| Rachetul a întrebat:

Care credeti ca sunt asemanarile dintr Filosofie si Religie?

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu vad mai mult diferente dintre cele doua domenii.
Dar o asemanare ar fi faptul ca incearca sa creeze o conduita morala pentru oameni.

| bunelutu a răspuns:

Exista o deosebire filosofia este adevarata pecand religia este o minciuna inventata de unu care a pus bazele asazisei biserici ca sa controleze si sa expluateze creaura umana.

care comenteaza Fuke you. cand va veti trezi la realitate si sa iesiti din ceata asta care va sugruma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemanarea, simplu...manipulare tongue

| drogh a răspuns:

Nu exista o asemanare insa se bazeaza mult pe gandire...

| Narcis2007 a răspuns:

Uneori ambele contin discutii fara rost

| Zambet2000 a răspuns:

Amandoua sunt diferite!

| ErrorFound a răspuns:

Religia este filozofia skitzofrenicilor.

| Dreamer a răspuns:

Religia, intr-un mod fantasmagoric considerat de unii si spiritual considerat de altii presupune tot filosofie, iar amandoua presupune sa-ti folosesti cerebelul, indiferent de ce este real si ce nu.

| relian a răspuns:

Amindoua doar dau din gura, se bazeaza mare parte pe teorii.Deci sint doar teorii fara vreo demonstratie. Uneori filozofia mai face si observatii ceva mai realiste.Acelasi lucru il face si religia dar mai mult bazate pe povesti.Deci am putea spune ca sint teorii, fiecare incercind sa explice viata si alte fenomene, lucruri asa doar prin prisma prin care ei vad aceste lucruri.