| CIVIC1 a întrebat:

Care considerati ca sunt impedimentele construirii unui dispozitiv,, perpetuum mobile"?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Franarea de catre particole care-i ar sta in cale (in Univers, oricat de rar, dar exista asemenea particole, mai mici sau mai mari).

| mODIN a răspuns:

Legile fizicii rolling on the floor

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Probabil cand spuneti,, legile fizicii " va referiti la gravitatie, forta care actioneaza asupra oricarui corp de pe pamant si poate si la frecarea cu aerul.
In conditiile in care dispozitivele antigravitationale se afla deja in exploatare ce forta supusa legilor fizice ar mai putea inceti mișcarea imprimata unui corp aflat în interiorul unui astfel de dispozitiv vidat?
Dar despre un corp caruia i s-a imprimat o energie cinetica initiala si ulterior se misca la nesfârșit in Univers intr-un spatiu vid in care sunt absente fortele gravitationale, mai puteti afirma ca intervin legile de franare fizica?

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Da, deoarece exista si alte forte, precum frictiunea.

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Spuneti ca frecarea exista intr-un mediu vid si in absenta fortei gravitationale?

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Da, evident ca exista

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Luminati-ne mai exact, concret, cu un raspuns la intrebarea:
- de cine se freaca un corp aflat vid si in lipsa fortelor gravitationale?

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Părțile aparatului care se mișcă se freacă între ele

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Întrebarea mea viza existenta sau nu a fortei de frecare pentru un corp aflat in vid, în absenta fortelor gravitationale, aflat in deplasare in urma imprimarii unui moment cinetic anterior.

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Categoric exista forță de frecare și în vid. Daca nu, chestii precum cusături, noduri, șuruburi nu ar mai funcționa

| T0T a răspuns:

Legile fizicii, mai exact legile termodinamicii.

| CIVIC1 explică (pentru T0T):

Ne puteti lumina mai concret, la ce lege anume a termodinamicii va referiți?

| T0T a răspuns (pentru CIVIC1):

Legea 1,2 și chiar, indirect, a 3-a.

| CIVIC1 explică (pentru T0T):

Am recitit legile termodinamicii si nu am identificat nimic care sa sustina existenta frecarii intre ceva si un corp aflat in vid si in absenta gravitației.

| ZitaRita a răspuns:

Nu s-a construit niciodată asa un dispozitiv

| CIVIC1 explică (pentru ZitaRita):

Sa inteleg cand dvs. afirmați că,, nu s-a construit niciodata asa ceva" ca asta e factorul impediment?

| ZitaRita a răspuns (pentru CIVIC1):

Eu cred ca se poate construi dar nu sunt fizicieni capabili