombe3 a răspuns:

Depinde pe mana cui se afla sabia. laughing daca omu vrea sa-ti reteze tartacuta poti sa pleci capu pana in centrul pamantului ca tot o face.

| claw_4117 a răspuns:

Niciodata, cel putin asa cred. Nu sunt genul care se ia in gura cu toti, dar in viata trebuie sa fi cel mai puternic, nu doar puternic.

| miriam a răspuns:

Cred ca este destul de adevarata.Sunt momente cand fiind umil(lasand capul jos)eviti anumite evenimente neplacute si cred ca daca stim cand trebuie sa fim umili se pot evita multe nenorociri.

| KaTaLyN a răspuns:

Adv ce zice zoombe3winking...merita sa-l pleci daca isi are rostu, daca situatia o cere. Daca acel cu sabia are pica p tine si te dusmaneste atat de tare...tot ti`l taiewinking mai bine mori luptandwinking decat omorat asa...si ingenukiat pe deasuprawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capul plecat sabia nu-l taie, in momentul in care se pleaca. Dar isi rezerva dreptul de-al reteza cind devine inutil sau deranjant. Capul retezat, serveste de exemplu pentru celelalte capete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maryus vrea sa spuna ca "mai bine mori ca un leu decit sa traiesti ca un sobolan".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hitler nu a plecat capul la nimic, dar a cazut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era valabil atunci, cand cei micifaceau plecaciuni celor mari.acum intr-adevar capul plecat sabia nu-l taie, dar isi fac toti necesitatile pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capu plecat de sabie nu -i taiat dar nici drumu drept nu il vede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevarata, de multe ori mi s-a intamplat sa plec capul si sa ies bine/teafar dintr-o situatie anume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este cum nu se poate mai adevarat. am experimentat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiam invers: capul plecat sabia il taie, deci nu trebuie sa cazi in deziluzie, trebuie sa continui si sa tii capul sus ca alfel...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capul plecat democratie nu-l numara. Lipsa de rezistenta constituie o invitatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-mi bag capu-n el de cap gicu-i verde imparat Nu am ban nu am valuta il accept, nu, pe BOc ca sa ma piste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un paradox extraordinar...şi mi se pare extrem de adevărat...e multă demnitate în umilinţă

| alecs_6027 a răspuns:

Da eu consider ca este adevarat.sunt momente in viata cand trebuie sa mai pleci si capul...desigur nu atunci cand esti umilit...ci cand e vina ta...asa cred eu...acum.thinking ...nu stiu

| don_alex a răspuns:

Dupa mine, depinde si de cel care tine sabia. Pentru cel care si-a plecat capul, poate fi un gest de umilinta sau supunere, dar pentru cel cu "sabia" poate fi ocazia potrivita pentru "a-ti reteza capul"-

| Minim3Caractere a răspuns:

Sa-mi bag capu-n el de cap gicu-i verde imparat mai prost cap ca ast nu e ghici ciuperca cine e imbracata-n violet pe la clase de studenti votati mai 70 lei litru de benzina violet prosti mai suntem

| Minim3Caractere a răspuns:

Hasta la vista baby no number no face no money thank you mr president

| Minim3Caractere a răspuns:

Cobori in jos luceafar bland ajuta-ma sa sparg o banca sa umplu tara de ciubuc si capul sa-mi ramana (sal tin in 2 maini cu zece degete fara o bucata de plumb in cerebel)