| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este principiul dupa care fortele binelui sau ale raului intervin in aceasta lume si fac bine sau rau dupa caz?

18 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Yin si Yang.

| Leon a răspuns:

Cred ca este vorba despre un principiu, cum zici tu, al atractiei, adica spre ce parte 'oscileaza'... 'subiectul'.

| Ghost_1336 a răspuns:

NU exista asa ceva! Treziti-va la realitate! Intotdeauna e mai usor sa dai vina pe altcineva pentru greselile pe care le faceti nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu consider ca principiul dupa care binele sau raul intervin in lumea aceasta se cheama DIVERSIUNE.
Deoarece diavolul fiind foarte viclean nu si-ar dori sa fie tras la raspundere pentru faptele sale astfel ca unde gaseste o poarta deschisa gen o situatie de care se poate folosi pe post de diversiune acolo intervine si face rau deoarece astfel ceilalti nu-l pot banui pe acesta pentru raul comis ci arunca vina pe situatia cu pricina sau alte pesoane sau lucruri in cauza folosite de diavol pe post de diversiune.
De aceea pisicile sunt foarte periculoase la casa omului deoarece diavolul le poate folosi pe acestea pe post de diversiune deoarece pisicile sunt viclene si se furiseaza peste tot iar orice rau comis de diavol poate fi aruncat de om in carca pisicii pe care diavolul o foloseste pe post de diversiune.
Cam asta este teoria mea.

| eupke a răspuns:

Nu exista fortele binelui si fortele raului si nici fantome, strigoi, draci si nici Rai si nici iad.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu exista rau sau bine... existe oameni rai, oameni buni sau oameni inconstienti

| Swifthammer a răspuns:

Binele exista si este Dumnezeu, raul exista si este Satana, Dumnezeu iti doreste numai binele si actioneaza in conformitate cu principiile Lui, Satana iti doreste numai raul si actioneaza in concordanta. Cine spune ca nu exista bine si rau isi neaga propria constiinta. Daca nu exista bine si rau, atunci ce e moralitatea? De ce se fac legi bazate pe principii morale? Sau esti evolutionist si sustii ideea ca "cel mai agil si puternic supravietuieste"? Daca e asa, ce ma impiedica sa-ti iau gatu'? Iti zic eu, numai Bunul Dumnezeu!
Revenind la subiect, forta binelui este infinit mai puternica decat cea a raului (si asta s-a vazut la cruce pe Golgota). Dumnezeu in bunatatea lui, ti-a dat liberul arbitru, esti o fiinta libera sa alegi binele sau raul. Insa raul nu va fi pentru totdeauna, la sfarsitul timpului acesta el va fi distrus din univers. Atunci cand raul intervine in viata ta, aceasta se intampla pentru ca Dumnezeu a PERMIS asta, deci nu te gandi ca Dumnezeu iti face rau, ci El ii permite lui Satana sa te afecteze intr-o anumita masura. De ce face asta? - "Eu mustru si pedepsesc pe toti cei pe care ii iubesc", si Dumnezeu ne iubeste pe toti! Insa daca tu refuzi ca Dumnezeu sa intre in viata ta, El iti respecta decizia, si te lasa pe mana Satanei. De aceea, sfatul meu este sa il primesti pe Isus Hristos in viata ta, si ai sa vezi ca toate lucrurile, inclusiv si cele rele (aparent), o sa fie numai inspre binele tau!

| Vizitiul a răspuns:

Fac bine si rau dupa caz? Atata timp cat eu vad binele in a extermina un animal feroce pentru a nu ma distruge, tu poti vedea raul in acest fapt, gratie faptului ca esti sufletist. Deci, ce concluzie poti trage de aici? Binele si raul...concepte relative! Vad ca unii introduc si fiinte fabuloase in ecuatie. Principiul prin care intervin in lume este acela de "diversitate a vietii". N-ai cum spune ca raul vine de la satana si binele de la dzeu. Numai un habotnic ar putea spune astfel de elucubratii.
Swifthammer -Daca dzeu mustra si pedepseste atunci cand iubeste, imi dai voie sa te transez pentru ca te iubesc?happy

| Swifthammer a răspuns:

Daca m-ai iubi nu m-ai transa. Hai sa-ti zic o istorioara. Era odata un om si-i placea tare mult sa calareasca, si intr-o zi, calul sau, ca niciodata, a inceput sa se agite si l-a aruncat de pe sa pe pamantul neted. Piciorul lui a fost zdrobit, a avut nevoie de atentie medicala si a ramas cu acel picior in ghips. Medicul l-a sfatuit s-o loase mai moale cu calaritul, daca nu permanent macar o perioada. Infuriat, proprietarul nu si-a mai tratat animalul cu aceeasi dragoste ca inainte, ba inca avea ganduri de a-l ucide pentru ce-i facuse. Calul suferise multe, uneori pana la lipsa hranei si a apei, insa era intristat ca stapanul sau nu-l mai calarea. Timpul trecuse, si in tara incepuse un razboi, toti tinerii trebuiau sa se prezinte in armata. Insa el a fost scutit din cauza conditiei piciorului lui. Cand luptele au incetat si razboiul la fel, oamenii s-au intors acasa. Insa in localitatea lui, nici macar un singur om nu s-a mai intors. Familiile isi jeleau pierderile, si era o atmosfera de moarte. Vazand acestea, stapanul a inteles ca numai Dumnezeu il salvase de la asa o soarta. El a inceput sa-si pretuiasca mai mult calul mai mult chiar ca in vremurile bune.
Dumnezeu lucreaza totul spre binele copiilor Lui, si asta o zice El, chiar daca zice cineva altceva, eu prefer sa-L cred pe El.

| Alphawolf a răspuns:

@Swifthammer, crezi ce vrei si pe cine vrei, dar nu uita ce inseamna creator absolut. Daca Dumnezeu doreste numai binele ce cauta Satana si pacatul in scena? Eu nu l-am creat, l-ai creat cumva tu? Cine a creeat si stabilit totul? Ii atribuim Dumnezeului omniscient greseli conceptuale? Nu se leaga povestea.

| MindBlowing a răspuns:

Stop bitchining! NU exista Satan, iar conceptul de "Rau" e total eronat. Dumnezeu este unic, e arhitectul suprem al universului si nu exista alta entitate asemanatoare, diametral opusa care sa genereze acest "Rau". Natura omului este atat rea, cat si buna. Sincer, voi nu v-ati plictisii daca toti ar vorbi si s-ar purta frumos? "Raul" cum il vedeti voi, condimenteaza doar viata.

| Swifthammer a răspuns:

@ Alphawolf, am sa-ti zic si tie cum le-am zis tuturor care mi-au zis asta : Dumnezeu ne-a facut liberi, din cauza acestei libertati a aparut pacatul, prin Satana care a fost macinat de gelozie si a vrut sa fie ca Dumnezeu, efectele acestui pacat s-au vazut in omenire, din cauza ca Adam si Eva au fost pacaliti de sarpe si nu au ascultat Cuvantul lui Dumnezeu.
Daca Dumnezeu nu ne-ar fi facut liberi, noi am fi fost acum toti sfinti (e o presupunere destul de aberanta, caci daca Adam si Eva nu ar fi pacatuit, tu si eu probabil n-am mai fi existat) insa toti ar fi crezut ca este nedrept, corect? Poate n-ai sa intelegi, dar e foarte simplu, suntem liberi - am pacatuit, daca n-am fi fost liberi, nu mai pacatuiam, dar am fi spus ca El este nedrept, logic? Dumnezeu a vazut asta, de aceea ne-a facut liberi. Ma poti contrazice? Da dovada de maturitate si accepta adevarul...

| nutepriveste21 a răspuns:

Ma uit pe profilul tau si constat ca esti un tip care pui multe intrebari dai si ceva raspunsuri dar toate sunt pe langa problema. Apropo, de ce nu te duci la scoala, ai avea multe de invatat de acolo, iar siteul nu ar mai fi bombardat cu intrerbari naive. Drum bun!

| Alphawolf a răspuns:

@Swifthammer, Gandita in amploare explicatia ta(sau povestea biblica), si daca ar fi sa o accept ca fiind adevarata, ar trebui sa-i atribui omniscientului greseli conceptuale.
Imi zici sa accept adevarul. Bineinteles ca il accept(!), dar nu adevarul dorit, ci adevarul adevarat. Eu nu am niciun motiv sa neg adevarul.

| dream_8891 a răspuns:

Nu cred ca exista in primul rand asa ceva ca "fortele binelui" sau "fortele raului"

| Swifthammer a răspuns:

@Alphawolf, arata-mi cu ce a gresit Dumnezeu! Si ce tot zici tu acolo cu greseli conceptuale? Ba, e vina lui Dumnezeu ca noi am pacatuit? Ce tot dai vina pe El? Esti genul care vrea neaparat sa scoata vinovat pe altcineva? Dumnezeu te-a creat ca sa fii liber, nu ca sa pacatuiesti! Si noi ne-am folosit libertatea ca sa alegem raul! Unde e Dumnezeu vinovat la toata faza asta? Deja ma astept la un raspuns in care tu tot o tii pe a ta, cu aberatiile tale stupide, si tot o sa ne negam unul pe altul pana la nesfarsit. Dar lasa, ne vedem la judecata, sa vad ce o sa spui acolo...

| PinkPanther a răspuns:

Dupa principiul haosului

| Alphawolf a răspuns:

@Swifthammer, cine a creat pe Satana, pomul cunoasterii, pe om? Cine a stabilit calitatile, spatiul de desfasurare, cine a creat si stabilit totul? Daca Dumnezeu la creat pe Satana, el a stabilit si calitatile lui, el i-a stabilit si spatiul de desfasurare, la fel si in cazul omului. Dumnezeu fiind omniscient si omniprezent stia ce gandeste omul, ii stia slabiciunile, stia dinainte ca va pacatui. De Satana la fel, ii stia anticipat toate gandurile si toate miscarile. Totusi, desi stia toate astea, el a pus la indemana omului pomul cunoasterii, lui Satana(sarpele) i-a dat spatiul de desfasurare in Paradis si posibilitatea de a o imbarliga pe Eva sa manance din fructul interzis. Eu nu inteleg unde este vina omului! Crezi ce vrei! Eu am incheiat.