| lolium a întrebat:

Care e adevaratul sens al vietii? ce trebuie sa avem pentru a ne simti impliniti?

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

Sa facem ce ne place. Ne place sa taiem frunza la caini, ne place sa ascultam manele, ne place sa fumam iarba, ne place sa facem sex, ne place sa facem bani, ne place sa studiem, sa citim, sa muncim, sa dam cu sapa. Sa facem ce ne place...

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atata vreme cat mi-am concentrat atentia propriei mele fiinte nu am aflat sensul vietii, insa cand mi-am gasit originea, identitatea, ratiunea existentei si al destinului.,, Toate au inceput prin El si isi gasesc scopul in El.,,

| lolium explică (pentru EmaS):

Si eu gasesc uneori bucurie in lucrurile marunte, cand ajut pe cineva am sentimentul ca in ziua aia n-am trait degeaba.Dar n-am simtit vreodata ca aceste lucruri sunt de ajuns, sau suficient de importante incat sa reprezinte un scop in sine

| Arthur a răspuns:

Strictul necesar, să ne dorim un lucru uşor pentru că e trecător.
http://www.youtube.com/watch?v=ZQrIi1ghK3I&feature=related

mira
| mira a răspuns:

Era mai bine sa intrebi ce trebuie sa facem ca sa ne simtim impliniti.Nu insista pe "avem". Fericirea inseamna actiune.Ea se construieste pe doua coordonate:cariera si familia.

| lolium explică (pentru mira):

Crezi ca un om care nu are familie e neaparat nefericit? mai gandeste-te

| shadovv a răspuns:

Transcenderea conditiei umane.

| Woodenpints91 a răspuns:

De când e omul a încercat să-şi răspundă la întrebarea asta...iar tu acum crezi că o să obţii ceva relevant pe un site, unde s-a mai pus de minim 6473584 ori întrebarea asta?

| lolium explică (pentru Woodenpints91):

Inca iti provoc scarba?laughing sau te razgandisi... ca sa raspunzi la intrebarea asta era suficient sa spui care e sensu' vietii tale, in caz ca ti l-ai gasit. si inca un lucru : nu imi fac veacul pe TPU ca sa stiu de cate ori s-a mai pus o intrebare sau daca s-a pus vreodata

| 4b a răspuns:

Avem, avem, avem...si tat nu suntem multumiti; parca nimic frate nu te face implinit; aspiram la teluri inalte si uitam sa zambim pe strada; suntem impliniti daca punem suflet si inima in lucrurile marute ale vietii... cele mari deja ne dau pe spatebig grin
Sanatatewinking

| Downfall a răspuns:

Nu există o reţetă universală pentru asta. Răspunsul trebuie să îl cauţi în tine.

| Raniia a răspuns:

Ca sa stii care este adevaratul sens al vietii trebuie sa ai unul.Tot ce avem e muritor.

| DDCC a răspuns:

Din punct de vedere religios, aceasta viata ne-a fost data pentru a ne pregati pentru cealalta, realizand mult bine pentru cei din jur, care il merita in deplin. Adica, pe scurt de a ne indeparta p cat posibil de pacat.
Din punct de vedere moral, al gandirii omului, al fericirii lui chiar nu stiu pentru ca moral nu sunt fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a te simtii implinit trebuie sa respiri ceea ce insamna sa traiesti, adica si mai exact... viata

| Zeflemitoarea a răspuns:

Sensul vieţii ţi-l capeţi singur.

| casablanca40 a răspuns:

Fiecare isi da un sens subiectiv vietii sale. Cat timp omul nu poate modifica structura universului, viata lui nu are niciun sens.