| PhoenixOfWar a întrebat:

Care din voi se pricepe la fizica am nevoie de ajutor. Dau funda!

Reflexia luminii este intotdeauna insotita de refractie? (A\F)
O raza de lumina nu poate iesi intotdeauna dintr-o prisma optica din sticla.( A/F)
Imaginile virtuale pot fi proiectate pe un ecran, (A/F)
Trasarea drumului razelor de lumina permite numai constructia imaginilor reale. (A/F)
Imaginea unui obiect plasat intre focar si oglinda concava e reala.( A/F)

Vreau sa imi raspundeti la care stiti cu adevarat sau fals.Mersi mult dau funda. Daca se poate sa si justificati ar fi PERFECT! Daca nu e bine si asa. mersi!

Răspuns Câştigător
| Amidepsi a răspuns:

1-Fals,exista medii opace care nu permit trecerea luminii, adica refractarea ei.Sau refractia toatala...cand raza de lumina e perpendiculara pe suprafata de reflexie.
2-Adevarat,refractie totala
3-Fals,habar nu am de ce dar asta mi-a predat profa.
4-Daca trasezi numai razele e adevarat.(Dar daca trasezi si prelungirile e fals pentru ca imaginile virtuale se formeaza la intersectia prelungirilor razelor de lumina.)Dar cum nu zice nimic de prelungiri raman la adevaratbig grin
5 e o capcana, parerea mea.Din cate stiu toate imaginile formate in oglinzi sunt virtualehappy
Sper ca ajuta, bafta!

2 răspunsuri:
| TeKs2911 a răspuns:

1)a
2)f
3)f
si la 4 nu stiu big grin
Funda?:*

| sbboy a răspuns:

1) Nu.Gandeste-te la oglinda.E doar reflexie nu si refractie.
3)nu